Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Miscellaneous

Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby eldberg » 30 May 2010, 22:59

Dzīvnieki, kurus NEVAJAG glābt! (info sagatavoja: gilroy)

Ir sākusies vasara un mēs vairāk laika ar saviem zvēriem uzturamies dabā. Līdz ar to pieaug varbūtība, ka sastapsim kādu nepieradinātu meža zvēru.

Ne visus, kurus atrodam mēs vai suņi, vajag glābt. Visbiežāk pieļautās kļūdas:

1) stirnu mazuļi,
2) zaķu mazuļi,
3) ūpju mazuļi.

Ieraugot zem krūma snaužam stirnēnu vai zaķēnu, nevajag uzreiz nolemt, ka mazo māte pametusi, un tam nepieciešama cilvēku gādība. Tā nav! Gan stirnas, gan zaķi savus mazuļus pabaro, aiziet, atgriežas, pabaro, aiziet... Un viss ir vislabākajā kārtībā, ja cilvēks vai suns neiejaucas.

Ūpji savas ligzdas bieži iekārto uz zemes, un tās nav glītas un kārtīgas, tāpēc var rasties iespaids, ka mazulis izkritis. Neaiztieciet, vienkārši ejiet prom!

Glābt vajag tikai tos, kas izskatās tiešām slimi, ievainoti, novārguši! Un arī tad uzreiz jādomā, kas notiks tālāk - kur jūs to zvēru liksiet. Latvijā mīt ap 70 tūkstoši stirnas. Tas ir medījams zvērs, pilnas malas, tāpēc iežēlināt Zoo diez vai izdosies.
Zaķis vispār ir ļoti nervozs dzīvnieks un stress sniedzot palīdzību, visticamāk, būs nāvējošs. Atstājiet zaķi savam liktenim. Daba ir nežēlīga, bet godīga.

Ūpim ir lielākas izredzes - Zoodārzs, kaut negribīgi, aizsargājamos, retos dzīvniekus tomēr pieņem.

Dzīvnieki, kurus vajag glābt UZMANĪGI!

Lapsas un jenoti - ja atrodad mežā šādu mazuli vienu pašu, tas ir apaļš un kareivīgs, labāk lieciet mierā - visticamāk, viņa mamma atrodas ceļā no vienas migas uz otru, un mazie atrodas pārceļošanas stadijā. Viss tur ir kārtībā!

Ja mazulis izskatās novārdzis, slims, ir ievainots - glābiet, bet ievērojot vislielāko piesardzību - trakumsērga!!! Ar kailām rokām šitos zvēruļus vispār nevajag aiztikt, bet nu papildus pasākumi - cimdi, sega, kaste - ir vitāli svarīgi! Un nekādu mājās vešanu - pa taisno pie vetārsta! Uzreiz!

PUTNI

Jo putns lielāks, jo vieglāk to izglābt!

Vislielākās pūles prasa mazie kukaiņēdāji - teiksim, bezdelīgas - tas ir praktiski bezcerīgs pasākums.

Ūdensputnus - gulbjus, pīles - jau ir daudz vieglāk "izvilkt", un ja apstākļi atļauj, var droši mēģināt.

Stārķis - viegli izbarot, bet padārgi sanāk - vardes daudz nesaķersiet, jārunā būs ar puikām, kas var regulāri samakšķerēt nepieciešamo daudzumu zivteles.

Vārnas, kovārņi, kraukļi - viegli izbarojami (visēdāji), viegli pierod pie cilvēka. Var droši mēģināt, bet atkal jāsaprot - viss būs jūsu pašu atbildība!

Ja rodas šaubas, zvaniet vetārstam vai arī uz Zoo - saņemsiet telefonisku konsultāciju, ko darīt un vai vispār vajag darīt.

Par plēsīgajiem putniem konsultāciju var prasīt: Andris Avotiņš (jun.) 26624787

Ja nevarat sazvanīt, var zvanīt arī man 26371170 - nedusmošos, ja zvanīsiet nakts vidū. Kaut ko jau pa šiem gadiem esmu samācījusies.

GALVENAIS:

Latvijā nav dienesta vai patversmes, kur būtu finansējums un speciālisti savvaļas dzīvnieku aprūpei. Nav, un viss!

Ja glābjamais dzīvnieks ir rets un aizsargājams, var izdoties pierunāt Zoo palīdzēt: Laura Līdaka mob. 26172398. (Saprotiet mani pareizi, no biologu viedokļa ne katrs dzīvnieks vai putns ir rets un aizsargājams! Tas jau nenozīmē, ka viņš nav pelnījis palīdzību!)

Tad var mēģināt ar Ķekavas novada dzīvnieku patversmi "Mežavairogi"
("Mežavairogi", Ķekavas novads, Rīgas rajons, tel: 26479144; 29139149
E-pasts: mezavairogi@dot.lv) - tā ir visai privāta patversme, kas šad un tad pieņem savvaļas dzīvniekus.

Var arī zvanīt uz Līgatnes dabas parku, tel. 64153313.

Bet vispirms pie vetārsta! Un arī tā ir problēma - ne katrs vetārsts zinās un pratīs/gribēs atrast nepieciešamo info katra konkrētā savvaļas dzīvnieka ārstēšanai.
User avatar
eldberg
admin
admin
 
Posts: 4268
Images: 510
Joined: 13 Jan 2010, 12:44
Location: Ogres novads

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Meža dzīvniekus kurus nevajag glābt

Postby Ilze » 01 Jun 2010, 11:48

Es vēl piebildīšu, ka aizdomīgos dzīvniekus vispār nevajag censties ne ķert, ne nogalināt. Labāk zvanīt uzreiz PVD vai VMD. Trakumsērga, lai arī LV ar katru gadu sastopama aizvien retāk, tomēr šeit ir, un, ja arī ar rokām neaizskarsiet to slimo dzīvnieku, tas nenozīmē, ka tas nošķaudoties būrī, neizplatīs bīstamo vīrusu pa visu jūsu auto... Mani kolēģi stāstīja kādu atgadījumu, kad viena jauniešu kompānija atrada uz ceļa beigtu āpsi. Iemeta to auto bagāžniekā, un vēlāk izmeta kā joku kaut kādā apdzīvotā vietā pie autobusu pieturas... Izrādījās, ka āpsis bija slims ar trakumsērgu... Jociņš riktīgi melns. Varat iedomāties cik liels cilvēku bars dabūja potes vēderā. Cits gadījums, kad lapsēna atstiepšana no meža kādam puisim beidzās letāli... Katrā ziņā aicinātu visus būt max piesardzīgus (nejaukt ar vārdu "vienaldzīgs")!
Ilze
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1385
Images: 1
Joined: 14 Jan 2010, 09:27

Re: Meža dzīvniekus kurus nevajag glābt

Postby ezhuks » 01 Jun 2010, 13:19

Ilze wrote: Varat iedomāties cik liels cilvēku bars dabūja potes vēderā.

Nu nu. Nevajag jau nu dziivot padomju laiku atminjaas. Veederaa jau sen kaa neko neshpricee. Viss ir civilizeeti - nesaapiiga, maza shpriciite neatceros kur, bet veeders tas nebija (dibuaa zonaa vai rokaa).
ezhuks
Junior
Junior
 
Posts: 775
Joined: 13 Jan 2010, 13:27

Re: Meža dzīvniekus kurus nevajag glābt

Postby keiko » 01 Jun 2010, 13:22

Potes nu jau vairākus gadus ir: viena uzreiz dibenā (tā, gan sāp pēc vella, šausmas pārņem atceroties! divreiz esmu dabūjusi) un pēc tam, laikam 10 plecā potē ar kkādu dienu intervālu.
Pasaulē nav neviena cita dzīve būtne, kura spēj dot tādu beznosacījuma mīlestību kā suns.
keiko
Baby
Baby
 
Posts: 62
Joined: 14 Jan 2010, 22:03

Re: Meža dzīvniekus kurus nevajag glābt

Postby vuks » 01 Jun 2010, 14:50

Potes ir tikai piecas. Ja nekļūdos un pareizi atceros - 0,2,7,14 un 28 dienā...
Nesāpēja nemaz. Potēja plecā (vai dibenā), atkarībā no konkrētās māsiņas. Pirmajā reizē arī imunoglobulīna šprici iedeva klāt, bet tā kā man tas kontakts bija nosacīts, tad man arī neko vairāk nedarīja.
Info par VASiem(izstādēm, sacensībām, metieniem)
www.schaeferhund.lv
vuks
Puppy
Puppy
 
Posts: 163
Joined: 13 Jan 2010, 14:45

Re: Meža dzīvniekus kurus nevajag glābt

Postby gilroy » 01 Jun 2010, 16:05

Aicina neaiztikt krastā izskalotus roņus
www.DELFI.lv
01. jūnijs 2010 16:08

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina iedzīvotājus neaiztikt krastā izskalotus dzīvus roņus, savukārt par bojā gājušiem ziņot vietējai pašvaldībai, informē pārvalde.

DAP norāda - ja krastā gadās ieraudzīt dzīvu roni, tam nevajadzētu pievērst sevišķu uzmanību, jo dzīvnieks atrodas savā dabiskajā vidē un visticamāk, tikai atpūšas, līdz ar to vislabākais ir atstāt to tur, kur tas ir. Noteikti nevajadzētu dzīvniekus ne barot, ne aiztikt.

Savukārt par beigtu roni būtu jāpaziņo vietējai pašvaldībai, kas atbildīga par savas teritorijas sanitāro tīrību un drošību un līdz ar to ir tiesīga dzīvnieku savākt un utilizēt.

Dabas aizsardzības pārvalde skaidro, ka gada laikā Latvijas piekrastē izskalo pat vairākus desmitus šo dzīvnieku un šāda parādība jūras krastā nav nekas bīstams un neparasts. Bieži roņu bojāejas iemesls ir to iepīšanās zvejnieku tīklos vai murdos.

Tikai gadījumos, kad īsākā laika posmā kādā konkrētā vietā novērots lielāks izskaloto roņu skaits, būtu jāmeklē cēloņi, kas tam varētu būt par iemeslu.

Baltijas jūrā mīt trīs roņu sugas - plankumainais ronis, pogainais ronis un pelēkais ronis. Plankumainais ronis uzturas galvenokārt jūras rietumu daļā, un Latvijas piekrastē konstatēts tikai divas reizes. Pelēkais ronis ir visbiežāk sastopamā un augumā lielākā (150–300 kilogrami) roņu suga Baltijas jūrā.
Image
User avatar
gilroy
Junior
Junior
 
Posts: 699
Images: 66
Joined: 13 Jan 2010, 15:47

Re: Meža dzīvniekus kurus nevajag glābt

Postby Fetch » 01 Jun 2010, 17:35

Izglābu mazus kukaiņēdājus - ķauķu mazuļus. Atradu četrus, no sākuma divus, pēc laiciņa vēl divus - tie jau bija auksti un neizdzīvoja. Baroju no sākuma ar putriņu no vārītas olas dzeltenuma, tad ar sienāžiem (tad izlasīju, ka viņiem garšo pavisam citi kukaiņi) - 200-300 sienāži pa dienu... :riima: Auga lieli un stipri. Kad es uz laiku aizbraucu viņi mani nepieņēma atpakaļ, paaugas un uzvēdās kā savvaļas putni. Tad, augusta sākumā mēs viņus aizvedām uz pļavām un izlaidām - vienam bija no saķuma viens spārnis truamēts, tas ļoti piesārdzīgi, bet tomēr izlidoja lielājā pasaulē. Tagad, kad redzu ķauķus - iedomājos, ka tie ir mani bērni.
...Beauty without Vanity,
Strength without Insolence,
Courage without Ferosity,
and all the virtues of Man without his Vices...
Fetch
Baby
Baby
 
Posts: 73
Joined: 23 Mar 2010, 20:39
Location: Rīga

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby Salzoo » 06 Jun 2010, 08:18

... par ķauķiem vai jebkuriem citiem savvaļas dzīvniekiem... Ja mēs viņiem esam iemācījuši, kur tai cilvēkaprāt "jaukajā plašajā pasaulē" dzīvo ēdamais un kā viņu noķert, kas ir "draugi' un no kā ir jābēg, tad dzīvnieku atlaišana 70% gadījumu ir veiksmīga. Piem. pūce: kamēr mēs viņu rehabilitējam ( tādos gadījumos, kad pūce pieņem cilvēka pasniegto barību), viņas ēdiens ir nolikts nekustīgā veidā uz zemes. Bet lai palaistu pūci dabā ( nevar vienkārši izlaist, jo viņa ir pieradusi ( un pierod viņi ļoooti ātri) ka ēdiens ir un tas nekur nav jāmeklē un jāķer) - voljēram attaisa durvis un pūce pakāpeniski pierod pie plašumiem , kādu laiku barojoties ar cilvēka piedāvāto ēdienu. Var paiet kāds laiks līdz viņa vispār saņemas izlidot ārā no pierastās drošās vietas. Un kad nu viņa vairs neatgriežas var cerēt, ka viņa ir veiksmīgi atgriezta dabai...Visātrāk pie labās dzīves (pie cilvēka..) pierod tieši savvaļas zvēri un putni (pārsvarā gan jaunuļi) un pēc tam nemaz uz to brīvību tā negrib tiekties- viņi ir konservatīvi - negrib mainīt zināmo "būri" pret nezināmo "brīvību"...
User avatar
Salzoo
Baby
Baby
 
Posts: 45
Joined: 24 Feb 2010, 11:06
Location: Sigulda

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby Fetch » 06 Jun 2010, 17:58

Ķauķi, kurus es izlaidu, jau 'medīja' kukaiņus, gan negribēja vairs 'draudzēties ar cilvēkiem. Mēs vērojām, kā viņi lēka pa zariem un ķēra kukaiņus kokā. Tā, ka es ceru - viņi izdzīvoja savvaļā.

Šodien meita atrada (viņa laukos, es Rīgā) pūcēnu zemē, ļoti maziņu. Es ieteicu aiznest turpat (bet tas bija gandrīz uz ceļa!), kur atrada. Tur jau mamma un tētis viņu meklēja! Bet pūces taču nevar mazuļus uzcelt atpakaļ ligzdā? Varbūt, vajadzēja paturēt un meģināt barot? Baidos, lapsa nedos viņam izaugt. Cik pūcēnu ir parasti vienā 'metienā'?
...Beauty without Vanity,
Strength without Insolence,
Courage without Ferosity,
and all the virtues of Man without his Vices...
Fetch
Baby
Baby
 
Posts: 73
Joined: 23 Mar 2010, 20:39
Location: Rīga

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby Salzoo » 07 Jun 2010, 07:57

Pūčulēni, atšķirībā no stārķēniem, tiek baroti arī uz zemes.Bieži pūčulēni vēl mazi būdami kaut kur cenšas iet, tad veļas no koka zemē u.t.t.. Tā kā atliekot atpakaļ apmēram tajā vietā ( protams nost no ceļa, pie kāda koka , zem kāda krūma lai citi nepamana) mazulis vecākus sasauks. Mazuļi vēl īsti nesmaržo, pēc kā viņu varētu plēsējs atrast. Pūčulēnu ligzdā var būt no 2-6, kā nu izdodas. Izbarot var, bet pēc tam izlaist būs grūti dabā (viņš tik ļoti jau būs pieradis pie cilvēka..)....
User avatar
Salzoo
Baby
Baby
 
Posts: 45
Joined: 24 Feb 2010, 11:06
Location: Sigulda

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby Fetch » 07 Jun 2010, 14:40

Paldies par atbildi! :) Tas mazulis noteikti ir pie mammas - neviens tur vairs nepīkst un nesauc no augšas. Pa to ceļu reti kāds brauc, vieta ir klusa. Tikai - lapsas un lūsis... Ir protams, arī vārnas, žurkas, čūskas. Bet vecāki uzreiz nomierinājās, kad pūčulēns tika nogādāts atpakaļ pie priedēm!
...Beauty without Vanity,
Strength without Insolence,
Courage without Ferosity,
and all the virtues of Man without his Vices...
Fetch
Baby
Baby
 
Posts: 73
Joined: 23 Mar 2010, 20:39
Location: Rīga

Re: Meža dzīvniekus kurus nevajag glābt

Postby Laima » 08 Jun 2010, 21:21

Ilze wrote: Trakumsērga, lai arī LV ar katru gadu sastopama aizvien retāk, tomēr šeit ir, un, ja arī ar rokām neaizskarsiet to slimo dzīvnieku, tas nenozīmē, ka tas nošķaudoties būrī, neizplatīs bīstamo vīrusu pa visu jūsu auto


Nu, nu, tas gan ir pārspīlēti. Traka dzīvnieka siekalām pilnīgi noteikti ir jānonāk asinīs (lasi - jātop sakostam). ja vien tie cilvēki mašīnā nav pliki un vienās brūcēs... un traks dzīvnieks nemaz tā rokās nedodas, ja vien nav stadija, kad viņi paši uzbrūk, bet tādu diezin vai kāds mēģinās mašīnā iedabūt.

Ilze wrote: Mani kolēģi stāstīja kādu atgadījumu, kad viena jauniešu kompānija atrada uz ceļa beigtu āpsi. Iemeta to auto bagāžniekā, un vēlāk izmeta kā joku kaut kādā apdzīvotā vietā pie autobusu pieturas... Izrādījās, ka āpsis bija slims ar trakumsērgu... Jociņš riktīgi melns. Varat iedomāties cik liels cilvēku bars dabūja potes vēderā.


Vai tie cilvēki pieturā mēģināja āpsi atdzīvināt elpinot no mutes mutē? Saprotu, ka piesardzība ir vajadzīga, bet nevajag ieslīgt galējībās, Pretējā gadījumā bija jāsavakcinē puspilsētas, ja ne mazāk.
Image
User avatar
Laima
Junior
Junior
 
Posts: 545
Joined: 13 Jan 2010, 23:39
Location: Ādaži - Kadaga

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby gilroy » 08 Jun 2010, 21:25

Ja atceros pareizi no ziņām, toreiz ar to āpsi gan bērni bija izspēlējušies, gan pieaugušie. Un mikroplaisas mums ādā katram ir. Galu galā, riskēt tomēr diezin vai ir vērts - trakumsērga NAV ārstējama - ja ir dabūta, tad laikam jau pēc 48 stundām nekas vairs nav labojams - tālāk tas ir nāves spriedums.
Image
User avatar
gilroy
Junior
Junior
 
Posts: 699
Images: 66
Joined: 13 Jan 2010, 15:47

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby OrlandoSeaHorse » 09 Jun 2010, 00:35

gilroy wrote:Ja atceros pareizi no ziņām, toreiz ar to āpsi gan bērni bija izspēlējušies, gan pieaugušie. Un mikroplaisas mums ādā katram ir. Galu galā, riskēt tomēr diezin vai ir vērts - trakumsērga NAV ārstējama - ja ir dabūta, tad laikam jau pēc 48 stundām nekas vairs nav labojams - tālāk tas ir nāves spriedums.
Ar kaut kadi perversie - spēlējas ar beigtu āpsi. Berni gan spelejas ar visu, bet pieaugusie? :akes:
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby agrita » 10 Jun 2010, 17:11

OrlandoSeaHorse

Gluži manas domas, kā var pieaugušajiem ienākt pratā spēlēties ar beigtu āpsi? :shokets:
Shera, Dharma

mans blogs- agrita
User avatar
agrita
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1668
Joined: 13 Jan 2010, 14:52
Location: Riga, imanta

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby gilroy » 10 Jun 2010, 19:04

Nu, te ir linki par to veco notikumu
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=lv

http://www.delfi.lv/news/national/polit ... d=11272488

Tur no komentāriem var vairāk izlobīt info, kas un kāpēc notika.
Image
User avatar
gilroy
Junior
Junior
 
Posts: 699
Images: 66
Joined: 13 Jan 2010, 15:47

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby obrija » 10 Jun 2010, 19:34

Ja gadījumā kāds ir atradis bezpalīdzīgu caunas mazuli, kā piemēram tikko Daugavpilī atrasts uz ceļa meža caunas mazulis, es labprāt pievienotu savai kolekcijai. PS man ir visas atļaujas un PVD apsekojums :) Bet ja vajadzīga palīdzība, tad to ar lielāko prieku sniegšu arī citiem, iespēju robežās :kucens:
Image
User avatar
obrija
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1642
Joined: 13 Jan 2010, 14:11
Location: Latvija

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby obrija » 03 Jul 2010, 12:00

Nu re, viens mazulis glābts :P Pieklīda cilvēkiem vārgs, klibs, slapjš un izbadējies, cilvēki pabarojuši, 3 dienas viņš padzīvojies un aizmucis, pēc pāris dienām bijis atpakaļ mucā no kurienes pamuka, laikam sapratis ka pats neizdzīvos, tā nu viņš nokļuva manā mini zoo, tagad zvēriņam ir karantīna :) Dīvaini, bet gaļu mazā caunīte (tā ir meitiņa) neēd, toties ļoti labprāt sukā iekšā sauso barību :P
Image
Image
Image
Image
User avatar
obrija
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1642
Joined: 13 Jan 2010, 14:11
Location: Latvija

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby NARDICUM » 05 Jul 2010, 07:08

Smukule! :samilejies:
Man ar krievi stāstīja, ka dabā notverti āpši ēdot suņu sauso tā, it kā uz tās būtu audzēti.
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Meža dzīvnieki, kurus nevajag glābt

Postby Salzoo » 01 Aug 2010, 09:23

obrija wrote:Ja gadījumā kāds ir atradis bezpalīdzīgu caunas mazuli, kā piemēram tikko Daugavpilī atrasts uz ceļa meža caunas mazulis, es labprāt pievienotu savai kolekcijai. PS man ir visas atļaujas un PVD apsekojums :) Bet ja vajadzīga palīdzība, tad to ar lielāko prieku sniegšu arī citiem, iespēju robežās :kucens:

Obrija, Jūs no kuras puses esat? Man ir liels prieks, ka arī Jums ir Mini Zoo ar visām iespējamajām atļaujām!!! Mums vajadzētu kaut kā sākt kooperēties, jo palīdzēt savvaļas dzīvniekiem ir svēta lieta - jo arī es visiem nevaru atrast vietu un tā mēs varētu viņus izvietot dažādās vietās ( citam labāk padodas tikt galā ar putniem, citam aļņi, stirnas un vēl kādam sapas ar plēsējiem....) Kā Jūs uz to skataties????
User avatar
Salzoo
Baby
Baby
 
Posts: 45
Joined: 24 Feb 2010, 11:06
Location: Sigulda

Next

Return to Citi jautājumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron