Raksts apr kanikrosu

https://www.facebook.com/sleddoglv

Raksts apr kanikrosu

Postby eldberg » 26 Mar 2018, 15:14

Lauma Roķe

Kanikross.

Daudziem šis vārds ir kas nedzirdēts, kā pilnīgs jaunums, jo īpaši cilvēkam, kuram suņu dzīve ir kā sniegota kupena saulainā pludmalē. Citam varbūt pa ausu galam dzirdēts un ar vienu acs kaktiņu redzēts, šķirstot kādu sporta žurnālu. Bet citam jau tas ir kā otrs vārds savam mīlulim un labākajam draugam – sunim. Darīsim tā, lai ikviens var lepni pacelt galvu un teikt, ka zina, kas ir kanikross.
Vārda pirmā daļa – CANI-, nozīmē suns. Un vārda izskaņa – KROSS, nozīmē skrējiens nelīdzenā apvidū. Saliekot kopā, jebkuram ir skaidrs, ka tas ir suns, kurš skrien pa kalniem. Izkāris mēli un aizelsies, nesās pāri nelīdzeniem pauguriem un trenkā meža dzīvniekus. Ne būt nē. Tas ir vispasaules sporta veids. Un, ja jau sports, tad viennozīmīgi ir disciplīna, noteikumi, biedrības, komitejas un, protams, sacensības.
Aiztaisiet acis un iedomājieties, garā stabils, ķermenī spēcīgs, no kucēnu gadiem izkāpis, labi trenēts, veselīgi barots un labsirdīgs suns. Tam ir uzlikti specializēti iemaukti, kas elastīgā saitē savieno līdzskrējēju (šoreiz cilvēku), kuram otrs saites gals ir piestiprināts pie jostas, kas nedrīkst būt šaurāka kā 7cm, ar suni (vilcēju). Saite stiepjas vismaz 2-3 metru garumā, atdalot cilvēku no suņa, tai obligāti ir jābūt nostieptā veidā visas distances garumā. Šajā sporta veidā ir ļoti svarīgi ievērot skriešanas ātrumu komandā. Visgrūtāk jau laikam ir iemācīt sunim vienmērīgi un pielāgojoties cilvēka tempam, skriet pa priekšu. Jo parasti suns ir tas, kurš izplestām acīm un tekošām siekalām skrien pakaļ cilvēkam – lomas ir mainītas. Sunim ir jājūt cilvēka ritms un jāsaprot izsaucieni par tempa samazināšanu vai paātrināšanu. Jo nevienam jau nepatīk saraut kājas skrienošā kamolā un ar degunu apskaut čiekurus vai smalku grants ceļu. Nu lūk, tādēļ tam visam pa priekšu rit pacietīgs un neatlaidīgs treniņu ceļš, kas mērķtiecīgi ved uz izaugsmi un virsotnēm.
Lai trenētos neko daudz nevajag, vien sauju ar apņēmību, mazu klēpi ar pacietību un labu noskaņoju. Piesaistot jaunus dalībniekus, biedrības un treneri nežēlo neko – ne inventāru, ne savu laiku un pat gatavi savus suņus nedaudz aizlienēt, lai saprastu vai tas ir priekš jaunā sportista piemērots. Tā teikt, ļauj aptaustīt gaisu. Nākas vien atrast tuvāko treniņu vietu, savlaicīgi saplānot visu un mesties iekšā izaicinājumā, šoreiz pat var teikt – ar visām astoņām kājām iekšā.
Treniņu vietu izvēlēties var palīdzēt plašie interneta forumi, kas sniedz daudz ne dažādu informāciju par sporta veidu, kā piemēram www.sleddog.lv ;www.suni.lv ; www.sniegasuni.lv ; www.racedog.lv utt.
Vietas ir daudz, gan Ogrē, Garkalne, Salaspils, Ādaži un, protams, Pierīga. Par lielām treniņu un sagatavošanās izmaksām šoreiz galva nav jālauž. Nav jāuztraucas par nespēju apvienot patīkamo un lietderīgo ar ikdienas finansēm vai citiem kaudzē saliktiem tēriņiem. Šis sporta veids sagatavei neprasa daudz, biedrības un treneri savu darbu dara aiz lielās mīlestības pret suņiem un aktīviem cilvēkiem. Viņi neliedz to, ko sirds kāro visvairāk – saliedētību un nebeidzamo attīstības sparu. Treniņu izmaksas sportistam ir tiešām simboliskas vai nav vispār. Cik vien nokļūšana līdz konkrētai vietai, kārums sunim un inventārs. Kā saka pats Latvijas Kamanu suņu sporta federācija valdes loceklis Ģirts Eldmanis:
“Biedrības ir bezpeļņas organizācijas un peļņa netiek gūta. Arī algas neviens nesaņem, tas viss ir var teikt brīvprātīgs darbs un mīlestība pret suņu sportu.’’
Tad nu viss, lai izveidotu pozitīvu atgriezenisko saiti ar šīm biedrībām un cilvēkiem, kuri daudz ieguldot, atpakaļ neprasa ne uz pusi, ir, celties, iet un darīt, lai straujāk augtu attīstība tieši šim vai kādiem citiem sporta veidiem, kur aktīvi tiek iesaistīti mūsu četrkājainie draugi.
Pēc aktīviem treniņiem, kas prasa diezgan daudz pacietības un neatlaidību, seko virkne ar sacensībām, kas sniedz gandarīju un tieksmi augt vēl augstāk. Ģirts Eldmanis ar lepnumu atzīst:” Kanikross ir pievienojies Stirnu Buku skrējienam.” Kā zināms, skrējieni notiek vairākās lokācijas vietās visā Latvijā, un nu ir arī kārta mājas mīlulim pierādīt un attaisnot treniņu pūles. Populāri mači, kas norisinās starp sportistiem ir ”Zaļie gurķi”, kas notiek katru gadu un dod plašu iespēju gan jauniešiem, gan iesācējiem. Lai gan piedalīšanās sacensībās ne vienmēr nes kāroto, šis sporta veids un kopā būšana sniedz daudz citu aspektu, kas ir svarīgāki par jebkuru uzvaru un pjedestālu. Viena no pirmajām latviešu kanikrosa pārstāvēm Signe Turauska kādā intervijā atzina:” Uzvaras sacensībās sniedz prieku, taču tas nav pašmērķis, jo šajā sportā gandarījumu nes daudzi citi aspekti. Man jau liekas, ka suns vispār ir tas, kas dod daudz mīlestības. Viņš tev neko neprasa, tikai izvest ārā, bet tā mīlestība, ko viņš dod, tā ir fantastiska,” atzīst sportiste.
Latvijas sportisti savu laimi pirmo reizi izmēģināja kaimiņvalstī Lietuvā, tālajā 2007. gadā un laiku lieki garumā nevelkot, jau 2008.gadā Latvijā tika organizēta un mērķtiecīgi dibināta Latvijas Kamanu suņu sporta federācija - LKSSF, kas Starptautiskajā Kamanu suņu sporta
federācijā – IFSS tika uzņemts kā pagaidu biedrs, bet sparīgi un neatlaidīgi attīstoties un pilnveidojot dažādos sporta veidus, tai skaitā kanikrosu, aizsākoties 2010.gadam, Latvijas federācija tika atzīta par pilntiesīgu biedru Starptautiskajā federācijā. Šobrīd Latvijā Kamanu sportu drošos grožos tur Latvijas federācija valdes locekļi, kuri ir bijuši ideju ģeneratori jau no paša sākuma – Olafs Klūdziņš, Raimonds Kleinbergs, Ģirts Eldmanis. Nav gluži tā, ka šie kungi ir izdomājuši noteikumus pēc kuriem nu ņemsim četrkājaino draugu pie pavadas un skriesim. Visā pasaulē ir saistīti un vienoti noteikumi, ko ir izdevusi IFSS. Latvijā strikti tiek ievēroti vispasaules noteikumi un reglamenti, ko sacensībās pieskata licenzēti tiesneši.
Ir labi laiku pa laikam uzzināt ko jaunu un atrast mazo dzinuli sevī, ieraudzīt mirdzumu sava mīluļa acīs, saņemt beznosacījuma mīlestību un gūt fizisku un morāli stiprību sevī. Ģirts Eldmanis ar pa visam vienkāršiem vārdiem vēlas piecelt jebkuru:” Piecelies no dīvāna un nāc sportot. Pats un suns būsiet laimīgāki!”
User avatar
eldberg
admin
admin
 
Posts: 4253
Images: 510
Joined: 13 Jan 2010, 12:44
Location: Ogres novads

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Return to Kamanu suņu sports

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron