Cik krāsas redz suņi?

Ask a question and get an answer

Cik krāsas redz suņi?

Postby eldberg » 02 Aug 2012, 14:58

Atbilde:
Image
User avatar
eldberg
admin
admin
 
Posts: 4238
Images: 510
Joined: 13 Jan 2010, 12:44
Location: Ogres novads

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Cik krāsas redz suņi?

Postby pixy » 03 Aug 2012, 11:22

Tas, ka mana neredz sarkanu arbūza gabaliņu zaļā zālē, ir droši. Man gan liekas, ka viņi vispār to, ko redz, analizē tik savādāk kā cilvēks, ka īsti nevar salīdzināt.
User avatar
pixy
Veteran
Veteran
 
Posts: 4117
Images: 0
Joined: 13 Sep 2010, 07:28
Location: mežs

Re: Cik krāsas redz suņi?

Postby ajame » 03 Aug 2012, 13:47

Hmm.. kā viņi redz tumši brūno-melno? Jo man dažreiz liekas, ka manējā pat kociņu zālē nevar ieraudzīt...
User avatar
ajame
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 450
Joined: 03 Mar 2010, 23:36
Location: Tukums

Re: Cik krāsas redz suņi?

Postby vipdu » 03 Aug 2012, 14:00

pixy wrote:Tas, ka mana neredz sarkanu arbūza gabaliņu zaļā zālē, ir droši. Man gan liekas, ka viņi vispār to, ko redz, analizē tik savādāk kā cilvēks, ka īsti nevar salīdzināt.


Tik jautājums vai viņa to zāli redz zaļu un to arbūzu sarkanu.
User avatar
vipdu
Champion
Champion
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Cik krāsas redz suņi?

Postby OrlandoSeaHorse » 09 Aug 2012, 17:20

vipdu wrote:Tik jautājums vai viņa to zāli redz zaļu un to arbūzu sarkanu.

Pēc tās tabulas sanāk, ka abus redz līdzīgi dzeltenīgus.
Image Image
OrlandoSeaHorse
Veteran
Veteran
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: Cik krāsas redz suņi?

Postby emy » 10 Aug 2012, 12:01

mans kviešu krāsas skotiņš zālē guļošu melnu kaķi, kas nekustās nepamana, BET tas pats suns ļooti skatās TV. It īpaši, kad bija futbola čempināts, tad visas spēles nosēdēja neatraudams skatienu no ekrāna un skaidri var redzēt, ka seko bumbas kustībai. Viņam vājība uz bumbām. Ja vēl bumbu parāda tuvplānā, tad slienās augšā un ķepo televizoru. Vēl patīk arī citas pārraides - pārsvarā sporta spēles. Futbols gan ir TOP 1. Tik liels TV mīlis man nekad vēl nebija bijis. Vīrs pat šo aicina - nu nāc, Bosīt, ejam skatīties futbolu :jautri: Interesanti, cik skaidra viņam tā TV bilde
Divi skoči - Hugo Boss (Bostons (Boss) (dzimšandiena - 08.03.2010.) un Hugo (dzimšandiena - 29.05.2010.))
emy
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 393
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:37

Re: Cik krāsas redz suņi?

Postby Sisija » 10 Aug 2012, 12:13

Mūsu mājās TV skatās kaķene. Viņai patīk raidījumi par dzīvniekiem. Topā ir putni, kaķi un arī suņi :kanepe:
Image Image
Sisija
Veteran
Veteran
 
Posts: 2271
Joined: 13 Jan 2010, 21:45
Location: Rīga, Pārdaugava

Re: Cik krāsas redz suņi?

Postby emy » 11 Aug 2012, 16:51

lapā http://www.dinozoo.lv šķita interesants raksts par suņu redzi (informācija ņemta no D.Morisa grāmatas "Suns tuvplānā") - iekopēšu zemāk tekstu. Sāku domāt, vai nav iespējams, ka daži suņi tomēr redz citādāk, jo nūjiņas uz acs tīklenes ir mazāk vai vairāk? Man šķiet dīvaini, ka tas suns, kurš skatās TV, īsti labi neredz tumsā un krēslā. Pēc šī raksta sanāk, ka suņi labi redz tumsā. Bosis nevar uzkāpt pa trepēm tumsā. Ja trepēs nodziest gaisma, viņš nekāpj, bet apstājas un gaida. Sāk iet tikai, ja rādu ceļu ar mobilā gaismiņu. Jā, interesanti ... :lasu:

"Suņu redze

Par redzi.

Suņiem ir laba redze, taču tā daudzējādā ziņā atšķiras no mūsējās. Ilgus gadus pastāvēja uzskats, ka suņiem nav krāsu redzes spēju un tie dzīvo tikai melnbaltā pasaulē. Tagad ir zināms, ka tā nav, tomēr krāsa suņiem nav sevišķi svarīga. Uzsuņa acs tīklenes nūjiņu proporcija attiecībā pret vālītēm ir daudz labvēlīgāka nūjiņām, nekā tas ir mūsu acī. Nūjiņas nodrošina melnā un baltā saskatīšanu blāvā gaismā, vālītes ir nozīmīgas krāsu redzē. Suņu acīs ir vairāk nūjiņu, tādēļ tās īpaši piemērotas diennakts ciklam, par vislielākās aktivitātes periodiem izvirzot rītausmu un krēslu. To sauc par krēslas ritmu, un tas ir tipisks vairumam zīdītāju. Kas attiecas uz redzi, cilvēki ir īpaši piemēroti dienai, tādēļ šai ziņā - netipiski zīdītāji.

Nelielais vālīšu skaits suņu acīs apliecina, ka viņi spēj redzēt vismaz dažas krāsu kombināciju pakāpes savā suņu ainavā, lai gan tie nevar tīksmināties par krāsainu fotogrāfiju vai filmu tādā krāsu kvalitātē kā cilvēki. Ievērojamais acu eksperts Gordons Vols (Gordon Walls) to pateicis ļoti izteiksmīgi: "Katram tādam pa pusei nakts dzīvniekam, kas apveltīts ar lielu nūjiņu daudzumu uz acs tīklenes (kā sunim), visbagātākā no spektra krāsām labākajā gadījumā var likties tikai kā nenoteiktas identitātes maigs pasteļtonis." Pilnīgi pareizi, bet pasteļtonis ir labāk nekā nekas, un ir patīkami domāt, ka kopīgo pastaigu laikā laukos mūsu kompanjoni suņi var dalīt ar mums vismaz dažas krāsu atšķirības. Blāvā gaismā, salīdzinot ar mums, suņiem ir priekšrocības. Acs dibenā viņiem ir gaismu atstarojošs slānis, tapetum lucidum (burtiskā nozīmē - "spilgts paklājs". - latīņu val.), kas darbojas kā attēlu pastiprinoša ierīce, dodot iespēju labāk izmantot arī gaismas minimumu. Tāpat kā kaķu, kuru acs uzbūve ir līdzīga, arī suņu acīs esošais gaismu atstarojošais slānis liek tām tumsā spīdēt.

Cita atšķirība starp mūsu un suņa acīm ir tāda, ka suņi ir jutīgāki pret kustībām un mazāk - pret detaļām. Ja kāds priekšmets stāv mierīgi krietnā attālumā no suņa, tas sunim kļūst gandrīz neredzams. Tādēļ tik daudzu sugu medījamie dzīvnieki, kad tie ir iztraucēti, pirms mēģina glābties bēgot, "sastingst" un stāv nekustīgi. Testi ir pierādījuši, ka suns nespēj atrast saimnieku, ja tas paliek, nekustīgi stāvot, 300 jardu attālumā (274,2 m - redakcija). No otras puses, ja gans, atrodoties jūdzes attālumā, enerģiski signalizē ar rokām, viņa aitu suns to skaidri redz. Šī jutība pret kustībām, protams, ir sevišķi svarīga ilgas pakaļdzīšanās laikā, kad savvaļas suņi medī. Ja medījums bēg, suņa acis ir augstākajā pienākuma pildīšanas līmenī.

Papildu palīdzība medījošam sunim ir tā daudz plašākais redzes loks. Šķirnēm ar šauru galvu, kā greihaundiem, redzes loks ir pat 270°. Biežāk sastopams ir 250° plašs redzes loks. Suņiem ar platu galvu tas ir nedaudz mazāks. Tomēr visiem suņiem tas ir lielāks nekā cilvēkam, kura redzes loks ir tikai 180°. Lai gan tas nozīmē, ka suņi spēj atklāt nelielas kustības daudz plašākā teritorijā nekā mēs, toties tas viņiem jākompensē ar šaurāku binokulārās redzes loku, kas ir tikai puse no mūsu. Tādēļ mēs labāk spējam novērtēt attālumu nekā suņi. "
Divi skoči - Hugo Boss (Bostons (Boss) (dzimšandiena - 08.03.2010.) un Hugo (dzimšandiena - 29.05.2010.))
emy
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 393
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:37


Return to Jautā un saņem atbildi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest