kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

All About Dogs

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby pixy » 19 Mar 2014, 10:03

Ceru, ka šo diskusiju neviens neizdzēsīs, tā ir globāla tēma, nevis tikai šī saimnieka un suņa darīšana. Spo0ky, ja jau Tev šī tēma ir sāpīga un aktuāla - sāc studēt literatūru - par suņu psiholoģiju, par selekcijas principiem, par šķirņu funkcijām, par apmācību, par ģenētiku un visu pārējo. Un pēc gada atkal par to varētu "patērzēt" - Tu būsi ticis galā ar sava suņa pusaudžu vecumu, pirmo apmācības etapu. Un tad pēc gadiem trim parunāt vēlreiz, jo suns būs pieaudzis, nobriedis un tā atkal būs cita komunikācija, savstarpējās attiecības un attieksme pret apkārtni. Baigi žēl, ka tādi cilvēki pazūd - bija te kaut kad pie bīgliem diezgan nikni izsaucieni par to, vai vajag tīru šķirni, vēl ik pa brīdim. Būtu baigi interesanti uzzināt, kā ar tiem suņiem pēc tam iet un kuram izrādās taisnība.
User avatar
pixy
Veteran
Veteran
 
Posts: 4118
Images: 0
Joined: 13 Sep 2010, 07:28
Location: mežs

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Boulevard » 19 Mar 2014, 14:19

Šķirne amerikāņu pitbuls mūsdienu pasaulē, protams, atrodas pavisam neapskaužamā stāvoklī. Atmetot jebkādas emocijas un subjektivitāti - fakts ir tāds, ka daudzās pasaules valstīs ir reāli ar likumu noteikti ierobežojumi pitbula turēšanai, nu, piemēram, Vācijā visās federālajās zemēs, izņemot vienu, šķirne ir oficiāli atzīta par bīstamu, tas pats UK. Cilvēks, neko par to nezinot, iegādājas pitbulu (jo bieži tas būs wanna be pitbuls - metiss, stafordšīras terjera metiss), iespējams, kucēnam augot, konstatē, ka viņš neizskatās pietiekami kruts, varbūt arī īsti netiek ar audzināšanu galā, bet varbūt dzīve pavēršas tā, ka jādodas uz valsti, kurā ir turēšanas ierobežojumi. Patversme? ASV patversmes ir pilnas ar pitbuliem un to metisiem.
Nesen Rīgā savas daudzdzīvokļu mājas pagalmā Rīgas centrā - kurš ir plašs, caurstaigājams, pa to brauc mašīnas - redzēju vīrieti, kas no saites palaistam pitbulam mētā bumbiņu. Suns izskatījās no labas audzētavas, rednose, un saimnieks, pēc visa spriežot, to labi kontrolēja. Bet vai man bija patīkami redzēt tieši šīs šķirnes suni skraidam pie manas mājas bez saites? Nē. Tāpēc, ka situācijas var izvērsties n-tās. Turklāt pats fakts, ka suns tiek palaists no saites vietā, kas ir tik potenciāli nedroša pašam sunim, vedināja domāt, ka tas nav suņenieks ar lielu pieredzi.
Uzskatu, ka likums, kas kādu šķirni aizliedz pilnībā, ir diezgan apšaubāms, bet turēšanas ierobežojumi var būt svētīgi - tas palielina iespēju, ka attiecīgas šķirnes suns nonāks tikai pie tāda cilvēka, kas ir gan ļoti motivēts, gan informēts, gan atbildīgs :pedinja:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby ievish » 19 Mar 2014, 14:39

Boulevard wrote:Šķirne amerikāņu pitbuls mūsdienu pasaulē, protams, atrodas pavisam neapskaužamā stāvoklī.


Ne tikai pitbuli, tādi aizliegumu ir vairākām šķirnēm. Te rakstīts par visu pasauli: http://en.wikipedia.org/wiki/Breed-specific_legislation Protams, pitbuls un to jaukteņi ir priekšgalā visiem sarakstiem, bet daudzās valstīs ir aizliegti vai ir ierobežota turēšana/vairošana tādiem pie mums populāriem suņiem kā rotveileri, dobermaņi, kaukāzieši, akitas, amerikāņu Staforšīras terjeri, amerikāņu buldogi, krievu-Eiropas laika, Tibetas mastifi u.c.
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby ibika » 19 Mar 2014, 15:01

Boulevard wrote:Uzskatu, ka likums, kas kādu šķirni aizliedz pilnībā, ir diezgan apšaubāms, bet turēšanas ierobežojumi var būt svētīgi - tas palielina iespēju, ka attiecīgas šķirnes suns nonāks tikai pie tāda cilvēka, kas ir gan ļoti motivēts, gan informēts, gan atbildīgs :pedinja:


Kas to izkontrolēs? Mums nespēj izkontrolēt vai dzīvnieki ir potēti, reģistrēti vai saimnieks savāc aiz sava mīluļa, kas izkontrolēs un pēc kādiem kritērijiem kam atļaut iegādāties, kam nē? Un galvenais kurš izkontrolēs ko tirgo pitu, stafu metisu vai āfrikas volkodavu Teorētiski jau skan labi, bet praktiski tas nedarbotos, tā pat kā nedarbojas vairums no likumiem saistībā ar dzīvniekiem.
Tas galvenais uz ko vērš uzmanību atbildīgie pitbulterjeru audzētāji
1.nopietnāk jāpieiet ciltsdarba, piemeklējot atbilstošu standartam pāri, nevis iziet uz tirgus pieprasījumu ( lielākus, un „krāsainākus”) un kaimiņa būšanu (man sunītis, tev sunītis, sapārosim).
2.godīgi jāizskaidro tie mīnusi, kas var cilvēku sagaidīt (agresija pret dzīvniekiem (kas var parādīties jau pieaugušā vecumā), dominance, veselības problēmas un dažreiz hiperaktivitāte). Pārāk bieži sludinājumos nākas redzēt pitbulterjerus kuri tiek atdoti, jo saimnieks netiek galā.
Bet kas to ņem vērā, neviens. Neskaitot dažādus metisu un pit/staf krustojumu tirgotājus, mums pēdējos gados ir parādījušies jauni audzētāji, kuriem trūkst pieredzes. Viņiem liekas, ka ja es esmu izaudzinājis vienu divus gadus vecu suni, kurš ir mīļš un pūkains, tad tādi ir visi. Un kad sāk rastiem problēmas un cilvēki pie viņa vēršas pēc padoma, tad viņam nav ko atbildēt. Situācija LV ir pilnīgā pašplūsmā, tāpēc arī nav un domāju ka nebūs kārtības.
ibika
Puppy
Puppy
 
Posts: 123
Joined: 13 Jan 2010, 12:54

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby ievish » 19 Mar 2014, 15:11

ibika wrote:Kas to izkontrolēs? Mums nespēj izkontrolēt vai dzīvnieki ir potēti, reģistrēti vai saimnieks savāc aiz sava mīluļa, kas izkontrolēs un pēc kādiem kritērijiem kam atļaut iegādāties, kam nē? Un galvenais kurš izkontrolēs ko tirgo pitu, stafu metisu vai āfrikas volkodavu Teorētiski jau skan labi, bet praktiski tas nedarbotos, tā pat kā nedarbojas vairums no likumiem saistībā ar dzīvniekiem.


:par:

Viens ir ciltsdarbs, bet otrs - cilvēku motivācija, pērkot pitbulu. Kāpēc tieši pitbuls? Es saprotu, ka tēmas autors vairs nepiedalās diskusijā, bet interesanti būtu zināt viņa motivāciju, kāpēc tika iegādāts pitbuls. Tāpēc, ka amerikāņu gangsterfilmās kruti izskatās? Bet, protams, izskaust suņu pirkšanu kaut kādas modes pēc ir ārkārtīgi grūti.

Man ļoti simpatizē nopietno haskiju audzētāju pieeja kucēnu pārdošanā, kad tiek ļoti nopietni skaidrots tas, kas tad īsti ir haskijs. Ka tā nav tikai plīša mantiņa ar zilām actiņām.
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Boulevard » 19 Mar 2014, 15:26

ievish wrote: interesanti būtu zināt viņa motivāciju, kāpēc tika iegādāts pitbuls. Tāpēc, ka amerikāņu gangsterfilmās kruti izskatās?

Cilvēki grib brendu. Tam pat nav sakara ar estētiku, skaistumu. Piemēram, es Louis Vuitton somas uzskatu par diezgan neglītām, bet ne jau skaistums ir arguments tiem, kas tās par lielu naudu pērk. Vai par mazu naudu pakaļdarinājumu.
Mani vienmēr ir pārsteigusi lielā ažiotāža - ak, cik FANTASTISKS suns! - ap pitbulu, jo no skata nereti diezgan necils sunītis. Proti, es saprotu, ka ir cilvēki, kam ir argumenti, kāpēc tikai un vienīgi pitbuls, bet tā, plašākās ļaužu masās - viņi jūsmo par pilsētas leģendu, viņu ticība brendam ir tik spēcīga, ka prāta radīts tēls pilnīgi aizstāj pliko realitātes faktu.
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Boulevard » 19 Mar 2014, 16:06

Mjā... Atklāju, ka LV ir šāda pitbulu audzētava http://pitbullyard.com/index.php/par-mums
Aplūkoju lapas sadaļas un sapratu, ka neko nesaprotu. Audzētāji raksta: Lai uzlabotu un saglabātu mūsu suņu labākās īpašības mēs izmantojam inbrīdingu kā galveno krustošanas veidu, laiku pa laikam pielietojot outcross. Viens no vaislas suņiem izskatās šādi
http://www.apbt.online-pedigrees.com/mo ... _id=228180
Par kādām tieši labākajām īpašībām ir runa?
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby pixy » 19 Mar 2014, 16:16

Šī suņa vecāki, izskatās, ir māsa un brālis. To vajadzētu pārnest uz Diskusiju par selekciju, jo man noteikti būtu interesanti uzzināt zinošu cilvēku viedokli par šādas pārošanas plusiem. Lai būtu tos vērts likt pretī mīnusiem un riskiem :neparliecinats: .
User avatar
pixy
Veteran
Veteran
 
Posts: 4118
Images: 0
Joined: 13 Sep 2010, 07:28
Location: mežs

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Creme de la Creme » 19 Mar 2014, 16:16

Boulevard wrote:Mjā... Atklāju, ka LV ir šāda pitbulu audzētava http://pitbullyard.com/index.php/par-mums
Aplūkoju lapas sadaļas un sapratu, ka neko nesaprotu. Audzētāji raksta: Lai uzlabotu un saglabātu mūsu suņu labākās īpašības mēs izmantojam inbrīdingu kā galveno krustošanas veidu, laiku pa laikam pielietojot outcross. Viens no vaislas suņiem izskatās šādi
http://www.apbt.online-pedigrees.com/mo ... _id=228180
Par kādām tieši labākajām īpašībām ir runa?

Man pietika ieraudzīt viena suņa radurakstus - Hammers (plānoto kucēnu tēvs). :sajucis: TĀDS inbrīdings ir domāts lai saglabātu labākās īpašības? Galvenais ir ielikt pārošanās bildes. :jautri:
Asspalvaino takšu audzētava ''Creme de la Creme'' cremedelacremeteckel@inbox.lv
http://cremedelacremeteckel.jimdo.com/
http://cremedelacremehandmade.jimdo.com/
Ogres kinoloģiskais klubs, takšu sekcija
User avatar
Creme de la Creme
Veteran
Veteran
 
Posts: 3440
Joined: 13 Jan 2010, 15:49
Location: Sējas novads

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Boulevard » 19 Mar 2014, 16:23

Te iepriekš ibika izteicās par atbildīgiem pitbulu audzētājiem LV. Ka tādi esot. Vai šī audzētava ir atbildīgu audzētāju piemērs?
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Robins » 19 Mar 2014, 16:28

pixy wrote:Šī suņa vecāki, izskatās, ir māsa un brālis. To vajadzētu pārnest uz Diskusiju par selekciju, jo man noteikti būtu interesanti uzzināt zinošu cilvēku viedokli par šādas pārošanas plusiem. Lai būtu tos vērts likt pretī mīnusiem un riskiem :neparliecinats: .


:) nu tas laikam būtu tā maigi teikts.
Ja rūpīgi ieskatās, arī vecvecāki ir māsa un brālis, utt. Reāli apdalīts sunītis, tikai viens vecvectētiņš un viena vecvecmāmiņa, kaut varētu būt pa 4. Vai nu ākstīšanās vai smalks eksperiments, ar neparedzamām sekām...
User avatar
Robins
Junior
Junior
 
Posts: 765
Images: 43
Joined: 13 Jan 2010, 16:18

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby ibika » 19 Mar 2014, 16:42

Ja jautājums man, tad es varu teikt, ka šo audzētavu es pieskaitu atbildīgiem audzētājiem. Vai es atbalstu inbrīdingu, daļēji, bet noteikti neesmu tās fane.
Attiecībā uz inbreedinga izmantošanu šķirnē ir pieejamas ļoti daudz informācijas (katrs var sameklēt internetā sev tīkamā mēlē). Kā vienu no iemesliem varu minēt, vēsturiski ir veidojušās līnijas, kas balstītas uz atsevišķiem izciliem tā laika suņiem, līdz ar to, ievērojot tā laika tradīcijas kā arī vēlme pēc tipiskiem konkrētās līnijas suņiem plaši tiek izmantots inbreeding šķirnē. Tas nav tikai šajā audzētavā, tas ir pārsvarā auzdētavu.
Attiecībā par suņu izskatu, klasisks pitbulterjers (pēc ADBA standarta) noteikti nebūs skaistuma etalons ļaužu masās. Bet tāpēc jau ir tik daudz šķirņu lai izvēlētos katrs sev tīkamo.
ieskatam vēsturiskie suņi:
http://www.pitbull-history.com/
ibika
Puppy
Puppy
 
Posts: 123
Joined: 13 Jan 2010, 12:54

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Boulevard » 19 Mar 2014, 17:01

Ir lietas, ko atbildīgi audzētāji nedara. Nekad. Atbildīgi audzētāji NEKAD neizmanto ļoti ciešu inbrīdingu kā pamatu savam ciltsdarbam. Atbildīgi audzētāji inbrīdingu izmanto ļoti uzmanīgi, pārdomāti, zinot, ko tieši ar to vēlas panākt, un parasti ir runa par mērenu inbrīdingu.
No paaudzes uz paaudzi pārot savā starpā brāļus un māsas... :ieraujpoda:
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby ibika » 19 Mar 2014, 17:49

Tas ir jūsu viedoklis, man ir savs. Ja es redzētu tādu inbreedingu citās šķirnēs, būtu pārsteigta, bet pie pitbulterjeru audzētājiem tas nav retums.
ibika
Puppy
Puppy
 
Posts: 123
Joined: 13 Jan 2010, 12:54

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby NARDICUM » 19 Mar 2014, 18:30

Man ir sanācis diezgan daudz kontaktēt ar cilvēkiem, kuri nodarbojas ar suņu cīņām. Tai skaitā arī ar pazīstamiem pitbulu audzētājiem no daudzām valstīm. Jāsaka, ka šajā šķirnē šāds inbrīdings ir normāla parādība. Un vēl- pitbulam nekādi netiek vērtēts eksterjers, vienīgais, pēc kā suņi tiek vērtēti, ir geims. Suns var būt da jeb cik greizs un līks no vispārējās anatomijas viedokļa, bet ja viņam ir dziļš geims, tad tas suns skaitās izcils.
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby čība » 19 Mar 2014, 18:39

NARDICUM wrote:Man ir sanācis diezgan daudz kontaktēt ar cilvēkiem, kuri nodarbojas ar suņu cīņām. Tai skaitā arī ar pazīstamiem pitbulu audzētājiem no daudzām valstīm. Jāsaka, ka šajā šķirnē šāds inbrīdings ir normāla parādība. Un vēl- pitbulam nekādi netiek vērtēts eksterjers, vienīgais, pēc kā suņi tiek vērtēti, ir geims. Suns var būt da jeb cik greizs un līks no vispārējās anatomijas viedokļa, bet ja viņam ir dziļš geims, tad tas suns skaitās izcils.


Kas ir "geims"? :sarkstosa:
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Boulevard » 19 Mar 2014, 19:38

čība wrote:Kas ir "geims"? :sarkstosa:

Vēlme turpināt cīnīties ar otru suni līdz pēdējam elpas vilcienam, neraugoties uz smagiem ievainojumiem ;(

Es kaut kā naivi pieņēmu, ka mēs vairs nedzīvojam 19. gadsimta Anglijā vai Amerikā, un tagad pitbuls ir suns-kompanjons...
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby čība » 19 Mar 2014, 19:42

Boulevard wrote:
čība wrote:Kas ir "geims"? :sarkstosa:

Vēlme turpināt cīnīties ar otru suni līdz pēdējam elpas vilcienam, neraugoties uz smagiem ievainojumiem ;(

Es kaut kā naivi pieņēmu, ka mēs vairs nedzīvojam 19. gadsimta Anglijā vai Amerikā, un tagad pitbuls ir suns-kompanjons...


Oukei... :aknee:
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby ibika » 19 Mar 2014, 19:51

Piemetināšu, kā atlase pēc geima notiek darba suņu audzētavās, kādas vēl joprojām eksistē Krievijā, Balkānu valstīs ASV uc., bet jau vairākus gadus tā saucamajiem working dog ir izdomātas alternatīvas un dažādi pitbula klubi rīko sacensības - Latvijā cik zināms arī ir izveidojies klubs, kurš aktīvi piedalās un rīko sacensības Amstaff Team Latvia
ibika
Puppy
Puppy
 
Posts: 123
Joined: 13 Jan 2010, 12:54

Re: kam latvijā ir alerģija pret pitbuliem?

Postby Boulevard » 19 Mar 2014, 21:30

Varbūt būsiet pamanījis, ka pitbulterjeru audzētāji un īpašnieki neiesaistās diskusijās, vai vispār nekur neparādās, jo vienkārši ir apnicis visu laiku attaisnoties. Varu apgalvot, ka pitbulterjeru īpašnieki ir mēģinājuši daudz un dikti skaidrot, stāstīt, rādīt. Bet diemžēl lielākai sabiedrības daļai patīk dzīvot stereotipos. Pitbulterjers ir tā šķirne, kura tiek vainota gan par to kas ir izdarīts, gan par to kā nav. Ir grūti runāt par pozitīvu PR, ja pašā šķirnē ir tika daudz dažādu konfliktu un sašķeltības.


Sarežģīti, protams. Bet audzētājiem pie tā visa tomēr ir galvenā loma. Ja sabiedrība regulāri redzētu skaistus pitbulus ar lielisku temperamentu tādu cilvēku rokās, kas pilnībā atbild par savu suni, tas ļoti palīdzētu. Lielisks labais piemērs ir Pit Prait audzētava Krievijā, kas mērķtiecīgi kultivē savos suņos labu temperamentu un raksturu, piedalās paklausības demonstrējumos utml.
Nevar taču sagaidīt, ka sabiedrība (un es arī) - kura pamatoti nevēlas nevienu nevajadzīgi agresīvu suni - sapratīs, kāpēc īsti vajadzētu audzēt suņus, kur vienīgais kritērijs ir geimīgums. Kā jau minēju, laiki mainās, kas bija pilnīgi ok 19. gs., vairs galīgi neder 21.
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

PreviousNext

Return to Viss par suņiem

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron