Cik audzētājam izmaksā kucēns

Want to Buy a Dog

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby Creme de la Creme » 28 Apr 2010, 12:59

Fane - man jau arī ne vienmēr izdodās domu pareizi noformulēt. Domāju ka uzskatāms materiāls izsaka visu un ir saprotamāks :jaa:
Asspalvaino takšu audzētava ''Creme de la Creme'' cremedelacremeteckel@inbox.lv
http://cremedelacremeteckel.jimdo.com/
http://cremedelacremehandmade.jimdo.com/
Ogres kinoloģiskais klubs, takšu sekcija
User avatar
Creme de la Creme
Veteran
Veteran
 
Posts: 3440
Joined: 13 Jan 2010, 15:49
Location: Sējas novads

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby IngaC » 28 Apr 2010, 17:54

Ir labi par šo jautājumu diskutēt, bet domāju, strīdēties un dusmoties gan nav vērts. Kā saka, vienam patīk māte, otram meita, vēl citam - kleita.

Angliski izstāžu kucēnus sauc pareizāk - "show prospect". Kucēns ir potenciāls, iespēja, kas var piepildīties un var arī nepiepildīties. Bez šaubām, 2 mēnešu vecumā var noteikt, kuram vismaz ir cerības uz izstāžu prīzēm un kuram - nē. Garantēt gan neko nevar, kaut vai tā iemesla dēļ, ka lielu daļu no panākumiem veido arī suņa izaudzēšana, apmācība, fiziskā kondīcija, frizēšana, hendlings, un par to visu audzētājam nav nekādas ietekmes, tiklīdz suns ir pārdots. Liela nozīme ir pat zināšanām, pie kāda tiesneša un kādā konkurencē suni izstādīt, bet tā jau ir augstākā pilotāža.

Izstāžu suņi ir dažāda kalibra, un labi, ka tā, jo katram saimniekam ir dažādas ambīcijas un arī dažādas iespējas veidot suņa izstāžu karjeru. Cits ar piepūli laika gaitā dabūs LV CH, un viss. Cits jau pirmajā izstāžu reizē dabūs "BIS Kucēns" un pārējo dzīvi grozīsies pa pirmajām vietām šķirnē un pa augšgalu savā FCI grupā.

Tiešām izcilie izstāžu suņi nerodas nejauši, tas nāk ar gadu gaitā gūtu pieredzi gan no audzētāja, gan hendlera, gan saimnieka puses (ja saimnieks neizstāda pats). Vai arī vajadzīgs labs, pieredzējis, godīgs padomdevējs. Bez šaubām, lai sasniegtu tiešām lielas lietas, saimniekam arī vajadzīgs gruntīgs naudas maks. Tas nav ne labi, ne slikti, vienkārši dzīves fakts.

Tiešām izcilie izstāžu suņi nāk no izcilām audzētavām, no izcilām līnijām. Iesācējam tādu suni neviens nepārdos, iesācējam vispirms ir sevi šķirnē jāpierāda, tas prasa gadus, un tas process ir skaists.

Domāju, ja pircējs aiziet uz viduvēju audzētavu, kas nav neko sevišķu iepriekš sasniegusi, un tad dusmojas, ka no gaidītā Best in Show suņa iznāk čiks, tad pats vainīgs. Mājas darbu arī vajag darīt un izpētīt, no kurienes katrā šķirnē nāk īstās zvaigznes, un tur arī tās zvaigznes meklēt. Pircējam ir gudri jāvērtē audzētāji, un jāsaprot, ka katra cilvēka vārdam ir cits svars. Uzreiz jādomā - cik man ir vērts šī cilvēka padoms? Ko šis cilvēks manā šķirnē ir sasniedzis? Vai šim cilvēkam ir tādas zināšanas, kuras būtu derīgi uzklausīt? Vai šis cilvēks ir godīgs un izpalīdzīgs?

Var būt arī cita pieeja - no laba, normāla metiena tepat Latvijā nopirkt veselu, glītu, normālu kucēnu, nopelnīt pāris titulus un dzīvot laimīgi. Suņu sportā ir vietas visiem, nav viena pareizā veida, kā to darīt, jo katrs šai sportā meklē kaut ko citu.

Par kucēna izvēlēšanos no metiena - vēl svarīgāk ir izvēlēties metienu! Dzīvē ir tā, ka viena metiena 3 vai 4 izvēle ir galvas tiesu pārāka par cita metiena vislabāko kucēnu. Savā šķirnē zinu metienus, kur vairāki suņi no viena metiena regulāri uzvar BIS un grupas. No tāda metiena es droši ņemtu izstāžu kucēnu, pat ja man būtu tikai 3. vai 4. roka izvēlēties! Un mēs visi zinām metienus, kuros neviens neuzvar īpaši neko.

Tas ir normāli, visiem suņiem nav jābūt izstāžu zvaigznēm, ir arī daudz citu lietu, ko mēs meklējam suņos, draudzība nav atkarīga no izstāžu atzīmes. Tikai pircējam / saimniekam skaidri jāapzinās, kādā līgā viņš ir gatavs spēlēt. Tad arī būs mazāk jādusmojas un jāstrīdas.

Ja nu arī "super-duper" zvaigžņu kucēnam kaut kas augot saiet greizi un potenciāls nepiepildās, labs audzētājs dos dažādas izvēles, kā zaudējumu kompensēt - atdot daļu naudas, apmainīt pret citu kucēnu, utt.
IngaC
 

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby NARDICUM » 05 May 2010, 08:11

IngaC
it kā- off... bet ar suņiem arī saistīts, tāpēc uzrakstīšu
Mums nez no kurienes ir tāds uzskats, ka viss, ko var dabūt tepat uz vietas ir sliktāks, nekā tas, ko var atvest no tālām zemēm. LVK ir laba kazu šķirne, ne ar ko neatšķiras no Zānes kazas, es domāju, uz slikto pusi. Jā, visi pasaules izslaukumu rekordi pieder Zānes kazām, bet ne mūsu valstī. ASV vai Izraēlā tās kazas stāv supergaišās, siltās fermās, saņem sabalansētu uzturu, vitamīni, mikroelementi, attārpošana... visas ekstras, vsjo vkļučeno... 95% LVK stāv tumšos šķūņos saules gaismu neredzējušas uz siena un ūdens, visādus selēnus nemūžam nesaņēmušas, metru gariem nopuvušiem nagiem, sačakarētiem tesmeņiem jo tiek slauktas neregulāri utt. un šajos apstākļos vēl pamanās dot pienu vairāk, nekā kazlēnam pietiek! Bet vidējais izslaukums abām šķirnēm ir praktiski vienāds! Aizved to LVK uz ASV, uz to kūrortveida fermu, man aizdomas, ka jau 2 paaudzē piens būs tik, ka rokas slaucot nogurs. Ja no kazlēna vecuma audzina, tad LVK 4-5 l izslaukums nav nekāds hīts.
Tas pats ar kucēniem.
Cik mums ved aziātus no RU, audzētavas vēl kaut kādu % labus ieved, bet parasti mirstīgie saved tādus mēs***us, kādus mēs te zem 100 Ls atdodam, bet tur jau maksā 1000 EUR un vairāk. Jo, redz, tas ir no RU, baigi kruts!!! Tie cilvēki pēc tam lepni atved savu čudu-judu uz izstādi, pārliecināti, ka mēs te neko tādu nemaz redzējuši neesam, un viņiem parasti ir taisnība- TĀDUS mēs te gadiem neesam redzējuši :soks: :soks: :soks:
FANE
brextad ka saukt popularas šķirnes veiktos pārojumus ar teicami un LKF c/r?
Tā arī saukt par teicamiem suņiem!

Kā saukt metienu, kur tēvam ir 2 CAC, bet mātei *ļoti labi* ? :nadzinji:
Nu nenoniecini LV CH titulu!!!! :lamajas: Ja Tev šķirne, kur LV pusotrs suns, tad ar +/- pieklājīgu pārstāvi to LVCH nou problem dabūt, Tu paņem labru, melno terjeru, aziātu utt, atved no kaut kurienes, es gribēšu redzēt, kā ies ar tādām šķirnēm, kam LV līmenis nav nekāds zemais :tikainesaki:
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby FANE » 05 May 2010, 09:48

NARDICUM wrote:Kā saukt metienu, kur tēvam ir 2 CAC, bet mātei *ļoti labi* ? :nadzinji:
Nu nenoniecini LV CH titulu!!!! :lamajas: Ja Tev šķirne, kur LV pusotrs suns, tad ar +/- pieklājīgu pārstāvi to LVCH nou problem dabūt, Tu paņem labru, melno terjeru, aziātu utt, atved no kaut kurienes, es gribēšu redzēt, kā ies ar tādām šķirnēm, kam LV līmenis nav nekāds zemais :tikainesaki:


Savas domas jau izteicu, pie tām arī palikšu. "Kā saukt metienu, kur tēvam ir 2 CAC, bet mātei *ļoti labi* ?" nesapratu šā teikuma kontekstu? Vai tas ir par Latvijas suņiem ar teicamiem ciltsrakstiem(kas bieži vien tā arī ir...), vai akmens mana suņa dārziņā? Ja par Kažu, manā mājaslapā varat aplūkot ciltsrakstus. Un Kaža līdz 19 mēnešu vecumam ir startējis 12 izstādēs un tikai 4 no tām bija Latvijā. Bet, ja es vēlētos melno terjeru vai aziātu, tad droši vien mans tāds būtu.
User avatar
FANE
Junior
Junior
 
Posts: 823
Joined: 14 Jan 2010, 11:26
Location: Jūrmala

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby Creme de la Creme » 05 May 2010, 19:30

Nu domāju ka nevienam nav noslēpums ka no dievien super puper čempioniem reizēm piedzimst ''čiks'' vien, bet no ''ļoti labi'' kuces var sanākt super puper kucēni! Piemeklējot pāri nav jāskatās uz tituliem bet gan uz daudziem citiem faktoriem...Bet tas jau cits stāsts...
Asspalvaino takšu audzētava ''Creme de la Creme'' cremedelacremeteckel@inbox.lv
http://cremedelacremeteckel.jimdo.com/
http://cremedelacremehandmade.jimdo.com/
Ogres kinoloģiskais klubs, takšu sekcija
User avatar
Creme de la Creme
Veteran
Veteran
 
Posts: 3440
Joined: 13 Jan 2010, 15:49
Location: Sējas novads

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby NARDICUM » 06 May 2010, 06:49

FANE
Nu jej bogu !!! Ne es zinu Tavu Kažu, ne vēl jo vairāk kādi CACi ir bijuši viņa (vai viņas) vecākiem.
Mans jautājums bija retorisks.
Ja Tu raksti:
FANE
tad ka saukt popularas šķirnes veiktos pārojumus ar teicami un LKF c/r?

Mani vienkārši interesē, kā tad Tu sauc tādu suņu bērnus, kam tas teicami nemaz nav?
Nekā personīga. :smarzas:
Creme de la Creme
Nu Tu ko!? Va ta nezin, ja sapāro divus Interus, tad dabo 10 Interus!!! :nadzinji: :kanepe: :dejo:
FANE
Bet, ja es vēlētos melno terjeru vai aziātu, tad droši vien mans tāds būtu.

Nu tad , lūdzu, par SAVU šķirni arī runā!!! Lūdzu, nenoniecini LVCH titula vērtību, ko daudzām šķirnēm nemaz nav tik viegli nopelnīt ,tikai tāpēc, ka Tev ir šķirne, kas LV ir šķidri pārstāvēta! Un te nav runa par konkrēti TAVU suni!!! Es, goda vārds, nezinu, var jau būt, ka Tev ir visaugstākās klases savas šķirnes pārstāvis. Man arī ir šķirnes, ar kurām es te staigāju lepnā vientulībā un tam nav sakara ar manu suņu kvalitāti. Par to, cik viegli/grūti ir dabūt LVCAC var runāt tad, kad vadošās audzētavas šķirnes dzimtenē sāk zvanīt un prasīt, vai vērts reģistrēties un kam no mūsējiem to CACu vajag.
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby Elbe » 06 May 2010, 07:01

Bet, meitenes, pēc šitāda stridiņa iznāk, ka manai Latvijā vienpersoniski pārstāvētajai sunei CACkām vajadzēja sabirt kā no pārpilnības raga. Tak kaut kā nesanāk - sabrauc somi un ... reizēm mēs iekabinām viņiem, vairāk viņi mums, kaut visās izstādēs novērtējums ir bijis teicams. Ne jau šķirnes pārstāvju skaits uz vienu iedzīvotāju ir kvalitātes rādītājs, bet gan cik atbildīgi audzētāji un saimnieki attiecas pret šķirni. Arī mūsu mazskaitlīgajā(pie mums) šķirnē ir audzētāji, kas bīda savus diez ko neizdevušos eksemplārus visādiem paņēmieniem pie tituliem, bet izstādēs tā īsti spīd tikai daži.
User avatar
Elbe
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1617
Images: 7
Joined: 13 Jan 2010, 16:00
Location: Rīgas rajons

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby NARDICUM » 06 May 2010, 07:19

Elbe
Nu bet es jau par to arī runāju!
Lūk Tavs piemērs- sabrauc somi, citreiz Tavs suns, citreiz somu suns un tas LVCH nemaz no gaisa nekrīt!!! Pat LV vienīgajam sunim. Un tagad iedomājies- paies N gadi, LV būs kādas 5 pasaules līmeņa šīs šķirnes audzētavas, un tad jau tā 5 vieta klasē ar CQ, kas te tiek nolaista zemāk par plintusu, būs pavisam labs rezultāts.
Nenoliksim LVCH titulu!!! Ne visiem un ne vienmēr tas ir viegli nopelnams!
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby FANE » 06 May 2010, 09:30

NARDICUM wrote:FANE
Nu jej bogu !!! Ne es zinu Tavu Kažu, ne vēl jo vairāk kādi CACi ir bijuši viņa (vai viņas) vecākiem.
Mans jautājums bija retorisks.
Ja Tu raksti:
FANE
tad ka saukt popularas šķirnes veiktos pārojumus ar teicami un LKF c/r?

Mani vienkārši interesē, kā tad Tu sauc tādu suņu bērnus, kam tas teicami nemaz nav?

Ja Jūs būtu uzmanīgāk lasījusi iepriekšējo diskusiju, būtu pamanījusi, ka šo jautājumu uzdeva Brex un tāpat būtu pamanījusi arī manu atbildi. "Suņu bērnus, kam teicami nav nemaz", saucu par mājas mīluļiem. Ja ir vēl kādi jautājumi, droši!
User avatar
FANE
Junior
Junior
 
Posts: 823
Joined: 14 Jan 2010, 11:26
Location: Jūrmala

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby NARDICUM » 06 May 2010, 17:20

Man, kā mazpieredzējušam cilvēkam, ir gan jautājumi? :nadzinji:
Es tikai nesaprotu, par kādiem suņubērniem ir runa? :jaut: Suņubērni, manuprāt ir kucēni, kuriem tāds teicami nemaz nevar būt. Labākajā gadījumā Lielā perspektīva un BEST BABY :dzimene: Kā tādu saukt? :jaut:
Un vai to suņu bērni, kuru vecākiem nav teicami, bet ļoti labi- kas tie tādi? petiņi- mājas mīluļi? :jaut:
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby JATA » 06 May 2010, 18:32

Lieliska diskusija !
FANE -tu pa nopietnam tici, ka vecāku tituli garantē bērnu izcilību ?
Nardikum - :par:
http://www.weimaranersaldozo.com/ - vižlas un veimārieši
User avatar
JATA
Puppy
Puppy
 
Posts: 317
Joined: 13 Jan 2010, 15:28

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby FANE » 06 May 2010, 20:17

NARDICUM wrote:Man, kā mazpieredzējušam cilvēkam, ir gan jautājumi? :nadzinji:
Es tikai nesaprotu, par kādiem suņubērniem ir runa? :jaut: Suņubērni, manuprāt ir kucēni, kuriem tāds teicami nemaz nevar būt. Labākajā gadījumā Lielā perspektīva un BEST BABY :dzimene: Kā tādu saukt? :jaut:
Un vai to suņu bērni, kuru vecākiem nav teicami, bet ļoti labi- kas tie tādi? petiņi- mājas mīluļi? :jaut:


Pārlasīju savu iepriekš teikto un tā arī neatradu, kur būtu minējusi vārdu "suņabērni" pirms Jums! Domāju, ka esmu jau atbildējusi.
Jata
Manuprāt tas tomēr garantē vairāk, nekā vecāki, kas ar mokām sagrabina vajadzīgos CACus! Kādēļ gan mēs nevarētu palikt katrs pie savām domām?!
User avatar
FANE
Junior
Junior
 
Posts: 823
Joined: 14 Jan 2010, 11:26
Location: Jūrmala

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby Elbe » 06 May 2010, 21:05

Oi, bet , meitenes, cik bieži nav tā, ka kuce ar mokām "sagrabinātiem CACiem" laiž pasaulē super-pupper čempionus katrā metienā?! Un interienei, ja kas vispār sanāk, tad ne tuvu ne inters. Tak tāpat kā sievietēm - tās smukākās un apsviedīgākās ne vienmēr ir tās labākās mātes. :velnins:
User avatar
Elbe
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1617
Images: 7
Joined: 13 Jan 2010, 16:00
Location: Rīgas rajons

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby FANE » 06 May 2010, 21:26

Elbe
Protams, ka tas tā var būt, neviens jau neapgalvo pretējo! Ko lai dara, ja īsti neiedziļinoties, izraujot ārpus konteksta un komentējot it kā manis teikto, kādam liekas, ka nu beidzot Fanei būs jānokaunas un taisnība triumfēs!
P.S. Šai sakarā, nezkādēļ lielum lielais vairākums, tomēr meklē tos titulētākos potenciālos tēvus un mātes! ja kādu aizvainoju ar šo novērojumu, atvainojos jau iepriekš!
Last edited by FANE on 06 May 2010, 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
FANE
Junior
Junior
 
Posts: 823
Joined: 14 Jan 2010, 11:26
Location: Jūrmala

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby Demix » 06 May 2010, 21:45

Elbe wrote:Oi, bet , meitenes, cik bieži nav tā, ka kuce ar mokām "sagrabinātiem CACiem" laiž pasaulē super-pupper čempionus katrā metienā?! Un interienei, ja kas vispār sanāk, tad ne tuvu ne inters. Tak tāpat kā sievietēm - tās smukākās un apsviedīgākās ne vienmēr ir tās labākās mātes. :velnins:

Nu vispār jau vaislas kobelis skaitās tas galvenais noteicējs par labu kucēnu iznākumu :rej:
User avatar
Demix
Veteran
Veteran
 
Posts: 4091
Joined: 13 Jan 2010, 21:38
Location: Lielvarde

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby NARDICUM » 07 May 2010, 06:53

FANE
Paklau, vai tad ir tik grūti atbildēt uz pavisam vienkāršu jautājumu- vai kucēni, kuriem vecākiem nav CH titulu būtu uzskatāmi par potenciāliem izstāžu suņiem? Vienkārši, Tavs viedoklis. Man, ja tādu jautājumu uzdotu, atbilde būtu īsa un sastāvētu no viena vārda, ja vajadzētu, protams, varētu savu domu attīstīt plašāk. bet Tu jau 3 lappusi grozies kā zutis uz pannas. Tu gadījumā neesi advokāts?
Manuprāt tas tomēr garantē vairāk, nekā vecāki, kas ar mokām sagrabina vajadzīgos CACus!

A cik CACi ir jādabo un kādā laika posmā, lai garantēti iegūtu augstas kvalitātes pēcnācējus? :jaut: :jaut: :jaut:
Šai sakarā, nezkādēļ lielum lielais vairākums, tomēr meklē tos titulētākos potenciālos tēvus un mātes!

Droši vien, ja tā dara vairākums,tad tas ir pareizi. Vairākums nevar kļūdīties principā. Uz vairākuma viedokli taču balstās demokrātijas principi. :esmilu:
FANE, es nezinu, kāpēc Tu visu uztver ļoti personīgi, kāpēc Tev visu laiku liekas, ka kāds mēģina Tevi nolikt vai apvainot? :jaut: Kāpēc vienkārši nevar diskutēt, neprojecējot visu uz sevi un savu suni? Paej nost no kompja, pasēdi, un tad pārlasi diskusiju vienkārši it kā no malas. Un tad Tu sapratīsi, ka neviens Tevi nemaz netaisās aizvainot. :mierina:
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby NARDICUM » 07 May 2010, 06:54

Demix
Es gan šaubos, ka vaislas suns ir noteicošais kucēnu kvalitātē.
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby BaibaB » 07 May 2010, 08:14

FANE wrote:P.S. Šai sakarā, nezkādēļ lielum lielais vairākums, tomēr meklē tos titulētākos potenciālos tēvus un mātes! ja kādu aizvainoju ar šo novērojumu, atvainojos jau iepriekš!

es esmu mazākums tādā gadījumā. man abām kucēm, vienai mātei tikai LV Ch, otrai Balt Ch, bet tēvi abām ir inter (jeb jau multi? nu, vienalga) CH. bet ne jau interi bija noteicošais. noteicošais bija tas, ka abi kobeļi māk taisīt bērnus, es to minēju jau iepriekš. abi paši ir skaisti un izcili šķirnes pārstāvji, bet, kas ir tikpat svarīgi, viņi arī bērnus taisa tikpat izcilus. TAS man ir lielāks garants, nekā medāļi un kausi.
http://shnauceri.wordpress.com/
Dievs, dod man rāmu garu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, drosmi ietekmēt visu, ko spēju, un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra
User avatar
BaibaB
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1429
Joined: 13 Jan 2010, 13:00

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby Unkas » 07 May 2010, 08:29

BaibaB, :par: . Ļoti pareizi pateikts.
Unkas
 

Re: Cik audzētājam izmaksā kucēns

Postby gilroy » 07 May 2010, 08:35

OK, lai nebūtu vispār nekā personīga, es tā pavisam primitīvi pastāstīšu, ko nu esmu samācījusies par zirdziņiem.

Tā nu ir sanācis, ka sapārojot divus zirgu pasaules vorldvinnerus nav nekādas grantijas, ka sanāks viens Olimpiskais čempions. Tas viss ir daudz sarežģītāk.

Pieņemsim, ir Olimpiskais čempions ērzelis X. Ļoti labu lēcienu, darbaspējām un eksterjeru.
Audzētavā tiek ņemtas, teiksim, 10 ķēves, no atbilstošām, potenciāli piemērotām līnijām, sapārots un skatās, kas sanāk. Pēc 4-5 gadiem ir aptuveni skaidrs, ko šitā intera bērni var un nevar.

Balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, audzētājs mēģina izskaitļot, ar kuru līniju ķēvēm sanāk labākais rezultāts. Jo nav tā, ka izcils ērzelis jebkurai ķēvei uztaisīs izcilu kumeļu. NAV!

Ļoti bieži gadās, ka šis superduper ērzelis saviem bērniem vispār nenodod NEKO no savas izcilības. Tik vien ir kā viduvējs zirdziņš ar superduper ciltsrakstiem.

Tad skatās tālāk - varbūt tieši šis, nu jau tikai viduvējais zirdziņš sava tēva izcilos gēnus nodod? Tad gadās, ka no šāda viduvēja ērzeļa nāk strīpām vien izcili bērni. Bet tāds varbūt ir viens no ērzeļa X 10 bērniem. (Un varbūt - neviens).

Tad ņemam ķēves.
Pieņemsim, ir 10 ķēves. Lielākas, mazākas, smukākas, nesmukākas, ar dažādām darbaspējām. Skatamies, ko šīs ķēves nodod saviem bērniem. Lēcienu, jājamību, darbaspējas, eksterjeru....

Ideāla kumeļmāte ir tā, kas no sevis nenodod bērnam neko. Ja tāda ir, ir vieglāk piemeklēt puisi - zināms, ka bērni atsitīsies tēvā. Bet parasti tomēr māte nodod kādus 40-60% no sevis. Tad jāsāk meklēt un skatīties, KO audzētājs ar konkrēto pārojumu grib panākt. Kādu zirgu grib iegūt? Tad atliek izvērtēt ķēves trūkumus un piemeklēt ērzeli, kurš saviem bērniem nodod īpašības, kuras vēlamies konkrētajai ķēvei izskaust.

Pieņemsim, man ir ērzelis D. Ļoti labs lēciens, darbaspējas un izcils raksturs, pēc sasniegumiem pielīdzināms suņu interam. Noteikti pozitīvas lietas. Zināms, ka jauko raksturu un darbaspējas nodod bērniem. Bet - nodod arī pagaru muguru, lielu augumu un pavājas kājas (šīs īpašības nav vēlamas). Tātad labāku zirgu var iegūt tikai tad, ja piemeklē ķēvi, kurai ir vismaz viduvēji lekšanas rezultāti (teiksim, pāris vārgas cackas), un par kuru ir zināms, ka nodod pēcnācējiem paīsu muguru, stipras kājas un nelielu augumu. Tad var cerēt, ka sanāks cerētais kumeļš, no kura varbūt - VARBŪT - izaugs nākamais inters.
Ja paņemšu tādu pašu ķēvi - interu - kas saviem bērniem nodod pagaru muguru, lielu augumu un pavājas kājas, visticamāk, iegūšu vispār nekur nederīgu zirgu - garu muguru, milzīgu augumu un ļurkainām kājām.
Var vēl sarežģītāk - ņemu ērzeli Q, kuram ir x, y, z fakturi, kuru dēļ gribētu viņa pēcnācējus. Bet man ir ķēve, kurai ir jāuzlabo y un x faktori, lai viņa derētu konkrētajam ērzelim. Tad nu ņemu ķēvi, lecinu ar ērzeli A, par kuru zināms, ka bērniem uzlabos y un x faktorus, ceru, ka piedzims ķēvīte, kurai manas ķēves vājākie y un x faktori būs uzlaboti, un ķēvīte varbūt būs piemērota noskatītajam ērzelim Q.

Un kur tad vēl mātes Dabas jociņi - sapāro divis zirgus, pārpratuma/nezināšanas pēc, no kuriem nu nekādā gadījumā NEVAR sanākt labs zirgs, bet sanāk - piepeši ir viens, kurš ir gan inters, gan vorldviners, gan vispār... bet tas nu nekādā gadījumā nenozīmē, ka šādu zirgu audzētāji centīsies izmantot tālākā vaislas darbā, jo risks, ka šī dabas mātes kļūda neturpināsies, ir pārāk liels.

Tāpēc arī viss šis papīru darbs, rokoties ciltsrakstos, mēģinot saprast, ko kura līnija nes sev līdzi, ko nenes, kādu "uzlabotāju" līniju konkrētajai līnijai var pievienot, kādu nevar... Un tad vēl audzētāja subektīvais faktors... Man patīk tas, jums patīk šitas, viņai/viņam patīk tas... Visu dabūt parasti nevar - smuku galvu un superīgu lēcienu, piemēram, un tad nākas izlemt - iesim uz smuko galvu (būs vieglāk pārdot kumeļa vecumā) vai labu lēcienu (lielākas izredzes pārdot vēlāk jau kā labu sporta zirgu)... Un mode - ir šobrīd modē lielāki/mazāki/ar plankumiem/melni... Un vēl nākamā īpašnieka subjektīvais faktors - kā baros, kā trenēs...

Ja tas viss būtu tik vienkārši - paņem pasaules top ērzeli, sapāro ar pasaules top ķēvi un kumeļam pasaules top garantēts.... :D

Suņiem tas viss ir ļoti līdzīgi. Lai mērķtiecīgi iegūtu tiešām labu kucēnu, manuprāt, vajag pārdesmit gadu pieredzi un krātas zināšanas.... Un vēl talantu arī. Un veiksmi. Kaut vai izvēloties kucēnam saimniekus, kas tiešām vadās pa izstādēm, kur to suni kāds arī ievēros un novērtēs. Un vēl nopietnu stratēģiju par cilvēcisko faktoru - kuram tiesnesim patīk tas, kuram šitas... Cik te nav bijušas diskusijas - ui, TĀDAM sunim iedeva BOBu, šitādam "kroplim", nu ko tas tiesnesis iedomājas!... Arī izstāžu un tiesnešu izvēle ir stratēģija!

Manuprāt, pats galvenais ir šķirnes kopējais nākotnes redzējums - ko tieši jūs kā audzētājs, vēlaties uzlabot ilgtermiņā? Ko jūs vēlētos redzēt sava suņa mazmazmazmazbērnos? Ja šis redzējums ir skaidrs, ar pārliecību, audzētava/audzētājs bez spožiem tituliem un skaļas slavas var lēni un prātīgi ar paceltu galvu soļot labākas nākotnes virzienā.

Bet var arī savādāk - 10 kuces, ražošana, uzmanīga kucēnu atlase sev, un tad cilvēciskais faktors.... Un būs audzētava ar skaļu slavu, augstām cenām, dažiem interiem (kuri gan tikai nezkāpēc visi ir audzētavas pašas īpašums) un masu viduvēju kucēnu, kuru īpašniekiem tik vien tā prieka, kā slaveni ciltsraksti :)
Image
User avatar
gilroy
Junior
Junior
 
Posts: 699
Images: 66
Joined: 13 Jan 2010, 15:47

PreviousNext

Return to Gribu nopirkt suni

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests