Manas saistības ar foto/video/reklāmu u.c.

Miscellaneous

Manas saistības ar foto/video/reklāmu u.c.

Postby Henriete » 07 Nov 2016, 11:38

Izveidoju šo topicu, lai dotu padomus visiem, kas stājas līgumsaistībās ar kādu aģentūru, firmu, pašnodarbināto u.c. ! Konkrētā gadījumā - Fotogrāfiem, firmām un video veidotājiem!

Arī šobrīd esmu saskārusies ar situāciju, kurā ir jāpiespiežās un jāvelta daudz laiks un nervi, kas sarežģij situāciju gan viņiem pašiem, gan man!

Savā FB kontā pirms 2 dienām rakstīju:
Ja jūs sevi vai savu suni vēlaties fotogrāfēt/filmēt reklāmās/ u.c. Tāda veida materiālos,tad :

1.Pirmkārt, jebkurā gadījumā ir jābūt officiālam ligumam no abām pusēm.Valsts valodā(vai tulkotam officiāli) un PILNĪBĀ caurskatītam no A-Z. Jums nav jāparaksta līgums uz vietas,to nemaz lāga neizlasot. Ja sarunājiet fotosesiju/filmēšanu utt-tad pieprasiet atsūtīt līguma kopiju sev, izskatīt to mājās un vajadzības gadījumā konsultēties ar zinošiem cilvēkiem!!!
Tas ir ļoti svarīgi!
Esmu tikusi apčakarēta, parakstot līgumu,kas nav valsts valodā,balstoties uz ticību fotogrāfam un tam,ko viņš stāsta,labu gribot,vai vienkārši uz draudzību,un tā ieberzusies pamatīgos s*dos. Tikusi izkrāpta nauda un rezultātā "fotogrāfs" pelna naudu uz Tava/Tava dzīvnieka rēķina, pretī- Tev nav nekādas autortiesības ne uz ko, pat ne uz savu seju. Par to NEKO nesaņem,nekas Tev nepienākas, un bildes nemaz pats nevari izvēlēties,saņem to,ko Tev atsūta.

2. Otrkārt, fotogrāfs,kurš darbojās officiāli,maksā nodokļus valstij ar savu darbu,ir officiāls,licencēts fotogrāfs. Kurš arī uzrāda savu kvalifikāciju. Ir daudzi fotogrāfi,kas darbojās "pašnodarbinātībā" pieprasot naudu par sesijām, pretī Tu saņem bildes,taču cenas nepublisko,lai viņus nevarētu uzķert nodokļu nemaksātāju kontroles locekļi.
Vai arī piedāvā Tev bezmaksas fotosesijas, it kā tapēc, ka atpelnīs to pārdodot Tavu modeli interneta vietnēs. (Rezultātā 10kārtīgi vairāk nopelna,nekā Tu samaksātu par sesiju 1x).
Šādās sesijas vienojās individuāli ar personu, pēc abpusējas piekrišanas, un arī šādiem fotogrāfiem pastāv savi līgumi. Lai viņu autortiesības netiktu pārkāptas un viņu taisītās bildes ,Tu kā klients, neizmantotu savās interesēs, nepārdotu utt.
Viņi aizsargā sevi,bet principā Tu paliec ar pliku pa*aļu,jo parakstot fotogrāfa sastādītus līgumus,visbiežāk, Tev nekas nepieder un nepienākas nekāda atlīdzība, ja pat fotogrāfs izmanto šīs bildes stokos, tirgo tās internetā(par ko arī varētu prasīt savu daļu).

3. Treškārt, es ieteiktu jebkuram modelim (Tu vai Tavs dzīvnieks) sastādīt officiālu savu līgumu, kurā norādi savas prasības, izmantojot Tevi,kā modeli:
3.1. Noteikti līgumā norādīt stundas,cik modelis strādās un ar kādiem intervāliem. Atrunāt - atkāpes arī no līguma,ja gadījumā saimnieks (Tu) uzskati,ka suns (piemēram) ir spējīgs strādāt vairāk, ilgāk utt! Tas ir ĻOTI svarīgi filmēšanās,jo tur viss,kas tiek runāts,tik un tā NEKAD nav tā beigās! Vienmēr esi spiests strādāt vairāk,savādāk,grūtāk,nekā bija runāts!
3.2. Līgumā norādīt stundas taksi,jeb maksu,kādu modelis saņem par katru nostrādāto stundu, atkarībā no uzdevuma sarežģītības pakāpes! Tas palīdzēs arī noteikt, cik saņemt par "papildstundām",ko nostrādās modelis laukumā! Tas attiecas uz filmēšanos!
Jo,ja izmantojiet fotogrāfa pakalpojumus,tad maksājiet fotogrāfam par viņa darbu,tas ir skaidrs! BET...
Tāpat procentus,cik modelim pienākas no saņemtā, ja fotogrāfs bildes tirgo internetā!!
Un dot atskaites par katru pārdoto bildes materiālu, pretējā gadijumā Jūs mierīgi var apkrāpt,jo blakus nesēžiet un neziniet, cik eksemplāros šīs bildes fotogrāfs notirgo un kur! Un,ja nav zināma katra pārdotā fotogrāfija,tad ,piemēram, no ienākumiem -no konkrētā portāla- .....% pienākas šim modelim. Fotogrāfi redz savas pārdotākās bildes un modeļus,tas tad palīdzētu aprēķināt individuālu procentuālo vērtību.

3.3. Līgumā atvēlēt vietu,kur abas puses ar roku ieraksta uzdevumu,kas sunim būs jādara, kā jādara un kas tiek prasīts! Pretējā gadījumā visbiežāk atklājās tas,ka tiek prasits 10kārt vairāk,nekā bija runāts! Tas arī pie filmēšanas.

3.4. Savā līgumā obligāti norādīt to,ka modelim ,izmantojot viņa pakalpojumus, pienākas sava slavas niša (jeb tautas valodā sakot- reklāmas/filmas/utt materiālā norāda, kas ir filmējies, un norāda to tā,kā Jus esiet paredzējis,piemēram, "filmā piedalijies zeltainais retrīvers Milbu Snow Bank",kā piemērs). Jebkurš modelis drīkst kļūt atpazīstams, un, ja viņa pakalpojumus izmanto,viņš ir tik pat līdztiesīga sastāvdaļa,kā jebkurš cits aktieris,kas tiek norādīts!

3.5. Savā līgumā obligāti norādīt atkāpes vai iespējamās pārmaiņas, piemēram,ja esiet solījis ierasties,bet atgadās kaut kas negaidīts,tad esiet atbrīvots no kāda naudas soda utt. Tas, protams, var būt abpusēji, arī no fotogrāfa/filmētāja/firmas puses.

3.6. Obligàti līgumā atrunā saites,kur fotogrāfs bildes ar Tavu suni tirgos (piemēram,Shuterstock) , lai varētu izsekot pardoto bilžu apjomam- tas ir procents,kas pienāksies modelim no pārdotā. Jo fotogrāfs šo bildi var tirgot cik ilgi vēlas(ja līgumā nevienojas par kādu termiņu) - kas nozīmē,kas šis bizness ir ienesīgs tikai fotogrāfam, bet modelim no tā nekas nepienākas, Un pats stulbākais,ka tas nenes modelim nekādu labumu,jo nespēj sekot un zināt,kas bildes nopērk.Un pat,ja nopērk,tad uz tām netiek norādīts modeļa vārds!

3.7.Līgumā ar fotogrāfu obligāti jānorāda arī savas autortiesības un privātumu! Ka jūsu seju drīkst izmantot bildēs un internetā TIKAI ar Jūsu personīgu atļauju,jo tas ir privātums katram individuāli,kuru bez Jūsu atļaujas nedrīkst pārkāpt,izmantojot to sazin kur! vēl beigās nemaz nezināsiet kur,un ka vispār tiek izmantots!
Tāpat Jūsu modeļa seju, ja izmanto,tad fotogrāfam jānorāda,kas ir šis modelis (jāieraksta tas,jāietago ,jāpublicē) ,lai ari modelim no tā vispār būtu kāds labums!

3.8. Jebkuram līgumam jāpastāv tā laušanas iespējas! Ja kaut kādu apsvērumu dēļ,līgumu grib lauzt viena vai otra puse,tad to būtu iespējams izdarīt,vadoties pēc parakstītā līguma.

3.9. Jebkuram līgumam jāpastāv noilgumam,jeb termiņam, cik ilgi šis ligums/projekts pastāv. Termiņš attiecas vairāk uz projektiem,piemēram, kalendārs ,kurā attēlots Tavs suns. Ja slēgts ir līgums uz šo konkrēto gadu,tad tik ilgi arī tas ir spēkā- norādot to līgumā.
Vai ,piemēram, kamēr vien reklāma iet pa TV , utt.Pēc tam,kad termiņš beidzies,tad kompānija/persona šos kadrus vairs nevar izmantot. U.c. Līdzīgas situācijas

Es varētu vēl turpināt, vēlos tikai teikt,ka esmu ārkārtigi vīlusies un sliktās domās par šo jomu!
Es pazīstu daudz labus fotogrāfus/video/firmas, zinu viņu darbu un to,ko dara ar bildēm,tāpat zinu ĀRKĀRTĪGI DAUDZ negodīgus un nelietīgus fotogrāfus, kuri izstrādā viltīgus līgumus, lai klients būtu NULLE šajā notikumā!
Sākot ar tādiem tekstiem,kā "FOTOGRĀFAM PIEDER VISAS AUTORTIESĪBAS UZ ŠĪM BILDĒM" ,ko tas nozīmē?! Tas nozīmē ,ka fotogrāfs izmanto modeli TIKAi savā labā,jo Tu nedrīkstēsi bildes izmantot nekur, ne internetā, ne konkursos, ne reklāmai priekš sevis(nevis pārdošanai),tikai izdrukāt pie sienas vai mājās albumā.
Kā arī to, ka fotogrāfs šo bildi ir fočējis, tātad bilde ir viņa 100%, bet modelim pašam par savu seju NAV nekādas teikšanas. Un šie fotogrāfi bildes vēl mēdz tirgot, par to saņem, bet modelis,kā jau minēju - netiek nedz es norādīts, nedz tur zini kurš šis bildes pērk un kādos apjomos!
Kur Tavs suns vai Tu pats esi virsū,uz grāmatas,TV vai sazin kur!

Man vēl būtu daudz ko teikt,bet šī sašutuma dēļ es no sirds vēlreiz saku:
Lūdzu visi,kas vēlas saistīties šādās lietās,kaut vai pa draugam, neesiet naivi, jebkurš paziņa var būt lielākais ienaidnieks, iedurot dunci mugurā dēļ Tavas nezināšanas, izpiest Tevi kā vīnogu, izmantojot Tevi un to, kas Tev pieder, gūstot labumu tikai sev!
Un tas,ka saņem bildes pēc fotosesijas ,Tev tāpat NEĻAUJ ar viņām rīkoties, kā vēlies.
Un es šeit nedomāju viņas tirgot!
Lūdzu veltiet laiku un līdzekļus sastādīt SAVU līgumu pie notāra,un tikai tad vienoties par kādu šāda veida biznesu!
Lūdzu veltiet savu spēku līgumu 100% izskatīšanā,pretējā gadījumā-Tas nav tā vērts!!! Tiešām nav!

Man ir ļoti bagātīga pieredze šajos jautājomos un silti iesaku, tad labāk atteikties no šādiem piedāvājumiem, pasargājot sevi un savu privātuvumu! Turklāt -Tu neesi NEKAS,lai Tev nepienāktos kāda tiesa no ši labuma! Jebkurš modelis kaut kā sāk,un visā pasaulē modeļi saņem savu tiesu,vai tas ir cilvēks vai dzīvnieks! Neļauj sevi apkrāpt,domādams,ka pēc tam Tev nekas nepienākas un neko nedrīksti!
Tu drīksti būt atpazīstams un saņemt pēc nopelniem,tikai pats parūpējies par to! Citādi tas nav tā vērts!
Es uzskatu,ka šī niša var pastāvèt tikai šādā ķēdē:
Modelis + fotogrāfs (vai jebkāds cits darba veidotājs) = rezultāts!
Nekad tas nebūs mākslinieka 100% labums un slava tikai viņam! Ja nebūtu modelis,tad nebūtu fotogrāfiju/materiāla ,neesi naivs un netici,ka fotogrāfam pieder 100% tiesības uz bildi, muļķības! Ja tur ir mana vai mana suņa "seja" man pieder 50% IEGULDĪJUMA+IEGUVUMS!!!!
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Manas saistības ar foto/video/reklāmu u.c.

Postby Henriete » 07 Nov 2016, 11:39

Un mīļie, cilvēki!
Lūdzu sāciet atšķirt , ja fotogrāfs grib tirgot bildes ar Tavu modeli,TAD paraksta Tevis izstrādātu līgumu,par Tava modeļa izmantošanu - Jo izmanto TAVUS pakalpojumus! Vai kopigi izstrādātu abpusēju ligumu!!!!

Otrādi ir tad, ja fotogrāfs strādā priekš Tevis un Tu izmanto viņa pakalpojumus - tikai tad un vienīgi -Tu paraksti viņa izstrādātu līgumu!
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga


Return to Citi jautājumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests