Amerikāņu Akita / American akita

Dog Breeds

Amerikāņu Akita / American akita

Postby Sintija » 13 Jan 2010, 20:55

Izcelsmes valsts: Japāna
Attīstības valsts: ASV
Pielietojums: suns – kompanjons
FCI klasifikācija: 5.grupa

nedaudz par vēsturi un šķirnes izcelsmi.
Sākotnēji lielā japāņu suņa ( vēlāk Amerikāņu akita) vēsture ir līdzīga Japāņu akitas vēsturei.
kopš 1903. gada Akitas izmantoja kā cīņas suņus. sākotnēji -Akita Matagis ( vidēja izmēra suņi lāču medībām).
no 1868. gada Akita Matagis tika krustoti ar Tosām un Mastifiem. tā rezultātā palielinājās Akitas augums, taču dažas iezīmes tika zaudētas.
2. Pasaules kara laikā (1939.-1945.) Akitu ādu izmantoja militārām vajadzībām- kažokādas apģērba izgatavošanai.polocija pavēlēja saķert un konfiscēt visus šīs sugas pārstāvjus. daži suņu mīļotāji centās izbēgt no pavēles, krustojot Akitas ar Vācu aitu suņiem. pēc 2. pasaules kara Akitu skaits bija krasi samazinājies un eksistēja 3 atšķirīgi tipi: 1. Matagi akitas. 2. Cīņas akitas. 3. aitu suņu akitas.
pēckara 3šķirnes atjaunošanas procesā īslaicīgu popularitāti piedzīvoja Kongo-go no Dewa līnijas. dažas šīs līnijas akitas ASV militāro spēku pārstāvji aizveda uz Ameriku. ASV šīsuņu šķirne ātri tika iemīļota un ASV audzētāji šo līniju attīstija . sekoja liels popularitātes pacēlums.
1956. gadā tika nodibināts Amerikas akitu klubs .
1972.gadā Amerikas kennelklubs šo šķirni atzina. taču nebija divpusēja līguma starp AKC ( Amerikas kennelklubs) un JKC (Japānas kennelklubs) par savstarpēju ciltsrakstu atzīšanu , tādēļnevarēja ieviest jaunu asins līniju no Japānas. tādēļ ASV akitas manāmi atšķīrās no Japānas akitām. tās izveidojās savienotajās valstīs kā atšķirīgs tips, ar raksturīgām pazīmēm un tipu, kas nav mainījies kopš 1955. gada.

Izskats, raksturīgākās pazīmes:

liela auguma suns, spēcīgi veidots, labi sabalansērs, ar lielu masu un spēcīgiem kauliem. plata galva,kura veido strupu trīsstūri,ar masīvu/strupupurnu, ar samērā mazām acīm un stāvām,uz priekšu vērstām ausīm gandrīz vienā līnijā ar kakla mugurpusi.

aste:
liela, labi apaugusi, augstu novietota, tur to uz muguras.
augums kopumā:
musuļots rūšukurvis, pakaļkājas, plecu līnija . garums lielāks par augstumu. ķepas -taisnas, līdzīgas kaķa ķepai (apaļas), ar bieziem spilventiņiem. krūtis- platas , dziļas.
apmatojums:
divkārtains- pavilna bieza/ mīksta/ blīva. vilna taisna/ cieta un nedaudz sacelta.vilnas garums uz skausta un skausta apmēram 5 cm garš.
Krāsa: Jebkura krāsa kā sarkana, dzeltena, balta, utml.; vai pat pinto un svītraina. Krāsas ir spilgtas un tīras, atzīmes labi sabalansētas, ar vai bez maskas vai balta laukuma uz pieres. Baltiem suņiem (viendabīgā krāsā) nav maskas. Pinto krāsa ir: balta pamatkrāsa ar lieliem, vienmērīgi izvietotiem plankumiem, kas klāj galvu un vairāk kā vienu trešdaļu ķermeņa. Pavilnai var būt nedaudz citāda krāsa kā vilnai.
Ausis:
Stingri stāvošas un mazas attiecībā pret pārējo galvas daļu. Ja ausis, mērot to garumu, noloca uz priekšu, to gali pieskarsies augšējam acs plakstiņam. Ausis trīsstūrveida, viegli noapaļotiem galiem, platas pie pamatnes, ne pārāk zemu novietotas. Skatoties no sāniem, ausis novietotas leņķī uz priekšu pāri acīm turpinot kakla līniju.
LIELUMS:
Augstums skaustā: suņiem: 66-71 cm
kucēm: 61-66 cm
Uzvedība/ raksturs:
uzskatu,ka cīņassuņa raksturs vēljoprojām ir saglabājies, ja vien to audzinot neapspiež, tad tas varētu sagādāt grūtības saskarsmē ar citiem suņiem. šis ir iemesls kādēļ Akitas jau kopš kucēna vecuma ir jāsocializē-jāved suņu skolās, jāstaigā pa pilsētu, kur daudz cilvēku un jāaudzina.
draudzīgs, modrs, atsaucīgs, cienīgs, palausīgs un drosmīgs.

uzturās:
Pārsvarā ārā. pateicoties biezajai vilnai panes patiešām aukstu laiku. maniem paradīze ir -5 grādu aukstumā.
vasarā viņiem ir grūtāk. mums paveicies- parsimts metrus no mājas ir upe Gauja tur arī vedam viņus peldēties.

spriežot pēc savām Amerikāņu akitām:
reti rej, bet ja rej tad pa nopietnam un balss ir rupja/skaļa/ dobja. vispār viņiem ļoti patīk dzīvoties, patīk mazi bērni.

Ņemts no SPOKI. Autore, ja nemaldos, ir laurita

---
Atvainojos, par kļūdu.
User avatar
Sintija
Puppy
Puppy
 
Posts: 267
Joined: 13 Jan 2010, 14:45
Location: Rīga, Liepāja

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 14 Jan 2010, 11:32

Aizsūtīju lauritai e-pastu ar lūgumu paziņot citiem Am. Akitas saimniekiem par www.suni.lv forumu. Ceru uz lielāku aktivitāti 8-)
Cik man ir zinams, Latvijā varētu būt ap ~20 akitam.
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby agich » 22 Jan 2010, 19:36

Link, gaidam kad verēsim iepazīties ar Aktaju! Image
He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart.
User avatar
agich
Puppy
Puppy
 
Posts: 492
Images: 11
Joined: 13 Jan 2010, 13:47
Location: Bolderāja

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 25 Jan 2010, 10:16

agich wrote:Link, gaidam kad verēsim iepazīties ar Aktaju! Image

Es, ja kas, iedevu Tavu numuru linka kungam :roll: neprasot atlauju :oops: . Jo es pa D-pili parsvara, vins Riga/Bolderaja ir biezhak. Man mashina nobeidzas del aukstuma :evil: Vispar tagad nezinu, ka uz Rigu ar Balu un koferiem tikshu. Tiksimies pavasari :D
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby agich » 25 Jan 2010, 10:52

Labi, tad gaidam Tavu, vai Linka kunga zvanu. :D Hantera(akita no buļļiem) saimniece arī starp citu pastaigu gaida. ;) Aizsūtiju uz PM, ka esam uz šejieni pārvākušies, cerams, ka drīz pievienosies šeit.
He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart.
User avatar
agich
Puppy
Puppy
 
Posts: 492
Images: 11
Joined: 13 Jan 2010, 13:47
Location: Bolderāja

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby Demix » 11 Mar 2010, 19:19

link
:pagalvu: Bildes!!!!!!!!!!! :pastaiga:
User avatar
Demix
Veteran
Veteran
 
Posts: 4091
Joined: 13 Jan 2010, 21:38
Location: Lielvarde

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 17 Mar 2010, 21:29

Bildes, sakat...
Nu ko, laikam jau pienacis laiks atklat kartis :asaras:
Man ir tada situacija, hmm... Ka Kristienei Orbakaitei un vinas viram Ruslanam Baisarovam, Janai Rudkovskai un Viktoram Baturinam, utt. Abas damas savus bernus nav redzejushas krietnu laiku. Ok, man nav berns, bet suns, BET! Pat nezinu ar ko sakt? :huh: Kapec tik daudz anekdotes par sievasmatem? Un tik maz par viramatem? :velnins: Isak - mana virene ir ... eee... sajukusi :jaut: Jau 3. menesi es bez rezultatiem cinos par suni. Dazhi forumieshi jau ir lietas kursa caur PM, vai telefoniski, bet ta ka lielaka dala ir bez poņas un turpina prasit bildes, pff...
Aktai pa taisno no lauritas aizbrauca pie virenes uz karantinu, kamer visas potes bus, pec tam iekavejas tur vel uz paris nedelam del ta, ka es risinaju "majokla jautajumu", un beigas... TADAMMM! Vina man neatdod suni :akes: Slinkums tik daudz rakstit, cik skandalu no jau bija, cik vel bus. Argumenti? Nu es pagaidam tikai vienu dzirdu - ES TEV SUNI NEATDOSHU! ES LABAK ZINU! Traka babene tikai blauj, skrien pa dzivokli shurpu-turpu, raud :apstulbis: Eeee... ok, vel viens reason, kuru es redzu - nesen (ap gadu) nomira vinas suns, AAS, nodzivoja lidz 17 gadiem, milets, lutinats. Nu bet es vinai samekletu AASu - bez problemam! Tikai shito man atdodiet! :velnins: Ne, nevajag. Ar varu atnemt? Nu bet absurds. Vina pat no darba pirms menesha atvalinajas... LAI ES SUNI VINAS PROMBUTNE NEAIZVESTU! :shokets: Klimakss? Marasms? Nezinu...
Ta ka man faktiski ATKAL 2 suni, Aktaju es jau ~3 meneshus neesmu redzejusi. Sonya ari sastradaja brinumus... Bet par to cita tema.
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby Kriste » 17 Mar 2010, 21:35

Jā, link, Tev jautri iet, a es kā reizi gribēju uzprasīties uz randiņu ar tevi un Aktaju...
Brr... A ko tavs vīrietis saka par šito visu? Ar viņu toč nav iespējams izrunāties, sak' - nopirkšu tev citu suni!
Aktaja taču ir uz tava vārda, ja?
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 17 Mar 2010, 21:36

A, ja, paredzot jautajumus - c/r noformeti uz linka kunga vardu. Ta ka :sajucis: Bet no mana konta lauritai ari aizgaja naudina, tas butu vienigais pieradijus, ja aizies lidz tiesai...
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 17 Mar 2010, 21:39

Kriste wrote:Jā, link, Tev jautri iet, a es kā reizi gribēju uzprasīties uz randiņu ar tevi un Aktaju...
Brr... A ko tavs vīrietis saka par šito visu? Ar viņu toč nav iespējams izrunāties, sak' - nopirkšu tev citu suni!
Aktaja taču ir uz tava vārda, ja?


Ne, nav. linka kungs - man vinu zhel. Starp divam sievietem... :aizsvilstas: :velnins: :paukojas: Neko vins tur nevar darit. Vins pret mati neies. Aj, es jau esmu tik nogurusi no ta visa. Zvani, braucieni, meginajumi parunat, un es vel pie ta visa dzivoju Tallina-Riga-Daugavpils. Vecuma marasms, goda vards. Par vienu neshaubos, Atkajam tur tiesham ir labi. Bet nu stulbi, ne?
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby agich » 17 Mar 2010, 21:40

Uf, nedomāju, ka jums tur tik traki iet... :mierina: Nu, cerams, ka viss tomēr nokārtosies puslīdz sakarīgi.
He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart.
User avatar
agich
Puppy
Puppy
 
Posts: 492
Images: 11
Joined: 13 Jan 2010, 13:47
Location: Bolderāja

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby Kriste » 17 Mar 2010, 21:46

Protams, ka stulbi. Es gan jau tavā vietā sen jau aizietu un ar varu/mānu atņemtu to suni.
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby madzhy » 17 Mar 2010, 21:49

Nu traki galīgi.. :mierina:
Tāpēc, ja kāds suns ir manis izredzēts, tad c/r būs (ir) mans vārds. You never know..
Njā, bet pāra attiecībās ir kā ir ar šo jautājumu :huh: Uz abiem vārdiem suni reģistrēt ta nevar. Vīrs gan tagad var pārrakstīt suni uz tavu vārdu un tiesiski viss vienkāršāk. (Bet cik noprotu- tas netiks darīts)
Laikam jau jāuzdod sev jautājums- CIK ļoti Tev vajadzīgs šis suns- tagad, kad jau 3 mēn. aiz muguras un pie tevis kuciks īsti nav bijis, un kā līdz ar to tālāk mainīsies visas attiecības. Jāuzliek uz svaru kausiem :par: un jārīkojas. Es laikam tomēr nepiekāptos, ja sev paredzēts suns ir "jāziedo" principā tikai kāda cita vecuma marasma dēļ... :neparliecinats:
I named my dog Stay so I can say, "Come here, Stay. Come here, Stay." (Steven Wright)
User avatar
madzhy
Junior
Junior
 
Posts: 605
Images: 20
Joined: 13 Jan 2010, 12:51
Location: LV

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby maksis » 17 Mar 2010, 22:12

madzhy wrote: Uz abiem vārdiem suni reģistrēt ta nevar.

Mani suņi pieder mums abiem ar vīru un c/r ir mūsu abu vārdi.
link
Es nez... Mož vienkāršāk ir vienoties, ka tu dabū atpakaļ savu naudu un suns paliek vīramātei? Ja tā ņem - tu jau pie viņa neesi paspējusi ne pierast, nekā. :neparliecinats:
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 17 Mar 2010, 22:15

agich, atceries, sarunajam fiksi pastaigu? Kamer es zabakus vilku - o, mammamia :nagi: ko es saklausijos... :akes: beigas ta nekur ari neaizgajam. Jo zarazu podcepit(no Heras :velnins: ), NELAIDISHU! Un atkal tas asaras... Un skrieshana pa dzivokli, un ar durvim BABAAAAH! :apstulbis:
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 17 Mar 2010, 22:19

maksis wrote:link
Es nez... Mož vienkāršāk ir vienoties, ka tu dabū atpakaļ savu naudu un suns paliek vīramātei? Ja tā ņem - tu jau pie viņa neesi paspējusi ne pierast, nekā. :neparliecinats:


Es jau ari ta saku domat. Un shtrunts ar to naudu isteniba. Lai vina podavitsja. Bet es ta gribeju Akitu :velnins: Ņe suģba.
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby Rotija » 17 Mar 2010, 22:30

Nezinu,vecuma marasms,vai ne marasms,bet,ja es būtu ņēmusi suni sev-savai ģimenei,tad arī tas suns būtu MANS.
Kaut jāpiekrīt,ka ja jau 3 mēn. pagājuši,kopš suns nav pat redzēts un situācija izskatās,ka no vīramātes puses nemainīsies,tad varbūt tiešām atstāt....? :(
Vispār situācija neapskaužama.
Rotija
Champion
Champion
 
Posts: 2611
Images: 17
Joined: 13 Jan 2010, 14:15
Location: Rīga, Ķīšezera mala

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby agich » 17 Mar 2010, 22:34

link wrote:agich, atceries, sarunajam fiksi pastaigu?

Jā, atceros, atceros. ;)
link wrote:Ņe suģba.

Es to pašu padomāju, nav lemts laikam. :(

Vot vienīgi kā viņam tur ar pastaigām, dobon pienācīgi izskrieties? Nav sanācis kaut kā viņu pagaidām vēl ne reizi redzēt, kaut pa to pusi diezgan bieži staigājam.
He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart.
User avatar
agich
Puppy
Puppy
 
Posts: 492
Images: 11
Joined: 13 Jan 2010, 13:47
Location: Bolderāja

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby link » 17 Mar 2010, 22:59

agich wrote:Vot vienīgi kā viņam tur ar pastaigām, dobon pienācīgi izskrieties? Nav sanācis kaut kā viņu pagaidām vēl ne reizi redzēt, kaut pa to pusi diezgan bieži staigājam.


Pa dienu vins reizes 10 iet ara, jo "saimniecei" tak vairs nav, ko darit. Plus linka kungs ved uz juru, uz halturu Jurmala nem lidzi, tur "pagalms" - Ntie hektari. Ar pastaigam, baroshanu, utt - problemu nav. Un neskatoties un to, ka vinam Tavs numurs ir, vel nav zvanijis. "Es kautrejos" :velnins:
link
 

Re: Amerikāņu Akita / American akita

Postby agich » 17 Mar 2010, 23:05

Saki, lai nekautrējas. :D Kā reiz varētu foķiku līdzi paņemt un vismaz kaut kādas jaunas bildes arī būtu. :)
He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart.
User avatar
agich
Puppy
Puppy
 
Posts: 492
Images: 11
Joined: 13 Jan 2010, 13:47
Location: Bolderāja

Next

Return to Suņu šķirnes

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests