Lapsa kā mājdzīvnieks.

Blogs and Chats

Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 14 Nov 2011, 14:00

Ilgi domāju, vai man vajag izveidot šo tēmu, bet domāju, ka vajag:) Kaut vai lai lauztu dažādus stereotipus, tāpat iespējams- saņemtu vērtīgus padomus.
Tātad...
Jāiesāk ar to, ka mana lapsiņa ir no audzētavas un reģistrēta PVD.
Lapsa kā mājdzīvnieks.
Vai lapsa ir labs mājdzīvnieks Noteikti ne katram. Lapsa no audzētavas gan ir veiksmīgāk pieradināma un tādēļ, jā, labāks mājdzīvnieks, turklāt pati lapsa piedzīvo labāku likteni nekā audzētavā, jo nekļūst par cepuri. Tiem, kas domā, ka lapsa ir „stilīgs suns” (šo neesmu pati izdomājusi :D), tiem lapsā sanāktu ļoti vilties un viņiem noteikti vajag suni, nevis lapsu. Tātad kam tad var ieteikt lapsu? Tiem, kurus vilina savvaļas dzīvnieka pirmatnējais skaistums. Tikai tiem, jo citi tajā neko skaistu nesaskatīs. Lapsa ir suns+ kaķis+ pirmatnēji instinkti, kas ietver bailes un zināmos brīžos- agresiju, kā arī ziņkārību, un izcilu pielāgošanos dažādu instinktu veidā.
Pirmajos dzīves mēnešos līdz pusgada vecumam lapsā ir jāiegulda liels pieradināšanas darbs, lai tā nekļūtu mežonīga, nikna vai bailīga.
Svarīgi socializēt ar citiem dzīvniekiem, cilvēkiem un dažādās situācijās.
Kādēļ lapsa jātur mājās? Respektīvi, rodas jautājums, vai lapsa nav laimīgāka savvaļā? Tad jājautā, ko nozīmē laimīgāka un ko ietver savvaļa? Savvaļa ietver badu, slimības, pie kam- arī medības un auto- ceļus. Cilvēks ir tik ļoti iejaucies dabā, ka nevar vairs runāt par daba vai ne-daba. Drīzāk manuprāt vajag runāt par „labi dzīvniekam” un „slikti dzīvniekam”. Bet, ja godīgi, kad lapsiņa bija maza, es viņu biju tik ļoti iemīlējusi, ka man sāka uzmākties doma, vai tik nevajag viņu mēģināt kaut kur integrēt savvaļā vai atdot kādam zoo dārzam vai dabas parkam- visādas domas. Taču tad izlēmu, ka es nevaru zināt, kas ar viņu notiks citur, taču pati gan es par viņu varu parūpēties maksimāli labi, jo es zinu, ka ļoti centīšos, bet nevar zināt, kā būs citur.
Kāda ir lapsa? Ja lapsu ļoti agri pieradina pie visa jaunā, pie cilvēkiem, dzīvniekiem, lietām, tad nākotnē lapsa var izaugt relatīvi droša, diezgan sabiedriska un ļoti ļoti mīļa. Ko nozīmē relatīvi droša? Tas nozīmē to, ka bērnībā lapsa ir šausmīgi bailīga- viņa baidās no jeb kā- no zemē nomesta vada, kas varbūt instinktīvi asociējas ar indīgu čūsku, no katra priekšmeta, no asām kustībām, no skaļas balss. Lapsa var būt agresīva aiz bailēm. Manējā maziņa būdama šņāca un mēģināja kost.
Lapsa ir izcili viltīga un ļoti gudra, lapsa ir viegli aizvainojama un lepna, ārkārtīgi skopa un alkatīga, lapsa ir fantastiski mīļa un īpatnēji vienlaikus pazemīga un vienlaikus viltīgi- pašapzinīga. Mana lapsa lieliski saprotas ar suņiem- viņu klātbūtnē izdala visādas skaņas, un bāž ārā pa restēm savas garās rokas suņiem sejā, par ko mani suņi, par laimi, nav dusmīgi, tikai brīnās.
Ko tad nozīmē, ka lapsa ir skopa? Tādu skopumu nevar aprakstīt, tādu ir jāredz savām acīm. Pie kam, tas nav skopums dēļ ēdiena, bet tā var būt neizmērojama alkatība pēc jeb kā, proti, lapsai „liela vērtība” var būt gan telefons, baterija, fotoaparāts un tamlīdzīgas tehniskas lietas, gan, piemēram, tukšs gliemežvāks vai kāds apģērba gabals. Kas notiek, kad lapsa kaut ko sagrib? Viņa kliedz pilnā balsī (skaņa tāda it kā kāds izvarotu sievieti), rūc, rej līdzīgi kā suns, šņāc un pukšķina, klakšķina un nāk virsū kā miegs, lai tik dabūtu iekāroto lietu. Manai lapsai, kā draugi smejas, ir kurpju fetišs, proti, kad pie viņas ieiet, viņa mēģina ienācējam atņemt kurpi. No tā gan es atradināju, jo tas bija jau par traku:D Bet tik un tā voljērā viņai ir divas kurpes, kuras viņa dabūja, jo vienu man atņēma un uzreiz paslēpa tajā gaļu, tā kā nācās to viņai arī atstāt:D
Tik interesantu dzīvnieku, es nekad vēl nebiju „satikusi” un ne mirkli neesmu nožēlojusi, ka man ir lapsa, lai gan manas cerības uz viņu man neizdevās piepildīt, respektīvi, kad radināju viņu pie pavadiņas(bija doma arī iet ar viņu uz pļavu peļu medībās un tt), tad viņa izrādīja tādu nepatiku, paniku, stresu un diskomfortu, ka es sapratu, ka es negribu viņu traumēt ar to. Tagad gan viņa dzīvo tikai voljerā, kas gan nav mazs (28m2). Kas zina, vai būtu bijis labāk, ja es būtu turpinājusi viņu radināt pie siksniņas ar varu, ko es varēju, bet negribēju.
Kas lapsai ir līdzīgs ar suni Lapsa satiekot sev pazīstamus mīļus cilvēkus skrien tai pretim kustinot asti (jeb slaukot grīdu) un elsojot gluži kā suņuks. Lapsas mēdz riet līdzīgi kā suns. Izcila lapsa var iemācīties komandas- sēdēt, gulēt, velties, dot ķepu, respektīvi padodas primitīvai apmācībai.
Kas lapsai ir „no kaķa” ģenētiski protams ne no kaķa, bet kā man zoo dārza speciālists paskaidroja- lapsa ir arī kaķis... tātad kādēļ? Lapsas spēles ārkārtīgi atgādina kaķi, teiksim, mazs lapsēns apveļas uz muguras un sper ar kājiņām gluži kā mazs kaķēns. Lapsa kāpj kokos, tādēļ arī iesaka tās voljērā taisīt vairākus stāvus un varu teikt, ka manai lapsai tie dikti patīk.
Instinkti Lapsai nepatīk tapt noķertai... un pareizi- savvaļā dzīvnieki tāpat viens otru neķer, ķer parasti jau lai apēstu. Lapsa atnāks pati, un pat iekāps klēpī, sēdēs uz pleca, bet viņa klēpī pārāk omulīgi nejūtas.
Lapsas savvaļā taisa alas ar līdz pat 60 izejām..sākot no divām..tādēļ viņai nepatīk būda ar vienu izeju, viņai nepatīk tikt iedzītai stūrī, nepatīk, kad nav atkāpšanās ceļa.
Lapsa ir piesardzīga un bailīga, reizē ziņkārīga. Interesants savienojums.
Lapsas ir ļoti runīgas. Dažreiz satiekot pilnīgi svešu cilvēku viņa var sākt kaut ko klusi murmināt, tā kā murrāt, klakšķināt, pukšķināt un „rūknēt”. Tas viss padara dzīvnieku ļoooti interesantu.
Neliels saturs, kas informē, kur iespējams atrast kādu informāciju.
INFO PAR LAPSU BAROŠANU (UN CITĀM SVARĪGĀM LIETĀM)SKATĪT ŠĪS LAPAS APAKŠĀ .
Savukārt info par visu nepieciešamo, ja gribat mājās turēt lapsu, kā arī vēl dažādas nianses par ēdināšanu un veselību- 9. lapā. Bet tas tikai īsumā, iesaku, ja gribiet mājās lapsu,izlasīt visu.
Interesants rakstiņš par lapsu plašo "skaņu pasauli"- 8. lapā pašā apakšā.
Par lapsu krāsām- 6. lapā.
Pārdomas par to, cik viegli ir ar lapsu dažāda rakstura cilvēkiem- 7. lapas vidus.
Apraksti par lapsiņas dzīvi lielā aukstumā (līdz-30 grādos)- 10- 11. lapa. (10. beigas un 11 sākums)
Apraksts par savvaļas dzīvnieka kā mājdzīvnieka un īsta mājdzīvnieka atšķirībām- 10. lapa
Links, kur ir ļoooti daudz info par lapsām krieviski
https://vk.com/paradoxfox
Last edited by wolf-eyes on 24 Feb 2015, 18:02, edited 14 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 14 Nov 2011, 15:31

Lapsa kā kažokzvērs jeb NOGALINĀT-STILS.
Kā zināms, daudziem ir sapnis tikt pie dabīgas kažokādas mēteļa, cepures vai ...vestes
Pirms speriet šādu soli, padomājiet par to, ka pirms nonāks jūsu mugurā, tas ir bijis DZĪVS
Kažoks vienkārši neuzrodas veikalā, nenokrīt tur no gaisa, pirms tam ...piedzimst mazs lapsēns, viņš instinktīvi rāpo pie mātes pupa, vēlas dzīvot, izdzīvot...bet daļa mazo lapsēnu nosalst šausmīgajā aukstumā audzētavu (nāves nometņu) šaurajos būros.. Būros, kur starp kāju pirkstiņiem spiežas restes...Bet varbūt viņiem ir paveicies...
Pārējie... paliek dzīvi. Bet pagaidām. Un viņu dzīvību neviens augstu nevērtē. Viņi ir tikai "pūkainais zelts", derīgais izraktenis, kaut kas līdzīgs naftas atradnei.. kādēļ aizmirst, ka viņi ir dzīvi... jo par dzīvību ir vērtīgāka nauda. Un mode. NOGALINĀT-STILS.
Un mēs visi, kas gribam kažokus, to atbalstām. Bez mums nebūtu viņu. Bez mūsu pieprasījuma nebūtu viņu piedāvājuma. Tas ir tik vienkārši, tik elementāri.
Kad izvēlētais nāves laiks pienācis, bailēs sastingušo dzīvnieciņu, kura sirsniņa droši vien jau plīst aiz paniskām bailēm, gluži kā tādu lietu apžņaudz ar cilpu, paceļ gaisā un pēc brīža jau tam anālajā atverē ievada elektrošoku. Jūs domājāt, ka elektrošoks nozīmē humānu nāvi? Jums liekas, ka šī iestādījuma būtības aprakstā iekļaujas vārds humāns? Nē, elektrošoks ir domāts, lai dzīvnieciņam aiz sāpēm, bailēm un šausmām saceltos gaisā spalva, kura tādējādi kļūst kvalitātīvāka...Un vēl- ādu dzīvniekam novelk viņam vēl dzīvam esot.
Dzīvniekam, kurš nevienam nekad nav darījis neko sliktu, kurš jūt, saprot, kurš grib siltu, mīkstu, sausu...kuram tiek aukstums, šausmas un izmisums.
Te būs daži video, kas ataino situāciju labāk par simtiem vārdu.
Patiesība par kažokzvēriem
http://www.youtube.com/watch?v=aC5_mC-8m4o&feature=related
Par to,kā bailēs, stresā, šausmās dzīvnieki viens otram vai sev mēdz nograuzt kājas...
http://www.youtube.com/watch?v=2C2vwwGcxXE&feature=related
Nežēlības aukstasinīgā daba
http://www.youtube.com/watch?v=xaXZUJsC2W0
...............
Mēs neesam vairs mežoņi, nedzīvojam pat ne gadsimtu atpakaļ un mūsu rīcībā ir dažādi ļoti silti sintētiskie materiāli, mākslīgās kažokādas, tādēļ nogalināt siltuma dēļ vairs nav vajadzības.
Ir jāatzīst- audzētavās dzīvnieki mirst šausmīgā, stindzinošā nāvē praktiski tikai dēļ modes, stila. Vai jūs tiešām māc tādi kompleksi vai nepilnvērtības sajūta, lai mugurā uzvilktu līķi, kas nes sev līdzi tik šaušalīgas enerģijas- nāves bailes, izmisumu, šausmas tikai dēļ modes?
Jums liekas, ka, uzvelkot mugurā šo nāves liecību, jūs kļūsiet vērtīgāks? Kādā veidā? Par ko tad jūs kļūstiet?
Image
Last edited by wolf-eyes on 01 Apr 2012, 15:50, edited 6 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby Sidzji » 14 Nov 2011, 17:28

WOW! Interesanti!!! :aptracis:
Kā tad viņa nonāca Jūsu īpašumā? :roze:
User avatar
Sidzji
Puppy
Puppy
 
Posts: 218
Joined: 12 Oct 2010, 22:15
Location: Cēsis

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby Retrīvers » 14 Nov 2011, 18:51

Kā tad izdomāji, ka lapsiņa jāpērk? :)
Un kā viņu sauc?
User avatar
Retrīvers
Junior
Junior
 
Posts: 756
Joined: 19 Sep 2011, 15:32
Location: Cēsis

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby Laura » 14 Nov 2011, 22:21

Nu ļoti smuks dzīvnieciņš! Vai tā ir sudrablapsa?
Image
User avatar
Laura
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1688
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:30

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 00:41

Lapsu gribēju jau no pašas bērnības. Bērnībā protams visādas grāmatas biju salasījusies par lapsām un iespaidojusies, tā interese bija tāda diezgan sekla.. bet man meža dzīvnieki patikuši vienmēr... mājās stiepu visa veida čūskas, visa veida peles(peles, strupastes un taml) , visa veida putnus ar lauztiem spārniem- man bijuši gan krauķis, gan sīlis, gan žagata, gan pat kaut kādas pasugas vanags, piekūns vai tamlīdzīgs, varbūt pat niedru lija- ar lauztu spārnu. Visi putni gan pie manis bija īsu laiku un nonāca zoo dārzā mājas putnu mājā, izņemot vanagu, kurš diemžēl aizmuka, un droši vien, ka neizdzīvoja:( (man jau nebija vairāk par kādiem 12-13 gadiem)
Kā nu interese par meža dzīvniekiem nebija mazinājusies arī šajā vecumā(23 gados), tad sapratu, ka gribu kaut ko lielāku- un lapsa izcili saskanēja ar bērnības sapņiem.
Par lapsām lasīt sāku tikai tad kad mazais mēnesi vecais kamoliņš (kurš gribēja man iekost un šņāca:D) jau bija mājās. Bet nu galveno uzzinājusi, pārējo noskaidroju pieredzē tieši ar savu mazo mīļumiņu. Nopirku viņu no kādas dzīvnieku mīles, kas viņu sagādāja no audzētavas:)
Jā, tā ir sudrablapsa no audzētavas. Suga gan skaitās rudā lapsa, sudraba ir tikai krāsas variācija. Dabā esot apmēram 10% tādu īpatņu, es gan nevienu līdz šim neesmu dabā redzējusi.
p.s Pošu pasē jau ir cēli- Taiga. Bet ikdienā ir Pukšķenīte:D tas radās bērnībā, kad viņa pukšķināja, ieraugot cilvēkus un visu jauno.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 00:47

Lapsa kā mājdzīvnieks (bildēs)
Lapsas peļu lēciens ir tai tik dziļi instinktos, ka viņa to izpilda jebkādā vidē
Image
Lapsas ir tik nekārtīgas, cik ļoti neaudzināti suņi, un audzināt tās ir grūti. (Problēma gan attiecas uz iekštelpās turētām lapsām)
Image
Lapsas ieradums gulēt kamolītī ir dziļi tās instinktos, tādēļ lapsas tādā veidā guļ pat siltā istabā.
Image
Lapsa ir arī kaķis!! Lapsām daudz lielākā mērā kā suņiem patīk visur kāpt un rāpties.
Image
Labi pieradināta lapsa var būt neiedomājami mīļa un piemīlīga.
Image
Lapsas ir ļoti ziņkārīgas un nekārtīgas
Image
Lapsa nekad nepalaidīs garām iespēju nozagt kaut ko no galda
Image
Un ne tikai no galda..
Image
Last edited by wolf-eyes on 26 Mar 2012, 20:26, edited 4 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 00:52

No bērnības ar citiem zvēriem kopā augušas lapsas izaug sociālas un ar citiem zvēriem satiek ļoti labi
Image
Ziņkārība...
Image
Image
Priecīgi lapsēni
Image
Image
Image
Arī tuksneša iemītnieces fenekus cilvēki daudzviet pasaulē ir iecienījuši kā mājdzīvniekus.
Image
Image
Image
Last edited by wolf-eyes on 26 Mar 2012, 20:32, edited 3 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 00:59

Ļoti skaisti retu krāsu lapsēni
Image
Omulīgi iekārtojusies...
Image
Retas krāsas sudrablapsas paveids un jenots..jauka sabiedrība..
Image
Image
Ārkārtīgi retas krāsas lapsa no sibfox lapsu pieradināšanas projekta
Image
Ļoti mīļas lapsas, pieradinātas vairākās paaudzēs
Image
Arī pelēko lapsu (suga) cilvēki mēdz turēt kā mājdzīvnieku (līdzās korsakam, fenekam, polārlapsai un, protams, rudajai, kas ir populārākās)
Image
Korsaks, kas arī ir tuksneša iemītnieks un ir līdzīgs fenekam, tikai lielāks.
Image
Lapsa kā mājdzīvnieks. Ar šādu vāku reiz iznāca nacionālās ģeogrāfijas žurnāls par lapsu pieradināšanu.
Image
Ja no agras bērnības lapsu radina pie dažādām apkopēm, tad viņa to panes pat ļoti labi.
Image
Last edited by wolf-eyes on 26 Mar 2012, 20:40, edited 2 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 01:05

Feneks ir mazākā lapsa pasaulē, un daudzi tās tur grauzējiem domātos būros.
Image
Lapsas, radinot no agra vecuma, ir iespējams veiksmīgi pieradināt pie pavadiņas.
Image
Ja ir laba sēta + tiek nodrošināta pieskatīšana, tad lapsa var tikt laista skraidīt pa pagalmu.(tā noteikti atradīs pagalma augstāko punktu..)
Image
Draugi
Image
Traki jau ir cilvēki, kas tur lapsas istabā+ vēl gultā, jo lapsām ir diezgan spēcīga ne visiem patīkama smaka
Image
Last edited by wolf-eyes on 26 Mar 2012, 20:44, edited 2 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 01:17

Šī nav mana lapsa, mana lapsa prot tikai staigāt uz divām kājiņām (pagaidām gan nemāku ievieto video youtube, lai parādītu)
Tātad šī ir kāda izcila lapsa, kas pierāda, ka lapsas var apmācīt. Es gan savējo nemācīšu tādas pavēles, bet gan trikus, viņa jau tagad izrāda vēlmi lekt un staigāt uz divām kājiņām un tādā garā.
http://www.youtube.com/watch?v=dGM2TxfMH5w
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 12:50

Daži voljēru iekārtojumi
http://www.thepetfox.net/2011/11/pet-fo ... ncing.html
http://brianmay.com/brian/brianssb/brianssbjul09a.html
Image
Image
Image
Image
Grīda- žogs. Ja nebūs grīdas (koka, žoga, betona..., tad nebūs arī lapsas)
Image
Grīda- dēļi
Image
Jo vairāk dažādu izklaides iespēju voljērā būs, jo lapsiņa būs laimīgāka.
Image
Lapsas skatu tornis
Image
Šūpuļtīkls
Image
Neviens neliedz lapsiņai ierīkot tik brīnišķīgu voljēru kā zoo dārzos, kas atgādina savvaļu.
Image
Alas
Image
Manas lapsiņas voljērs
Image
Tagad būdai ir uzlabojums, proti, katrai būdai ir divas izejas, lai lapsa nejustos iedzīta stūrī
Image
Last edited by wolf-eyes on 26 Mar 2012, 21:15, edited 3 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby Demiana » 15 Nov 2011, 13:23

A es galvu lauzu :neparliecinats: kāpēc wolf-eyes tekstos ir tik daudz savvaļas, īpāši vilki.

skaista bez gala un izskatās ka arī ļoti patīk cilvēku uzmanība.
ROTVEILERI http://talsenland.jimdo.com/

Image
"В жизни нужно стремиться обгонять не других, а самого себя."
User avatar
Demiana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1545
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:45

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby Sidzji » 15 Nov 2011, 14:29

Vau, super. Cik skaista Jūsu lapsa :)
Noteikti ir jāpastāsta cilvēkiem, kādus tik mājdzīvniekus un citus zvērus cilvēki netur! Nebūtu pat iedomājusies, ka kāds var mājās turēt lapsu un, ka vispār tas ir iespējams :) :aptracis:
User avatar
Sidzji
Puppy
Puppy
 
Posts: 218
Joined: 12 Oct 2010, 22:15
Location: Cēsis

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 19:50

Demiana wrote:A es galvu lauzu :neparliecinats: kāpēc wolf-eyes tekstos ir tik daudz savvaļas, īpāši vilki.

skaista bez gala un izskatās ka arī ļoti patīk cilvēku uzmanība.

Nu varbūt lapsiņa "atvēra man slūžas" :D , bet nu savvaļas dzīvnieki un putni man vienmēr ir interesējuši.
Vienīgi grūti ir noskatīties, ka dzīvnieks ir būrī. Man ik pa laikam atkal uznāk "skumju lēkmes", piemēram, gribas viņai atvēlēt visu apmēram 2ha teritoriju, taču sētu aprīkot ar sētas slīpumu kā zoo dārzā un iebetonēt varētu izmaksāt ....negribu par to pat domāt. It kā lapsa tiešām jūtas laimīga, aktīva un viņai tur ir labāk kā audzētavā, tomēr nāk prātā visādas domas... Jā, bet vismaz priecē tas, ka viņa tiešām ir pretstats vairākām interneta video redzētām lapsām,kuras savos voljēros, pie cilvēka līdz galam nepieradušas, apātiskā izmisumā , bailēs un afekta stāvoklī rinķo uz apli un uz apli.
Šī tā nedara. Viņai ir iepriecinoši normālas emocijas... visu nenomāc bailes un baiļu izraisīt agresija... nu jā..kaut kā tā.:)
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 19:59

Sidzji wrote:Vau, super. Cik skaista Jūsu lapsa :)
Noteikti ir jāpastāsta cilvēkiem, kādus tik mājdzīvniekus un citus zvērus cilvēki netur! Nebūtu pat iedomājusies, ka kāds var mājās turēt lapsu un, ka vispār tas ir iespējams :) :aptracis:

Nu jā... man ļoti pietrūkst sarunu par lapsām:D draugos izveidoju domu biedru grupu, bet tur rakstu tikai pārsvarā es un daži pieklājības pēc atbild:D
Lapsa ir kaut kas tik īpašs, ka es nu jau mierīgi varu teikt, ka esmu vairāk lapsiste nekā suniste:D
Bet... daudzi nezin, ko nozīmē lapsa un daudzi lapsā viltos...ar lapsu vajag ļoooti daudz pacietības. Lapsa ir spītīga, neatkarīga, lepna, viltīga līdz kaulam un tam visam pāri- bailes. Es savai lapsiņai pieradinātības skalā varētu dot kādi 6-7.. viņa ir tik pieradusi, lai viņai nebūtu nepatīkami kontakti ar cilvēku, bet viņa nav arī tik pieradusi, lai viņu ņemtu visur līdzi pavadiņā... Ir arī tādas lapsas, bet es nezinu, cik viņas ir laimīgas un vai viņas visu laiku necīnās ar iekšēju lielu stresu, jo pēc dabas lapsa ir piesardzīguma kalngals.
Es gribēju savējo pieradināt pie pavadiņas, bet ...redzēju, cik ļoti viņa mocās.. Ar varu es to būtu varējusi. Bet to es negribēju, negribēju pazaudēt mūsu draudzību.
Tad nu palika šādi. Bet nu voljērā vismaz ir vieta izskraidīties, kas viņai ļoooti patīk.
Bet ko es ar to visu gribēju teikt- popularizēt lapsas nemaz nav labi, ja viņas izprot nepareizi.. Jo lapsu var viegli sabojāt, ievainot, iedzīt bailēs un afektos... tas ir līdzīgi kā ar haskijiem- tie der tikai dažiem.
Bet noteikti es nākotnē mēģināšu runāt par to, cik sadistiski ir nogadināt ādām tik gudru , tik ļoooti gudru dzīvnieciņu. Mani tas sāpina līdz sirds dziļumiem, it seviški vēl, jo uzzināju, ka lapsas nemaz nenogalina humāni, elektrošoks ir tikai vārds. Patiesībā viņai to elektrošoku iebāž dibenā un tad no sāpēm , šausmām un bailēm kažoks saceļas gaisā un iznāk kuplāks.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 20:09

INFORMĀCIJA PAR LAPSU ĒDINĀŠANU UN DAUDZ KO CITU!
Ja kādam interesē par lapsām, tad pirmkārt jau youtubē var ļooti daudz video atrast ar pieradinātām lapsām, atslēgas vārdi elementāri- fox pet.
Bet ja par savvaļas lapsām- tad vienkārši izlasiet zoodārza mājaslapā info par lapsām, tur ir viss ļoti labi pastāstīts.:
http://rigazoo.lv/public/29323.html
Kas mani "mazliet " pārsteidza..
http://sibfox.com/
Šajā mājas lapā lapsas pārdod par apmēram 3000ls ar piegādi uz jebkuru vietu, ja pareizi esmu sapratusi. Un tur it kā viņas jau ilgu laiku tiek selekcijas ceļā padarītas par mājdzīvniekiem... un kas tad mani pārsteidza.. viņi pozicionē, ka tas ir ļoti ilgs selekcijas darbs, ka lapsa kustina asti un spēlējas ar bumbiņu... Nu nezinu... kā ir ar citām lapsām, bet manējā gan spēlējas ar bumbiņu, gan kustina asti.
Vispār mums ir ļoti neparastas rotaļas. Teiksim lapsa sēž man uz galvas vai pleca un rok man kapucē vai mugurā bedri:D
Smieklīgi bija kad viņa bija maziņa.. viņa paņem mutē gaļu un mēģina to ierakt dīvānā vai man mugurā.. un to tik labi var saprast- dzīvnieks piepūlētu seju, gaļu mutē cītīgi rok dīvānā:D tik smieklīgi!
Vēl viņai patīk kaut kur noslēpties un tad uzbrukt man gluži kā policijas sunim- lecot un kožot rokā:D
Pēc bumbiņas viņa skrien, bet labāk patīk rotaļas ar ēdienu, piemēram, papriku. Papriku viņa paņem mutē un met gaisā , tad pati ķer:D
* vēl par lapsām ir daudz Durova grāmatā "Mani dzīvnieki"
LABOTS: PIEVIENOTA JAUNA INFO VĒLĀK, LAI BŪTU ARĪ SĀKUMĀ. TIEM, KAS LASA VISU NO SĀKUMA- VĒLĀK ŠĪ INFO ATKĀRTOSIES!!!!
Mazliet par lapsu barošanu un ēšanas ieradumiem.
* Lapsu sākumā baroju 5 reizes dienā. Nesen(apmēram 9 mēneši vecumā) pārgāju uz trīs reizēm. Kādēļ tik bieži?. Jo lapsai ir relatīvi mazāks kuņģis kā, piemēram, sunim vai vilkam. (tikai 10% no sava svara var apēst lapsa, bet suns turpretim 20%) Lapsai ir tā saucamais "peļu ķeramais kunģis", kuru vajag piepildīt diezgan maz, bet bieži. It sevišķi vasarā tas ir svarīgi, jo dabā lapsa visu laiku kaut ko atrod, jo ir visēdājs.
* Kādreiz devu liellopu sirdis, gaļu, vistas fileju kā kārumu, sirdis, tagad dodu liellopa un reizēm jēra malto gaļu. Dienā apēd ap 500gramiem, lai gan literatūrā ir rakstīts, ka lapsas ēd 1-1.5kg dienā. Kādreiz ēda vairāk, tagad laikam beigusi augt. Papildus divas reizes nedēļā dodu vistas vai paipalu olas ar zivju eļļu burtiski nedaudz piejauktu klāt, dodu arī augļus(viņa dievina bumbierus, ābolus, meloni, arbūzu, pārējo- mazāk), dārzeņus (tomāti lapsām neesot ieteicami, nezinu kādēļ, tā bija rakstīts sibfox.com, pieņemu, ka viņi zina labāk, lai gan tomātus sākumā devu un ļoooti garšoja. gurķus, papriku, burkānus). Papildus dodu kaļķi tagad daudz retāk nekā kādreiz. Kādreiz, kad auga, devu katru dienu. Nezinu, cik patiesa ir informācija, ka ar kaļķi un minerālvielām lapsām vajagot ļoti uzmanīgi, to uzzināju nesen, negribu izpaust, no kāda avota. Ja kāds zina pretējo, tad lūdzu dodiet ziņu. Nezinu, kas slikts var būt lapsai no kaļķa, ņemot vēl vērā, cik dabā peļu skeletus lapsas apēd.
* Kādreiz lapsa cēlās ap 12 un tad viņa arī dabūja brokastis. Tagad viņa ir kļuvusi īgnāka uz "agru" celšanos un dažkārt ceļas pat tikai 14os. Kā nekā nakts dzīvnieks. Uz nakti aiznesu visvairāk ēdiena. Bet viņa pati lieliski regulējas un ja negrib ēst un grib atpūtināt kunģīti, tad vienkārši es no rīta gaļas atlikumus atdodu suņiem, jo viņai pašai ir paredzēta nākamā porcija.
* Lapsa bērnībā un jaunuļa vecumā apēd pat līdz kg barību dienā, turpretim nobriestot- tikai kādi 400-500grami dienā.
* Lapsa visu ēd izbaudot, aizver acis un ekspresīvi gremo tā, ka visiem skaidrs, cik ļoti viņa ēdienu izbauda
* JAUNA INFO (2015.gada papildijājums)- lapsām vismaz 2-3 reizes nedēļā jādod liellopa, vistas, pīles (var nopirkt Rimi) vai jēra sirds. Jo sirdī ir ļoti daudz un lapsai pieejamā veidā aminoskābe taurīns, bez kuras lapsa neizbēgami mirst. Alternatīva- peles.
Lapsām kaitīga pārtika
* Laktoze, tātad piens un tā produkti, izņemot cilvēkbērnu un suņu pienu, kas ir bez laktozes.
* Vīnogas, upenes, jāņogas(šie 3 sakarā ar monosaharīdiem, kuru molekulas ir tik lielas, ka tās plēš šo dzīvnieku nieres- var rasties nieru mazspēja), avokado, sīpoli, makadonijas rieksti...(šis no tā paša saraksta, kas aizliegts ir arī suņiem) Vispār ļoti izbrīnījos, ka sarakstā ir arī āboli...Godīgi sakot, es nemaz nezinu, vai arī lapsām nedrīkst dot šīs lietas, lapsa tomēr ir visēdāja- dzimusi visēdāja, suns ir pamatā gaļēdājs, padarīts par visēdāju. Bet es labāk neriskēšu. Došu tikai to,kas ir manas sugas lapsas dabiskajā vidē.( No augļiem un ogām)
http://www.missouriscenicrivers.com/baddogfoods.html
Vispār, varbūt kāds zina, cik no tā visa ir patiesība, un cik ir tikai pārsteidzīgi izsecinājumi no dažiem gadījumiem.
* Lapsām ir kaitīga (jo lapsas to nepārstrādā) arī vārīta vai cepta gaļa. (var dot tikai jēlu)
Kādēļ es par to sāku domāt...
http://raskbb.com/sybilsden/viewtopic.php?f=6&t=8830
Iespējams, kaut kas tāds var notikt tikai Amerikā, bet ...Latvijā varbūt varētu notikt mazliet citādi ar tādām pašām sekām.
Īsumā: Feneka lapsai slikta apetīte. Viņas saimniece iedomājusies, ka tā palīdz savai lapsai, dod viņai vienīgo, ko dzīvnieks vēl ēd- hamburgerus, jeb- gaļu no tiem. Lapsa nonāk pie sistēmas un gandrīz nomirst ar nieru mazspēju. Droši vien, ja var lapsai dot hamburgerus, kļūdas ir bijušas arī pirms tam, tādēļ arī vāja apetīte- jo nieres tikušas novājinātas jau labu laiku, par ko arī liecina vājā apetīte. Vienīgi jautājums kādēļ dzīvnieks ēd tos nelaimīgos hamburgerus- droši vien tādēļ, ka (mana teorija) tajos klāt ir narkotiskas vielas, kas rada atkarību- kā cilvēkiem, tā dzīvniekiem. Vispār- tas, ka dzīvnieks kaut ko ēd nenozīmē,ka viņam to vajag un viņš labāk par cilvēki zina, ka viņam to vajag. Dažreiz cilvēki tā mēdz domāt. Bet man ir arguments, kādēļ tā nav- žurka arī domā, ka žurku indi viņai vajag.
Vienīgi, nav jābūt amerikānim, kas dod lapsai hamburgeri, lai sagādātu savai lapsai nieru mazspēju- atliek tikai dot tai vārītu vai ceptu gaļu.
* Nieru mazspēju un nāvi var izraisīt arī tikai suņu/kaķu/sesku sausā /bundžu barība. Pat kā piedevu to nevajadzētu dot. Jautājiet un es jums iedošu atsauces uz cilvēku pieredzi ar lapsu nāvju gadījumiem, kas bija suņu barības sekas!!!!!!!!
Last edited by wolf-eyes on 11 Feb 2015, 21:34, edited 6 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 20:30

Dažādi interesanti/neparasti fakti par lapsām (bildēs)
"Suņu ģimene" jeb vienā ekosistēmā kopā izdzīvot spējīgie suņu dzimtas dzīvnieki(rudā lapsa, polārlapsa, koijots un pelēkais vilks)
Image
Polārlapsai mēdz būt arī zilas vai dažādu krāsu acis
Image
Ļoti rets polārlapsas krāsas paveids
Image
Vēl retāk sastopama tumši brūna polārlapsa ar neparastas krāsas acīm
Image
Lai gan tiek uzskatīts, ka polārlapsa ir vienīgais suņu dzimtas dzīvnieks, kas maina krāsu ziemā- vasarā, rudās lapsas ziemas un vasaras kažoki arī var būt ļoti atšķirīgās krāsās
Image
Neparasts rudās lapsas eksemplārs- piebald krāsā.Dabas untums.
Image
Vairākās paaudzēs lapsas pieradinot, ir iegūtas lapsas ar asti gredzenā gluži kā suņiem
Image
Ir iespējami polārlapsas un rudās lapsas hibrīdi, un tie izskatās šādi
Image
Image
Arī šāda var būt lapsa, izskatās gan vairāk pēc opja:D
Image
Last edited by wolf-eyes on 26 Mar 2012, 21:35, edited 3 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 21:03

Lapsu pieradināšanas projekts.

Lapsu pieradināšanas projekts tika aizsākts kā papildus pētnieciski zinātnisks ieguvums no kažokzvēru audzēšanas lielos apmēros. Tas tika uzsākts Krievijā, Novosibirskā 1959.gadā un pašlaik lapsas ir pieradinātas jau 40. paaudzē. Lapsas šī projekta ietvaros var nopirkt sibfox.com mājaslapā un tās maksā lielu naudu- 3000ls.

Pieradinātās lapsas patiešām atšķiras no savvaļas lapsām. Un kā gan ne- draudzīgāko lapsu atlase ir bijusi milzīga, jo lapsas šādās audzētavās ir vairāk nekā 10 tūkstoši. Ar laiku lapsām tika novērotas suņiem līdzīgas iezīmes, proti, aste gredzenā, sunim raksturīgs krāsojums (piemēram, balta zīmīte pierē, plankumi vai borderkollija krāsojums), īsākas kājas, nepareizs sakodiens(suņu pasaulē atbilst pārkodienam (buldogi un taml)) un citas iezīmes. Tāpat lapsas kļuva arī draudzīgākas, vairāk uz cilvēku vērstas. Jāņem vērā, ka pēc dabas lapsa, tāpat kā vilks, ir ļoti bailīgs dzīvnieks un draudzība pret cilvēku tiešām var tikt uzskatīta kā liels progress pieradināšanas darbā. Tāpat var uzsvērt pieradinātas lapsas attieksmi pret cilvēku, to sagaidot- astes kustināšana un priecīga elsošana.
ļoti daudz informācijas šajos linkos

http://cbsu.tc.cornell.edu/ccgr/behaviour/History.htm

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=lv
http://ukpmc.ac.uk/articles/PMC2763232/#R20
http://www.hum.utah.edu/~bbenham/2510%2 ... riment.pdf
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by wolf-eyes on 01 Apr 2012, 15:48, edited 2 times in total.
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Re: Lapsa kā mājdzīvnieks.

Postby wolf-eyes » 15 Nov 2011, 22:24

Jautājums, uz kuru jau kādu laiku meklēju atbildi ir šāds- varbūt kāds zina..vai arī var vilkt analoģiju ar kādu suņu šķirni vai kādu citu dzīvnieku.., cik veselīgi ir lapsai pat -20 grādos gulēt ārā uz zemes, nu sienā, ar aizvēja barikādēm, bet ne būdā.
Man viena būda ir siltināta, taisīta vēlāk, otra ir no galīgi plāna finiera,viņas bērnības pagaidu būda, ko ieliku, lai pierod, lai nav stress, un tā arī viņa palika kā otra būda.
Abās viņa šad tad ielien, paslēpj kādu kurpi vai augli, bet diez vai guļ. Lai gan es nezinu- pa nakti es galu galā guļu un neredzu, ko viņa dara.
Bet kad redzu viņu pēdējo reizi, vakarā, tad viņa saprotams kā nakts zvērs skraidelē un kaut ko grauž, ēd, nevis guļ.
Bet no rīta es viņu vienmēr redzu uz būdas vai zem būdas, bet nekad ne būdā.
Kad bija mīnusā, tad arī viņa gulēja uz būdas, kur pat nav siena. It kā pati izvēlējās.
Bet manas bažas ir tādas- ka viņa neiet būdā, jo tai ir tikai viena izeja. Viņas izdzīvošanas, glābšanās instinkts saka, ka viņa nedrīkst būt pieejama vieglai iedzīšanai stūrī..un viņa izvēlas gulēt vietā, kur var mukt- šprukt uz visām pusēm. Lapsām kā nekā dabā ir 2-60 izejas, nu vismaz 2!!!
Un kas mani nomāc..viena sieviete, kurai ir mini zoo un arī lapsa, stāstīja, ka viņas lapsa pat -20 nav gulējusi būdā, bet sienā uz zemes. sākumā viņa esot pārdzīvojusi, bet tad sapratusi, ka nu nekas traks jau tas nav...
Es gan tā nedomāju... ok lapsa varbūt dabā vienmēr nav paēdusi, bet siltā alā (+4grādi!!!!!) viņa gan var ielīst vienmēr. Alā, kur viņai ir kaut divas trīs izejas.
Manuprāt tas nevis stiprina imunitāti, bet samazina mūža ilgumu un nekas labs tas nav...
Lapsa nevēlas gulēt aukstumā, bet dod priekšroku instinktam palikt dzīvai, ja kāds uzbrūk nenosalšanas instinkta vietā.
It kā kažoks jau viņai ir fantastisks, bet...
mani tas nomāc un varbūt kādam no jums ir kādas idejas un ieteikumi.
varbūt labāk būdai taisīt otru eju, varbūt kāda būdas konstrukcija, kas varētu būt ar aizvēju un bez siltuma zudumiem un tomēr divām izejām, varbūt kas cits, bet varbūt tomer uztraukumam nav pamata...
User avatar
wolf-eyes
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1528
Joined: 12 May 2010, 23:50

Next

Return to Blogi un tērzētavas

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests