Smaidiņš zina labāk

Blogs and Chats

Re: Smaidiņš zina labāk

Postby Imagine » 13 Aug 2017, 14:57

Karstums

Pēdējā nedēļa tik svelmaina, ka ar mazo pintiķi ne ārā var kārtīgi iziet, ne arī pastrādāt. Priecīgs izskrien pa durvīm laukā, taču pēc pusstundas gājiena ir tik saguris, ka man dažbrīd likās, ka pasē ierakstīto 6 gadu vietā (kas gan var būt kļūdains) Smaidiņam ir vismaz divreiz vairāk. Pēdējā laikā atgādināja manu Kronu, kad viņa iesoļoja padsmitnieku kārtā, un, lai arī ļoti centās turēties līdzi, bija redzams, ka spēki trūkst.

Dienas lielākā daļa tiek aizvadīta enerģijas taupīšanas režīmā:
Image

Bet ārā - lai arī uz peldēšanu tā arī nav sadūšojies, seklas lāmas un upītes ir labu labās, lai atvēsinātos. Šo grāvīti Smaidiņš pats atrada un minūtes piecpadsmit riņķī daudzījās, izskatīdamies pēc sīkā, kas viens pats ticis baseinā.
Image

Tāpēc visus lielos darbus un plānus esam atlikuši uz rudeni, kad laiks būs vēsāks un vīriņiem ar dubulto kažoku darboties būs vieglāk.
Imagine
Intermediate
Intermediate

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Postby Imagine » 27 Aug 2017, 15:40

Vides bagātināšana

Man liktenis lēmis, ka neviens no suņiem, kas ir piederējis pašai, neskrien pakaļ ne kociņiem, ne bumbiņām, par lidojošiem šķīvīšiem nemaz nerunājot. Jo jēdziens "rotaļlieta" un "ar to vispār var spēlēties" ir abstrakts. Taču kā tajā teicienā - ja vienas durvis aizveras, atveras citas- izrādās, ka vajag meklēt un mēģināt, jo galu galā atradīsies kaut kas tāds, par ko arī tavs suns būs sajūsmā.

Smaidiņam tās ir spēles, kurās jāliek lietā deguns un kur viņš var strādāt un domāt patstāvīgi, jo zīlēt, ko kārtējo reizi no viņa treniņā grib saimniece, nereti ir pārāk nogurdinoši. Par mūsu domājamām mantām jau rakstīju iepriekš, un to klāsts šajos mēnešos ir audzis. Iegūst gan viņš pats - vajag redzēt to azartu un mērķtiecību, ar kādu viņš strādā, gan arī es - garas, garas darba dienas beigās, kad nav spēka iet tālu un daudz vai arī vakarā vajag laiku pašai, puikam ir, ar ko sevi nodarbināt. Lai puisim nepaliktu garlaicīgi, meklēju jaunas iespējas un variantus.

Pavisam nesen Facebook pievienojos grupai ar nosaukumu "Canine Enrichment" jeb skaistā, bet nedaudz neveiklā latviešu valodā "Suņu vides bagātināšana/dažādošana". Ja man līdz tam likās, ka idejas Smaidiņa snīpīšspēlēm esmu izsmēlusi, tad tur pārliecinājos, ka cilvēka izdomai nav robežu. Turklāt lielākā daļa interaktīvo rotaļlietu nemaz nav tik ierastās "Kong" mantiņas vai dārgās plastmasas puzles ar vāciņiem un atvilktnītēm, bet gan pagatavotas no ikdienišķiem priekšmetiem vai arī, otreiz pārstrādājot lietas, ko sadzīvē citādi mestu ārā.

Man, piemēram, ļoti patika ideja par kamolu, kurā ietīti našķi un kuru uztaisīju, jaunā dzīvē ievadot vecu t-krekliņu. Smaidiņam patīk, attīšana prasa minūtes 5 - 10. Trūkums - barība jāsagriež mazos, mazos gabaliņos un tā tīšana aizņem daudz laika.
Bilžu nav, bet te oriģinālais video, no kura iedvesmojos:

Esam mēģinājuši arī - lūk - šādu kasti. Gan ar tualetes papīra kartona rullīšiem, gan ar iekšā saliktām un saburzītām reklāmām. Smieklīgi skatīties, kā Smaidiņš citu pēc cita velk ārā rullīšus/papīra bumbiņas un visu sastiepj savā migā.
Atkal video, kurš iedvesmoja:

Šodien uztaisīju arī kaut ko līdzīgu šai rotaļlietai "PickPocket Food forager":
Image
Princips gaužām vienkāršs - kabatiņās salikti našķīši un sunim pašam jāvelk ārā. Smaidiņš savējo vēl nav izmēģinājis, bet pieejamie video ar citiem suņiem darbībā izskatās visai daudzsološi.

Ik pa laikam Smaidiņš tiek arī pie našķu meklēšanas brīvā dabā, kas viņam pēc pirmajām mulsuma pilnajām reizēm (viņš ir jūtīgs puika - ja es saku "nē", tad tā ir augstākā pakāpe un viņam ne vienmēr ir skaidrs, ka tagad ir "ok" - esi brīvs). Te idejas pasmēlos no vācu suņu treneres Maike Maja Nowak (par viņas grāmatām un filozofiju citreiz), kura saviem suņiem barību izliek brīvā dabā, lai paši meklē un atrod. Tādejādi gan suns paliek mierīgāks un ir nodarbināts, gan arī ēdienreize ir daudz interesantāka nekā tad, ja trijās minūtēs divas reizes dienā tiek aprīts bļodiņas saturs.

Te video, kā to dara viņa (2:50):

Un ir vēl šis tas, ko vēl grasos īstenot. Piemēram:

1. Sniffing mat - es esmu uztaisījusi līdzīgu - spurainu bumbu, taču paklājiņš izskatās daudz foršāks:
Image

2. Te ir atribūts, kas jānopērk -
Image

Saites uz grupām:

1. "Canine Enrichment" - https://www.facebook.com/groups/caninee ... t/?fref=nf - lai arī angļu valodā, tur ir tik daudz foto un video, ka nekas nav jāskaidro.

2. "Nose games" tiem, kam krievu valoda ir tuvāka - https://www.facebook.com/groups/416119091920688/
Imagine
Intermediate
Intermediate

Postby lauva » 28 Aug 2017, 12:30

Izlasīju par suņiem,kuri nevēlas sasveicināties un, beidzot, sapratu,ka man nav jājūtas vainīgai katru reizi,kad mans suns negrib tusēt ar citiem suņiem un parāda zobus tiem,kuri neliek mieru un nerespektē viņa telpu. Aslans,jo vecāks paliek,jo izvēlīgāks,kad runa ir par suņu kompāniju ar kuru viņš labprāt pavada laiku, un tie visi ir suņi,kuri respektē otra suņa telpu un vietu, nav pārāk uzbāzīgi un liekas mierā pēc apsveicināšanās brīža.

Mums bija 'saķeršanās' ar viena suņa saimnieci,kura atteicās atsaukt savu draudzīgo suni un Aslans viņam parādīja zobus, tracis pa visu parku, jo mans suns negrib spēlēties un viņas suns jā, un visiem suņiem tak vajadzētu spēlēties,utjpr.

Paldies, man patika šis viedoklis.Es bieži par Aslanu domāju kā par tādu suņuvīru,kuram ir savas labās dienas un ir dienas,kad neko negribas, ir dienas,kad desos apkārt kā maziņais un dienas,kad jebkura apsveicināšanās beigsies ar kašķi.
*The dog is the only animal that has seen his god.*
http://twitter.com/#!/LauvaGuna
lauva
Veteran
Veteran

Images: 5

Postby Imagine » 28 Aug 2017, 12:48

Man prieks, ka noderēja - es arī pārstāju justies vainīga, ka manējais negrib draudzēties, pēc raksta izlasīšanas.

Tavējam pie atšūšanas turklāt ir liela priekšrocība - viņš ir augumā iespaidīgs. Man nereti ir bijušas situācijas, kad suns, kurš ticis aizraidīts projām, to ņem ļaunā un šņakstinās pretī, un es ceru, ka nepienāks diena, kad manu pintiķi paņems uz zoba tāpēc, ka atšuva personību, kurai vajag tikai ieganstu. Bet citādi mana rajona suņu saimnieki ir visai pieklājīgi - savējos vienmēr pa gabalu kušina: "Redzi, tas sunītis negrib draudzēties."
Imagine
Intermediate
Intermediate

Postby Spigana » 28 Aug 2017, 15:03

No manis arī liels paldies par to draudzīgo suņu stāstu, tikai pavisam otrādi - es beidzot vairāk padomāju par to, ka man ir draudzīgais, uzbāzīgais suns, kas ne vienmēr prot atšūties, un vairāk sekoju šādām situācijām. Iedeva drusku citu perspektīvu.
Tā jau it kā arī iepriekš nebija ilūziju par to, ka visiem suņiem ir jāgrib draudzēties, bet līdz galam šo laikam izdomājusi nebiju. Pašai tomēr arī vieglāk izvairīties no stulbām situācijām, ja atceros, ka tieši mans suns varbūt te ir tas mazais, uzbāzīgais muļķītis.
Spigana
Veteran
Veteran

Images: 279

Postby Imagine » 03 Sep 2017, 20:00

Suns ar galvu uz leju

Turpinot suņu, kam patīk ierušināties saimniekam blakus, tēmu, kas apspriesta Spīganas blogā, Smaidiņš mājās apmierināts ir tikai tad, kad saimniece ir nevis kaut kur virtuvē, vannasistabā, viesistabā, darot kaut ko, bet gan pie vietas - gultā un vēlams tā, lai viņš var ērti iekārtoties blakus. Tas sevišķi parocīgi lietainās nedēļas nogalēs, kad es atpūšos, dzeru tēju un skatos filmas, bet puisis, visu šo pasākumu atbalstot (un droši vien uzskatot, ka tas tikai viņam par godu), čuč pie kājām piespiedies vai klēpī ierāpies. Cik gan daudz ir tādu, kas tev pašam atklāti pasaka - tagad guli, atpūties un neko nedari. :D

Te mazais rūķis gatavojas hibernācijai:
Image

Meklējot skatāmvielu, nejauši uzdūros mini-seriālam ar nosaukumu "Downward Dog" jeb "Suns ar galvu uz leju". Reti ir labi seriāli vai filmas ar suni galvenajā lomā, jo tos vai nu pārāk cilvēcisko vai liek darīt neiespējamas lietas, vai arī vulgarizē tik ļoti, ka vairs negribas skatīties. Šis 2017. gadā uzņemtais seriāls ir patīkams kontrasts ierastajam - stāsts ir par suni Mārtinu - suni filozofu - un viņa attiecībām ar saimnieci Nenu, kurai līdz ar paaugstinājumu darbā, ir aizvien mazāk laika savam sunim. Formāts līdzīgs realitātes šoviem, kuros viens no varoņiem ārpus kadra komentē notiekošo. Šajā gadījumā komentētājs ir Mārtins. Pirmās epizodes nedaudz neveiklas, sižeta līnijas ir vienkāršas, taču tās košākas padara Mārtina skatījums uz notiekošo un pārdomas. Vissvarīgākais - Mārtins nav izskaistināts, idealizēts un padarīts neiespējams - viņš ir suns. Kā viņš pats saka vienā no epizodēm:

"Like, who cares about perfection? And who cares about being a full package? I am flawed and awkward and floppy, and I might never catch a ball like in my entire life and I might not even be one of the greatest minds of all time, and like I might be just one of the great minds of my generation. Like top two. Like I am okay with that. Like the important thing is to love yourself. I am sure self love is easy, when you are somebody like Hunter. When you are as flawed as me choosing to love yourself might be the bravest thing you have ever attempted in the history of the world."

Mazliet neveikls tulkojums latviešu valodā:
Kāda gan nozīme ir būt ideālam? Un kāda gan nozīme ir pilnam komplektam? Man ir trūkumi, es esmu neveikls un gļēvs, un es, iespējams, nekad savā dzīvē nenoķeršu nevienu bumbiņu, es varbūt nekad nekļūšu par vienu no visu laiku izcilākajiem filozofiem, es varbūt esmu tikai viens no izcilajiem savas paaudzes prātiem, viens no pirmajiem diviem. Un man nekas nav pretī. Svarīgākais ir sevi mīlēt. Es esmu pārliecināts, ka mīlēt sevi ir vienkārši, ja esi tāds kā Hanters (epizodē ļoti skolots borders). Taču, ja tev ir tik daudz trūkumu kā man, mīlēt sevi, iespējams, ir visdrosmīgākā lieta pasaules vēsturē, ko jebkad kāds ir paveicis."

Treileris:

Savukārt te par galveno varoni Mārtinu jeb Nedu dzīvē. Suņuks no patversmes:

Seriālam diemžēl ir tikai viena sezona, jo nebija pārāk lielas popularitātes un filmēšanu pārtrauca. Bet arī ar to pietiek. :)
Imagine
Intermediate
Intermediate

Previous

Return to Blogi un tērzētavas