Likums par uzpurni

Miscellaneous

Likums par uzpurni

Postby Wort&Co » 15 Oct 2010, 15:32

Jautājums forumiešiem, kas vairāk vai mazāk kompetents šajā jautājumā: kādā situācijā sunim ir nepieciešams vilkt uzpurni? :sajucis: Ko esmu pati atradusi internetā pa pēdējiem gadiem un ar kādu domu esmu dzīvojusi līdz šīm brīdim - ir ka uzpurnis nav nepieciešams nevienam sunim (izņēmot sabiedrisko transp. un par bīstamiem atzītiem suņiem). Tā arī mēs dzīvojam laimīgi Rīgas centrā, kamēr...nesen esmu dzirdējusi, ka patiesībā uzpurnis ir obligāts katram sunim, kas skaustā ir vairāk par 40 cm - vienkārši ejot pa ielu !!! :neparliecinats: :jaut: - šo info atrast nevienā likumā nevaru. Varbūt kāds varētu precizēt šo situāciju, tomēr svarīgi, kā tad īsti ir? :huh:

Manuprāt, darbojas šīs:

12. Pilsētās un ciemos ārpus norobežotās teritorijas:

12.1. suni ved pavadā;

12.2. sunim ir uzlikts uzpurnis, ja suns ir atzīts par bīstamu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kritērijiem un kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu un nosaka turpmāko rīcību ar to, kā arī par prasībām bīstama suņa turēšanai.
13. Pilsētās un ciemos ārpus norobežotās teritorijas suns bez pavadas un uzpurņa var atrasties zaļajā zonā un mežā (izņemot vietējo pašvaldību noteiktās vietas, kur saskaņā ar vietējo pašvaldību saistošajiem noteikumiem tas ir aizliegts) pastaigas laikā īpašnieka vai turētāja uzraudzībā un redzeslokā tādā attālumā, kādā īpašnieks vai turētājs spēj kontrolēt dzīvnieka rīcību.

Bet varbūt kas vēl? :jaut:
Wort&Co
Puppy
Puppy
 
Posts: 405
Joined: 17 Mar 2010, 12:44

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 15 Oct 2010, 15:52

Tas likums ir vecs un zaudējis spēku. Tagad pastāv MK noteikumi, par kuriem zini Tu :jaa:
Dažas pašvaldības vēl ir atstājušas to, ka sunim jābūt uzpurnim, bet MK noteikumi ir spēcīgāki.
"Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai"

http://www.likumi.lv/doc.php?id=132534
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby undd » 15 Oct 2010, 15:57

Nu ir taču mums apkārt gana daudz zinošu ļaužu, kuri zin vairāk par to, kas rakstīts likumos, es ik pa laikam dzirdu, ka šitos suņus (manējo) tak nedrīkst turēt, ka viņi ir aizliegti :tikainesaki:
Kamēr nav pieņemtas konkrēti šo noteikumu izmaiņas, kur būtu atrunāts uzpurņa likšanas obligātums, tikmēr nekāds uzpurnis sunim, kurš nebrauc sabiedriskajā transportā vai nav oficiāli atzīts par bīstamu, nav nepieciešams. Tas, protams, nenozīmē, ka tiešām visi suņi var brīvi pārvietoties sabiedriskā vietā bez uzpurņa, bet tas nu lai paliek uz katra paša saimnieka sirdsapziņas.
Mums kaimiņos dzīvo viens paliela auguma jauktenis, kurš regulāri tiek vests ārā ar uzpurni, neteikšu, ka suns izceltos ar superpuper agresiju, vismaz neesmu novērojusi, bet nejaucēns ir, kā arī nezinu, vai šis suns ir atzīts par bīstamu, visdrīzāk jau, ka oficiāli nē, par ko visu cieņu saimniekiem.
Image
User avatar
undd
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1288
Joined: 13 Jan 2010, 12:54
Location: Āgenskalna priedes

Re: Likums par uzpurni

Postby Wort&Co » 15 Oct 2010, 16:26

paldies par info :labipadarits: tad jau turpinam dzīvot mierīgi un laimīgi ^^
undd, diemžēl tiešām šīm likumam ir šādi mīnusi - kā arī neadekvātiem suņiem (kamēr tie oficiāli nav atzīti par tādiem) nevelk uzpurņus :lamajas: Ir mums te klusajā centrā daži ekseplāri :parvertibas: Bet tādu ekseplāru saimniekiem pašiem derētu kko uzvilkt :hih:
Wort&Co
Puppy
Puppy
 
Posts: 405
Joined: 17 Mar 2010, 12:44

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 15 Oct 2010, 16:32

Wort&Co wrote:paldies par info :labipadarits: tad jau turpinam dzīvot mierīgi un laimīgi ^^
undd, diemžēl tiešām šīm likumam ir šādi mīnusi - kā arī neadekvātiem suņiem (kamēr tie oficiāli nav atzīti par tādiem) nevelk uzpurņus :lamajas: Ir mums te klusajā centrā daži ekseplāri :parvertibas: Bet tādu ekseplāru saimniekiem pašiem derētu kko uzvilkt :hih:


Hmm... cikos un kur jūs staigājiet? Varētu kādreiz saskrieties :nadzinji: Citādāk tie suņi tādi, kas nemāk vai nu uzvesties vai saimniekiem ir paniskas bailes no mūsu suņa (hovavarts, 5,5 mēneši). Agrāk gājām uz suņu laukumu, bet tagad tur piķa melnums vakaros... un tad duj uz labu laimi - būs kāds draugs ārā vai nē...
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby Wort&Co » 15 Oct 2010, 16:37

piekritu :hih: tā kā mūsu pastaiga varētu būt te ne pa tēmu, Jums PM! :meitenedejo:
Wort&Co
Puppy
Puppy
 
Posts: 405
Joined: 17 Mar 2010, 12:44

Re: Likums par uzpurni

Postby Laura » 15 Oct 2010, 19:10

Labi gan, ka man tādi mazi sunīši... (Bet uzpurnis mums ir - universālais - viens visiem!)
Image
User avatar
Laura
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1688
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:30

Re: Likums par uzpurni

Postby madzhy » 17 Oct 2010, 10:12

Skaidrs, ka MK noteikumi ir spēcīgāki par pašvaldību noteikumiem, tomēr ir tā- ja tie būtu pretrunā ar MK noteikumiem, tad nedarbotos.. Bet, papildus ierobežojumus kā noteikumu papildinājumu jau pašvaldības drīkst uzlikt. :jaut:
Tad kurš var pateikt, vai uzpurnis ir pretrunā ar MK noteikumiem vai tomēr kā pašvaldības uzlikts papildinājums MK noteikumiem? :hih:
Vai arī viss atkarīgs no interpretācijas? :neparliecinats:

P.S. Wort& CO, Rīgā anyway nav šāda papildinājuma par uzpurni, izņemot sab. transportu, tā kā staigā brīvi. :)
I named my dog Stay so I can say, "Come here, Stay. Come here, Stay." (Steven Wright)
User avatar
madzhy
Junior
Junior
 
Posts: 605
Images: 20
Joined: 13 Jan 2010, 12:51
Location: LV

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 17 Oct 2010, 17:08

madzhy wrote:Skaidrs, ka MK noteikumi ir spēcīgāki par pašvaldību noteikumiem, tomēr ir tā- ja tie būtu pretrunā ar MK noteikumiem, tad nedarbotos.. Bet, papildus ierobežojumus kā noteikumu papildinājumu jau pašvaldības drīkst uzlikt. :jaut:
Tad kurš var pateikt, vai uzpurnis ir pretrunā ar MK noteikumiem vai tomēr kā pašvaldības uzlikts papildinājums MK noteikumiem? :hih:
Vai arī viss atkarīgs no interpretācijas? :neparliecinats:

P.S. Wort& CO, Rīgā anyway nav šāda papildinājuma par uzpurni, izņemot sab. transportu, tā kā staigā brīvi. :)


Nevar uzlikt pašvaldība ko vien vēlas. Par siksnu tā arī ir minēts - ka drīkst palaist pilsētā zaļajā zonā, ja vien pašvaldība nav noteikusi citādāk. Par uzpurni nekā tāda nav. Tā pat pašvaldība nevar noteikt, ka suns ir jāved ārā tikai reizi nedēļā un var turēt pusmetrgu garā ķēdē...
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby madzhy » 17 Oct 2010, 18:23

nujā, zināms, ka pašvaldības nevar uzlikt noteikumus, kas ir pretrunā ar likumu. Bet kā izsecināt melns uz balta, ka uzpurnis ir pretrunā, nevis kā papildinājums?
I named my dog Stay so I can say, "Come here, Stay. Come here, Stay." (Steven Wright)
User avatar
madzhy
Junior
Junior
 
Posts: 605
Images: 20
Joined: 13 Jan 2010, 12:51
Location: LV

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 17 Oct 2010, 21:25

madzhy wrote:nujā, zināms, ka pašvaldības nevar uzlikt noteikumus, kas ir pretrunā ar likumu. Bet kā izsecināt melns uz balta, ka uzpurnis ir pretrunā, nevis kā papildinājums?


Tas, kas nav balts uz melna saprotams vienmēr ir parastā mirstīgā pusē.
Turklāt MK noteikumos ir skaidri uzrakstīts kad suņiem un kādiem suņiem ir jāliek uzpurnis. pie pavadas ir minēts, ka pašvaldība var noteikt citādāk. Bet pašvaldība nevar atļaut staigāt pa pilsētu bez pavadas, jo MK noteikumi nosaka, ka pilsētas teritorijā (izņemot zaļo zonu un speciālas vietas) sunim ir jābūt pavadā. Pašvaldība var aizliegt atlaist suni zaļajā zonā, jo to pieļauj likums. Pie uzpurņa nav minēts, ka pašvaldība var ņemt un noteikt, kuriem suņiem vajag uzpurni...
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby murkata » 18 Oct 2010, 08:58

pie tam, ir konkrēti minēts, ka uzpurņa obligātai valkāšanai ir savi nosacījumi - suni jāatzīst par bīstamu un tam ir speciāla procedūra. pārējiem tas nav obligāti.

bet kā ir ar vilcieniem un autobusiem? es kaut kā esmu plaidusi to garām. tramvajā man uzpurni neviens neprasa (man :D )
Dzīve ir jādzīvo, citādi tā ne ar ko neatšķiras no nāves!
http://www.weimargas.jimdo.com
http://www.varaviksnesfazans.com/
User avatar
murkata
Veteran
Veteran
 
Posts: 3087
Images: 24
Joined: 13 Jan 2010, 12:40
Location: Liepāja, DR

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 18 Oct 2010, 09:46

murkata wrote:pie tam, ir konkrēti minēts, ka uzpurņa obligātai valkāšanai ir savi nosacījumi - suni jāatzīst par bīstamu un tam ir speciāla procedūra. pārējiem tas nav obligāti.

bet kā ir ar vilcieniem un autobusiem? es kaut kā esmu plaidusi to garām. tramvajā man uzpurni neviens neprasa (man :D )


Man uzpurni arī neviens neprasa :hih: Bet man leikas noteikumos minēts, ka sab. transportā uzpurnim jābūt. Janeprasa - nav problēmu :jaa:
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby madzhy » 18 Oct 2010, 10:32

čība
ok, pārliecināji. ;)
Laikam daudzas pašvaldības pašas īsti nezin šo kārtību, ko viņi drīkst, ko nedrīkst uzlikt, bet (NE)brīnos, ka to neviens nekontrolē pietiekamā mērā. Ir taču vesela Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrija... :neparliecinats:
I named my dog Stay so I can say, "Come here, Stay. Come here, Stay." (Steven Wright)
User avatar
madzhy
Junior
Junior
 
Posts: 605
Images: 20
Joined: 13 Jan 2010, 12:51
Location: LV

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 18 Oct 2010, 11:15

madzhy wrote:čība
ok, pārliecināji. ;)
Laikam daudzas pašvaldības pašas īsti nezin šo kārtību, ko viņi drīkst, ko nedrīkst uzlikt, bet (NE)brīnos, ka to neviens nekontrolē pietiekamā mērā. Ir taču vesela Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrija... :neparliecinats:


Alūksnē pašvaldības noteikumi bija, ka jāstaigā ar uzpurni. Mēs, protams, to nedarījām. Bet dažiem uzņēmīgiem cilvēkiem bija vēlme un laiks uzrakstīt iesniegumu - noteikumus mainīja (vismaz man tā stāstīja, pati neesmu skatījusies). Tā kā ar to nepietiktu, vēl tā pati persona palūdza publiski informēt iedzīvotājus (kā stāsta arī tas tika izdarīts).

P.S. Tas tika izdarīts augustā/septembrī 2010. gadā, tā kā svaigs notikums.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby silverequs » 18 Oct 2010, 11:18

Čība, var tā konkrētāk, man arī ļoti interesanti būtu uzzināt, kāda ir šī procedūra un, kas ir jādara, lai likumu mainītu. Padalies lūdzu pieredzē... :pastaiga:
http://www.silverequs.webs.com
http://www.ambrosius.webs.com
I'm living in an age, that calls darkness light...
User avatar
silverequs
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1894
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 13:00
Location: Rīga, centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 18 Oct 2010, 11:32

silverequs wrote:Čība, var tā konkrētāk, man arī ļoti interesanti būtu uzzināt, kāda ir šī procedūra un, kas ir jādara, lai likumu mainītu. Padalies lūdzu pieredzē... :pastaiga:


Es precīzi nezinu kā un kas tika darīts, bet sestdien uzjautāšu suņu skolā - to darīja instruktores vīrs.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby Wort&Co » 19 Oct 2010, 12:26

čība wrote:
silverequs wrote:Čība, var tā konkrētāk, man arī ļoti interesanti būtu uzzināt, kāda ir šī procedūra un, kas ir jādara, lai likumu mainītu. Padalies lūdzu pieredzē... :pastaiga:


Es precīzi nezinu kā un kas tika darīts, bet sestdien uzjautāšu suņu skolā - to darīja instruktores vīrs.


arī mēs gaidīsim :jaa: pie kura instruktora tomēr ejat? :pastaiga:
Wort&Co
Puppy
Puppy
 
Posts: 405
Joined: 17 Mar 2010, 12:44

Re: Likums par uzpurni

Postby čība » 19 Oct 2010, 12:28

Wort&Co wrote:
čība wrote:
silverequs wrote:Čība, var tā konkrētāk, man arī ļoti interesanti būtu uzzināt, kāda ir šī procedūra un, kas ir jādara, lai likumu mainītu. Padalies lūdzu pieredzē... :pastaiga:


Es precīzi nezinu kā un kas tika darīts, bet sestdien uzjautāšu suņu skolā - to darīja instruktores vīrs.


arī mēs gaidīsim :jaa: pie kura instruktora tomēr ejat? :pastaiga:


Tas mums Alūksnē, ar VASu eju tur, kur visu laik gāju. Alūksnē cik man zināms tikai viena skola ir :)
Rīgā pie P. Akimova (ar Bonti).
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Likums par uzpurni

Postby Wort&Co » 19 Oct 2010, 13:00

čība, tev PM :rej:
Wort&Co
Puppy
Puppy
 
Posts: 405
Joined: 17 Mar 2010, 12:44


Return to Citi jautājumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests