Mans pirmais suns

Want to Buy a Dog

Mans pirmais suns

Postby Boulevard » 20 Mar 2014, 15:37

Amerikāņu vetārstu suņu šķirņu tops - kuras ieteicamas kā pirmais suns cilvēkiem bez pieredzes, no minētajām pie mums biežāk sastopamas:

zeltainais retrīvers, pūdelis (visi izmēri), labradors, kavaliera kinga Čārlza spaniels, papilons, mopsis, jorks, šeltijs, mazais špics (arī pomerānis).
http://www.vetstreet.com/our-pet-expert ... new-owners

Un šķirnes, kuras pilnīgi noteikti nevajag izvēlēties kā savu pirmo suni:

amerikāņu pitbuls, erdelterjers, bulmastifs, buldogs, haskijs, sanbernārs, VAS, dalmācietis, veimārietis, rotveilers, malamuts, šarpejs, čau-čau, akita.
http://www.vetstreet.com/our-pet-expert ... pet-owners

Skaidrs, ka šos sarakstus var dažādi papildināt un komentēt. Kam par godu arī atvērās šī tēma :pukudupsis:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Mans pirmais suns

Postby Rotija » 20 Mar 2014, 16:07

Daļa taisnības jau ir....,bet mani vienmēr fascinējušie šie topi. :aknee:
Sanāk apmēram tā,ka pirms tu vari ņemt savu sapņu suni (ja tas ir no nopietno šķirņu saraksta), pirms tam vēlams ņemt un izaudzināt kādus 2-3 suņus no vieglo gala. Tā...? Un vairākus gadus dzīvot ar suni,kas pa visiem 100% tomēr nav tas TAVS.
Kaut kā absurdi iznāk.
Manuprāt,ja cilvēks zin un apzinās,ko ņem,neviena šķirne nevar būt nepiemērota kā pirmā. Ar nosacījumu,ka iepriekš ir izstudēts +/- viss par un ap to un jo vairāk jo labāk pievērsta uzmanība tieši šķirnes mīnusiem.

p.s. pati paņēmu pirmo rotveileru 19 gadu vecumā i prātā nenāca pirms tam ņemt kaut ko ''vieglāku'',lai pārbaudītu, vai vispār varu izaudzināt suni-jebkādu.
Rotija
Champion
Champion
 
Posts: 2611
Images: 17
Joined: 13 Jan 2010, 14:15
Location: Rīga, Ķīšezera mala

Re: Mans pirmais suns

Postby Boulevard » 20 Mar 2014, 16:11

Šie saraksti ir galvenokārt domāti tādiem cilvēkiem, kas ienāk forumā un visā sirdsskaidrībā uzdod jautājumu - labāk izvēlēties haskiju vai pitbulu?
Nu, tā kā maziem bērniem māca, ka ar sērkociņiem nevajag spēlēties.
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 16:25

Nu, manuprāt, šis iedalījums ir cilvēkiem, kuri vispār nezina, ko grib. Jā, ja grib vienkārši suni, labāk tiešām viegli savācamu un nekaitīgu. Interesanti, ka šajā sarakstā ir zetlainais retrīvers, kuri līdzīgā ASV topā bija visai augstā vietā to suņu vidū, kuri visbiežāk sakož savus saimniekus.
Lai vai cik mopšu Tev būs bijuši, diez vai ar savu pieredzi spēsi tā viegli saprast un tikt galā ar VAS :D

Galvenais ir apņēmība. Ja cilvēks grib VASu, bet pieredzes dēļ nopērk mopsi - laimīgs nebūs ne suns, ne saimnieks.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Mans pirmais suns

Postby Boulevard » 20 Mar 2014, 16:42

Es pilnīgi ticu, ka zvaigznes var tik veiksmīgi sakrist, ka, pastaigājoties ar savu suni/suņiem, ne reizi nenākas ceļā sastapt nezinīti ar rotu, VASu vai amstafu. Man, piemēram, nav tā palaimējies, un viena doma par to, ka man varbūt atkal būs jādodas tuvcīņā ar svešu VASu, nezinītim stāvot maliņā un bezpalīdzīgi noskatoties, liek mesties sastādīt un popularizēt šādus sarakstus ar lielu sparu :velnins:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: Mans pirmais suns

Postby ash » 20 Mar 2014, 17:01

Boulevard wrote:Es pilnīgi ticu, ka zvaigznes var tik veiksmīgi sakrist, ka, pastaigājoties ar savu suni/suņiem, ne reizi nenākas ceļā sastapt nezinīti ar rotu, VASu vai amstafu. Man, piemēram, nav tā palaimējies, un viena doma par to, ka man varbūt atkal būs jādodas tuvcīņā ar svešu VASu, nezinītim stāvot maliņā un bezpalīdzīgi noskatoties, liek mesties sastādīt un popularizēt šādus sarakstus ar lielu sparu :velnins:


:par:
pirmos 2 gadus mums kaut kā palaimējās, bet tad veiksme beidzās, pagājušā gadā piedzīvojām 4 uzbrukumus, tas sanāk - reizi 3 mēnešos tuvcīņa ar svešu agresīvu, zobus klabinošu kodēju - RR, AAS, VAS, VAS jauktenis.
un pirms pāris dienām sastapām rotveilera kuci, kura arī izrādīja nepārprotamu vēlmi uzklupt manam rižikam. labi ka rota kuces saimnieks bija gana stiprs, bet ņemot vērā suņa uzvedību - šaubos, ka viņam ir pieredze ar suņu audzināšanu.
jā, protams, gadās jau ka pirmais suns tiek izaudzināts adekvāts, lai gan ir nopietnas šķirnes, bet tādā gadījumā saimnieks ir īsts suņinieks - ļoti daudz mācās un strādā šajā virzienā.
bet nesuņinieks visbiežāk izvēlas tāpēc ka smuks, patīk izskats, ir modē un ja paveicas - pārējais nāk pēc tam. ja nepaveicas - izaug mežonis. :(
Image
Image
User avatar
ash
Junior
Junior
 
Posts: 950
Images: 3
Joined: 06 Apr 2011, 13:07

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 17:07

Boulevard wrote:Es pilnīgi ticu, ka zvaigznes var tik veiksmīgi sakrist, ka, pastaigājoties ar savu suni/suņiem, ne reizi nenākas ceļā sastapt nezinīti ar rotu, VASu vai amstafu. Man, piemēram, nav tā palaimējies, un viena doma par to, ka man varbūt atkal būs jādodas tuvcīņā ar svešu VASu, nezinītim stāvot maliņā un bezpalīdzīgi noskatoties, liek mesties sastādīt un popularizēt šādus sarakstus ar lielu sparu :velnins:


Un domā, ja cilvēks pirms tam būs pāris mopšus izaudzinājis, viņš zinās ko darīt? :D Diez vai. Nezinītis ar mopšiem nekad neiemācīsies kā audzināt VASu bez VASa. Citādāk pēc šitā saraksta kāds iedomāsie - tā, esmu izaudzinājis trīs ZR, tagad ņemšu čehu vilku suni un viss būs easy peasy. Ne tuvu tam! Vienkārši cilvēkam ir jābūt gatavam mācīties un ieklausīties. Jā, darbs audzētājiem - izšķirot, kuram var uzticēt nopietnāku šķirni, kuram nē. Bet līdz tam mums vēl ir tālu...
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Mans pirmais suns

Postby Boulevard » 20 Mar 2014, 19:49

čība wrote:Vienkārši cilvēkam ir jābūt gatavam mācīties un ieklausīties. Jā, darbs audzētājiem - izšķirot, kuram var uzticēt nopietnāku šķirni, kuram nē. Bet līdz tam mums vēl ir tālu...


Kā saka P. Koelju - ja kaut ko stipri vēlies, visa pasaule sadosies rokās, lai tas piepildītos :kanepe:
Vienkārši man tā šķiet, ka tad, kad runa ir par konkrētu un praktisku lietu - suņa šķirnes izvēli - tā vietā, lai cilvēku skubinātu sekot savam sapnim, labāk sākt ar kaut ko konstruktīvu un kritisko domāšanu veicinošu. Tā teikt - te ir iesācēja līmeņa saraksts, te advancētais. Un cilvēkam ir pamats vismaz nedaudz salīdzināt, izsvērt, apdomāt. Droši vien diezgan liela daļa cilvēku, kas grib VAS, ir pilnīgi pārliecināti, ka tas nav nekas nopietnāks par labradoru,
ja neskaita, ka no dabas, protams, daudz gudrāks :velnins:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 20:20

Boulevard wrote:
čība wrote:Vienkārši cilvēkam ir jābūt gatavam mācīties un ieklausīties. Jā, darbs audzētājiem - izšķirot, kuram var uzticēt nopietnāku šķirni, kuram nē. Bet līdz tam mums vēl ir tālu...


Kā saka P. Koelju - ja kaut ko stipri vēlies, visa pasaule sadosies rokās, lai tas piepildītos :kanepe:
Vienkārši man tā šķiet, ka tad, kad runa ir par konkrētu un praktisku lietu - suņa šķirnes izvēli - tā vietā, lai cilvēku skubinātu sekot savam sapnim, labāk sākt ar kaut ko konstruktīvu un kritisko domāšanu veicinošu. Tā teikt - te ir iesācēja līmeņa saraksts, te advancētais. Un cilvēkam ir pamats vismaz nedaudz salīdzināt, izsvērt, apdomāt. Droši vien diezgan liela daļa cilvēku, kas grib VAS, ir pilnīgi pārliecināti, ka tas nav nekas nopietnāks par labradoru,
ja neskaita, ka no dabas, protams, daudz gudrāks :velnins:


Ja nu iesācējs (kāda biju arī es) izdomā, ka grib nodarboties ar IPO? Un kas tur slikts? Jā, iet kā pa celmiem (bet tas ir tieši sportā, ne ikdienā) un ar nākamo suni būs daudz labāk. Bet, ja man pirms hofavarta būtu bijis zeltainais retrīvers... par darba šķirnes īpatnībām es tik un tā neko nezinātu un viss būtu tā pat! Turklāt man būtu suns, ar kuru nevaru darīt to, ko gribu... Protams, ka cilvēkam ir ļoti, ļoti nopietni jāizvērtē viss. Jā, vairumā gadījumu der šī formula - jums nevajag nopietnu suni, jo neesiet gatavi. Bet tas, ka cilvēks tagad paņems labradoru ar domu, ka iegūšu pieredzi un ņemšu VAS - nekam neder. Un tam VASam var nebūt gatavi arī cilvēki, kuri ir izaudzinājuši 20 labradorus.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Mans pirmais suns

Postby Boulevard » 20 Mar 2014, 20:24

Bet nav jau runa par to, ka cilvēks, kuram VAJAG VASu, nedrīkstētu to ņemt. Uzsvars ir uz to, lai VASu neņem cilvēks, kam viņš NAV vajadzīgs, bet kurš to nezin :asaras:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 20:35

Boulevard wrote:Bet nav jau runa par to, ka cilvēks, kuram VAJAG VASu, nedrīkstētu to ņemt. Uzsvars ir uz to, lai VASu neņem cilvēks, kam viņš NAV vajadzīgs, bet kurš to nezin :asaras:


Audzētāja pienākums to "izšķirot" un vienalga - nav garantijas. Daudzi audzētāji par šķirnes problēmām vispār nerunā, tikai kladzina, cik ideāli suņi - bez neviena trūkumiņa.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Mans pirmais suns

Postby DanaMary » 20 Mar 2014, 20:51

Nav gluži par tēmu, bet, arī zeltainais spēj daudz ko. Lūk, video ar OBD un zeltaino. :) http://www.youtube.com/watch?v=_BCo0VLDvB0
User avatar
DanaMary
Junior
Junior
 
Posts: 533
Images: 3
Joined: 05 Jun 2013, 13:47

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 20:57

DanaMary wrote:Nav gluži par tēmu, bet, arī zeltainais spēj daudz ko. Lūk, video ar OBD un zeltaino. :) http://www.youtube.com/watch?v=_tGMNaV0tcM


Protams, ka spēj :D Bet, piemēram, uz aizsardzību mācīt ZR - kaut kā neštimmē kopā. Kaut gan darbojoties tikai ar medību instinktu varbūt kaut ko izspiest varētu :D Ir cilvēki, un nemaz tik maz, kuri līdz brīdim, kad varēs atļauties suni gaida ilgi (darbs, dzīves apstākļi) un nebūtu godīgi teikt - Tu nevari ņemt VAS, jo Tev nav pieredze ar citiem (vieglākiem) suņiem. Ļoti daudz ko var pateikt pēc atbildes uz jautājumu - kāpēc, kā un kad nolēmāt iegādāties suni.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Mans pirmais suns

Postby Boulevard » 20 Mar 2014, 21:02

Godātā čība, cik labi, ka es neesmu mormoņu misionārs, man noteikti neizdotos jūs pierunāt mainīt reliģiju :kanepe:
Bet
pie pirmā suņa problemātikas piederas arī atbilstošākā šķirne bērnam, kad tas 12-14 gadu vecumā sāk dīkt pēc suņa. Vecāki visbiežāk suni 1)negrib; 2)neko par tiem nezina. Bet beigās tomēr salūst, un bērns dabū kāroto. Piemēram, dobermaņa kucēnu (manā gadījumā) vai VAS, vai vēl ko citu tikpat piemērotu. Protams, liela loma ir tam, cik lielā mērā vecāki ir nolēmuši suņa audzināšanā piedalīties. Bet, piemēram, manā ģimenē suni gribēju tikai es un pieredzes man bija tieši tik daudz, cik varēja izlasīt padomjlaika kinologu grāmatās. Par to, ka procesā neviena dzīva būtne necieta, kā mēdz rakstīt titros filmām par dzīvniekiem, var pateikties vienīgi sunes iedzimtajai labsirdībai un inteliģencei, ko pat es nespēju sabojāt. Bet lietas būtība ir tāda – ka bērns, kas ļoti grib suni, priecāsies par JEBKĀDU suni. Un, lai cik maz vecāki būtu paredzējuši līdzēt bērnam suni audzināt, viņiem tomēr – ja reiz suni izlemts iegādāties – jāizdara savu mājasdarbu un jāatrod piemērotu suni, lai bērns nevis nemitīgi mocītos ar lielu problēmu, bet gūtu prieku :pedinja:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: Mans pirmais suns

Postby DanaMary » 20 Mar 2014, 21:11

Nu aizsardzība tas jā. :D Manuprāt pirms ņemt suni vispirms ir sev jāpajautā, kāpēc tiek ņemts suns un ko no viņa grib sagaidīt, vai to var izdabūt no tā suņa,kas ir iepaticies. No zeltainā vairāk var sagaidīt lielu mīlestību,pieķeršanos, protams gudrs arī ir , un retrīveriem raksturīgais- medības, no VAS`a var gaidīt ko citu.
Labāk pirms ņem kādu no sarežģīto šķirņu suni izvērtēt visus plusus,mīnusus, satikt tādus suņus dzīvē, vēlriez visu apdomāt un tad ņemt,nevis ņemt izmēģinājuma trusīti. :) Un viens no galvenajiem manuprāt ir konsultēties ar šķirnes pazinējiem, dažādiem audzētājiem un vienkāršiem tās šķirnes suņu saimniekiem.
User avatar
DanaMary
Junior
Junior
 
Posts: 533
Images: 3
Joined: 05 Jun 2013, 13:47

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 21:15

Boulevard wrote:Godātā čība, cik labi, ka es neesmu mormoņu misionārs, man noteikti neizdotos jūs pierunāt mainīt reliģiju :kanepe:
Bet
pie pirmā suņa problemātikas piederas arī atbilstošākā šķirne bērnam, kad tas 12-14 gadu vecumā sāk dīkt pēc suņa. Vecāki visbiežāk suni 1)negrib; 2)neko par tiem nezina. Bet beigās tomēr salūst, un bērns dabū kāroto. Piemēram, dobermaņa kucēnu (manā gadījumā) vai VAS, vai vēl ko citu tikpat piemērotu. Protams, liela loma ir tam, cik lielā mērā vecāki ir nolēmuši suņa audzināšanā piedalīties. Bet, piemēram, manā ģimenē suni gribēju tikai es un pieredzes man bija tieši tik daudz, cik varēja izlasīt padomjlaika kinologu grāmatās. Par to, ka procesā neviena dzīva būtne necieta, kā mēdz rakstīt titros filmām par dzīvniekiem, var pateikties vienīgi sunes iedzimtajai labsirdībai un inteliģencei, ko pat es nespēju sabojāt. Bet lietas būtība ir tāda – ka bērns, kas ļoti grib suni, priecāsies par JEBKĀDU suni. Un, lai cik maz vecāki būtu paredzējuši līdzēt bērnam suni audzināt, viņiem tomēr – ja reiz suni izlemts iegādāties – jāizdara savu mājasdarbu un jāatrod piemērotu suni, lai bērns nevis nemitīgi mocītos ar lielu problēmu, bet gūtu prieku :pedinja:


Mani vecāki nesalūza :( Bet tad, kad bija jau pārdzīvots tas posms kad bija vienalga kādu, ka tik suni, pati sapratu, ka sunim vēl neesmu gatava un cik labi, ka viņa nav. Bet pie tās pašas tēmas - kādu suni pirkt bērnam- jau rakstīju - pērkot suni bēnam, vecākiem suns ir jāgrib pašiem un jārēķinās, ka tas pavisam drīz var būt viņu nevis bērna suns. Bērns ir bērns un atbildība ir tikai uz pieaugušo pleciem. Neredzu neko sliktu VASam ar labu psihi, varbūt lēnāku temperamentu (ko labs audzētājs arī ieteiks un visu izdarīs kā nākas). Jā, paņemt VAS no hvz kurienes ar hvz kādu psihi, vēl noslieci uz dominanci nebūtu prāta darbs. Bet peecis nu jau ir "izurbies" gana visās šajās lietās, lai to pastāstītu :) Starp citu, salīdzinājumam, manu radu labradors ir nevaldāms. Vienkārši psihopāts - pat man viņu ir grūti noturēt. Un mācīts viņš ir, tikai kaut kā ātri visu aizmirst :D Un vienmēr viens kritērijs ir arī vizuālais. Ja cilvēkiem nepatīk suns vizuāli, bet paņems, jo to iesaka labāk - arī nekas labs nebūs.
(Tiem misionāriem ar mani tiešām iet traki :D )
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 21:16

DanaMary wrote:
Labāk pirms ņem kādu no sarežģīto šķirņu suni izvērtēt visus plusus,mīnusus, satikt tādus suņus dzīvē, vēlriez visu apdomāt un tad ņemt,nevis ņemt izmēģinājuma trusīti. :) Un viens no galvenajiem manuprāt ir konsultēties ar šķirnes pazinējiem, dažādiem audzētājiem un vienkāršiem tās šķirnes suņu saimniekiem.

:par:
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Mans pirmais suns

Postby DanaMary » 20 Mar 2014, 21:20

Manā ģimenē suni vēlējās vecāki, tas ir mans pirmais suns, un viņi noteikti saprata, ka pastāv varbūtība,ka suns man būs vienaldzīgs, beigu beigās suni baroju es,vedu es, mācīju arī es. :D
User avatar
DanaMary
Junior
Junior
 
Posts: 533
Images: 3
Joined: 05 Jun 2013, 13:47

Re: Mans pirmais suns

Postby Boulevard » 20 Mar 2014, 21:37

Ilustrācija par bērnu ar pirmo suni. Viena no manām visemocionālāk iekrāsotajām atmiņām. Man bija 14 gadu, dobermanei 1. Notikuma vieta - Rīgas centrs, Ziedoņdārzs. Diezgan bieži saskāros ar to, ka mums ar suni dalījās domas par to, kad pienācis laiks ļauties piesaitēties, lai dotos no parka mājup. Un šajā dienā viņai bija īpaši brīvdomīgs noskaņojums. Vairākas stundas, asaras rijot, neauglīgi centos viņu pierunāt, pielabināt, draudēt, slēpos aiz kokiem, piedāvāju līdzi paņemtos siera gabaliņus – no sunes puses tikai nicīga purna izteiksme. Viņa teicami pavadīja laiku. Meta lokus pa pļaviņām, spēlēja ar mani ķeršanu ap parka soliem, notiesāja atrastas baloža mirstīgās atliekas. Mans izmisums tuvojās galējai robežai. Tas veicināja radošo domāšanu. Pagriezu sunei muguru un devos iekšā tuvējā sānieliņā. Pavēru kādas daudzstāvu dzīvojamās mājas durvis un grasījos iet iekšā. Tas suni ieinteresēja. Viņa, pietiekami ātri, lai es nepagūtu satvert, iešāvās pa durvīm iekšā. Un joņoja pa trepēm augšā. Viņa mīlēja iet ciemos. Es sekoju. Nonākot pašā augšējā kāpņu laukumiņā, mūsu skatieni sastapās. Viņa saprata, ka spēle ir beigusies :pedinja:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: Mans pirmais suns

Postby čība » 20 Mar 2014, 21:48

Boulevard wrote: Viņa teicami pavadīja laiku. Meta lokus pa pļaviņām, spēlēja ar mani ķeršanu ap parka soliem, notiesāja atrastas baloža mirstīgās atliekas.


Nav smieklīgi atceroties? :)

Domā, ka 30 gados būtu to suni vieglāk noķert? Droši vien kaut kur audzināšanā bija pieļauta kļūda, bet neba tava vecuma dēļ, bet pieredzes dēļ. Savukārt - bez tāda suņa to pieredzi neiegūt. Un jā, nepieļausi vecās kļūdas, pieļausi citas - jaunas. Tāda ir dzīve.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Next

Return to Gribu nopirkt suni

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests

cron