Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Dogs Teaching

Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Sirke » 07 Aug 2012, 09:37

Labdien!

Suņu audzināšanā esmu pilnīgi zaļa kā gurķis :), bet man ir mazs 2 mēnešus jauns Jack Russeliņš. Vispār ļoti gudra meitenīte.
Dzīvojam pašā Rīgas centrā jau 3. dienu, iepriekš viņa dzīvojās ar mammu un pārējiem suņukiem lauku mājā. Pie centra pierada jau otrajā dienā.
Es viņu nokārtoties vedu ārā pagalmiņā un pastaigā gājām uz vietējiem parkiem. Divu dienu laikā viņa man nereizi nesadarīja šmuci mājās...
Itkā viss labi, bet vakar aizgājām uz Beinarts klīniku, jo sapratu, ka man vajag detalizēti pa punktiem saprast kā kopt savu suni un tur man pateica: "Ak Dievs, jūs viņu vedat ārā? Viņa var nomirt, jums taču ir tikai viena pote!"
Ok, es zināju, ka mums ir viena pote un pat pārvaicāju audzētājai un vēl paziņai, kurai ir liels Russels, vai var vest ārā un viņas abas apgalvoja, ka var... un tās divas iepriekšējās dienas mēs smuki staigājām un nokārtojāmies ārā.... Vakar vakarā es jau viņu bailīgi izvedu 1x ārā un pārējās reizes viņa man kārtojās dzīvoklī uz pamperpaladziņa.... nu viss pa smuko it kā, kur ierādu tur kārtojas, protams, nav zināms, kur viņa to darīs, kad manis nebūs klāt... BET tagad vienkārši nesaprotu kā man viņu audzināt ar to visu nokārtošanos - vest mazliet ārā, neskatoties, ka nav vēl divu pošu vai nevest ārā un radināt pie tā paperpaladziņa... Iepriekš viņu slavēju, ka viņa nokārtojās ārā, tagad man viņa jāslavē, ka dara to mājās?... bik apsurdi...

+ man liekas viņa jau pa vienu dienu ir paspējusi apvainoties uz mani, ka es viņu nevedu vairs ārā :(....

Šajā forumā atradu daudz labas un interesantas lietas, bet katrs gadījums jau individuāls, tāpēc nolēmu uzrakstīt.
Suns tiešām ir labs un gudrs, negribētos kaut ko sačakarēt viņa uztverē jau pirmajās dienās...

Liels liels paldies :)
ImageImage
User avatar
Sirke
Baby
Baby
 
Posts: 39
Joined: 06 Aug 2012, 17:24
Location: Rīga

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby čība » 07 Aug 2012, 10:02

Iet ārā vai neiet ārā ir saimnieka lēmums. Nu nav pareizā vai nepareizā rīcība.

Es arī dzīvoju Rīgas centrā, padalīšos ar savu pieredzi.

Ārā gāju no pirmās dienas. Negāju uz vietām, kur iet daudz suņi, nelaidu kontaktēties ar svešiem suņiem, nelaidu baigi ostīties un kaut ko celt no zemes. Mūsu ārā būšana bija, pirmārt, pačurāšana, otrkārt - paspēlēšanās. Pateikšu savu lēmumu kāpēc iet ārā:
1. Man bija ļoti svarīgi, lai suns pēc iespējas ātrāk iemācās visas lietas darīt ārā. Atvaļinājums nebija bezgalīgs.
2. Neredzu iemeslu, kāpēc sunim būtu jāsēž mājās četrās sienas, kucēnam ir jāaug, jābūt ārā saulīte, jākustas.
3. Viss, kas uz ielas ir slikts, mēs sanesam mājās ar apaviem. Es grīdu katru dienu nemazgāju, suni būrī neturēju... Un, ja jau es suni nevaru pasargāt 100%, neredzēju iemeslu atņemt sunim 100% prieku atrodoties ārā - protams, stingrā uzraudzībā. Gāju uz parku ar sedziņu, sēdējām un dauzījāmies uz sedziņas, bet svaiga gaisā.

Risks ārā ir lielāks, protams. Bet nu mani svaru kausi krita par labu iešanai ārā, nevis vēl mēnesi marinēt kucēnu dzīvoklī. Turklāt vēl svarīgs aspekts - socializācija. Kad kucēns drīkst iet ārā pēc potēm, daļa socializācijas jau ir nokavēta, kucēns jau šķiro, kas ir pazīstams, kas nē, kucēns saprot, kas ir bailes. Jo ātrāk suni iepazīstina ar dažādām lietām, jo viņš tās uztvers par vairāk pašsaprotamām. Un, manuprāt, dzīvojot Rīgas centra ir svarīgi, lai suns nebēg izdzirdot moci, tramvaju, ugunsdzēsējus vai ātros, lai riteņbraucējs un cilvēki parastie uz ielas ir pašsaprotami.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby maksis » 07 Aug 2012, 11:09

Būtībā čība diezgan precīzi noformulēja manu viedokli. Tā ka :par: ārā vedējiem.
P.S. No visiem maniem suņiem neviens nesaslima tāpēc, ka tika vests ārā pirms visām potēm.
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Sirke » 07 Aug 2012, 11:33

Liels liels paldies par superīgo atbildi un ieteikumiem!
Iesim āra, bet uzmanīgi :)!
ImageImage
User avatar
Sirke
Baby
Baby
 
Posts: 39
Joined: 06 Aug 2012, 17:24
Location: Rīga

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Linda B. » 07 Aug 2012, 11:56

Ja pie manis atnāktu kāds ar pusvakcinētu suni un stāstītu,ka vadā viņu pa pasauli es arī tā bļautu,īpaši ņemot vērā,ka vēl nesen apkārt plosijās pavovīrus,kuru dabūja arī mans vakcinētais suns.Milzīgs akmens audzētāja dārziņā,ka neinformē nedz par to,ka nevakcinētu suni nevar tā apkārt vazāt,nedz par to,kā viņu kopt.
Savu pirmo suni arī vedu laukā bez tās pēdējās potes,bet tikai pačurāt.Skraidīt ļāvu vecvecāku pagalmā,kur skaidri zinu,ka neviens slims suns savu baciļaino kakuci nav atstājis.
Taču pēc saskares ar parvovīrusu vakcinētam sunim,neviens mans turpmākais suns bez vakcīnas laukā nedosies noteikti.
User avatar
Linda B.
Champion
Champion
 
Posts: 2157
Images: 10
Joined: 15 Jan 2010, 00:40
Location: Iecava

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby čība » 07 Aug 2012, 12:18

Linda B. wrote:Ja pie manis atnāktu kāds ar pusvakcinētu suni un stāstītu,ka vadā viņu pa pasauli es arī tā bļautu,īpaši ņemot vērā,ka vēl nesen apkārt plosijās pavovīrus,kuru dabūja arī mans vakcinētais suns.Milzīgs akmens audzētāja dārziņā,ka neinformē nedz par to,ka nevakcinētu suni nevar tā apkārt vazāt,nedz par to,kā viņu kopt.
Savu pirmo suni arī vedu laukā bez tās pēdējās potes,bet tikai pačurāt.Skraidīt ļāvu vecvecāku pagalmā,kur skaidri zinu,ka neviens slims suns savu baciļaino kakuci nav atstājis.
Taču pēc saskares ar parvovīrusu vakcinētam sunim,neviens mans turpmākais suns bez vakcīnas laukā nedosies noteikti.


Nu galvenais, ejot mājās pa durvīm kājas nodezinficēt.
Turklāt, Tev tak saslima vakcinēts suns... vakcinētie arī karantīnā jātur, suņa vieta vispār ir inkubatorā...
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Sirke » 07 Aug 2012, 12:25

A kā tas parvovīrusu izpaužas?
ImageImage
User avatar
Sirke
Baby
Baby
 
Posts: 39
Joined: 06 Aug 2012, 17:24
Location: Rīga

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby maksis » 07 Aug 2012, 12:28

Linda B.
Normāla un saprotama reakcija pēc svaigas pieredzes. Tas pāriet. Ja ir runa par normāliem suņiem ar normālu imunitāti. Man ir bijis suns ar sagrautu imunitāti - loģiski, ka ar viņu es ucinājos vairāk nekā ar pārējiem. Taču tas nekādi neietekmēja manu rīcību un attieksmi pret tiem pārējiem.
P.S. Ja tev ir divi suņi un viens no tiem (pieaugušais) iet ārā, ir naivi domāt, ka tu vari izolēt no ārpasaules to otru... Ja nu vienīgi to vienu bāz dezinfekcijas šķidrumā pēc pastaigas.
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Sirke » 07 Aug 2012, 12:32

Kādi ir tie dezinfekcijas šķidrumi? Kaut kādi parastie ar ko māju tīra?
ImageImage
User avatar
Sirke
Baby
Baby
 
Posts: 39
Joined: 06 Aug 2012, 17:24
Location: Rīga

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby maksis » 07 Aug 2012, 12:34

Sirke
Ja tas jautājums man, tad sorry - tā bija vnk ironija. Nekad nevienam sunim neko neesmu dezinficējusi. Maksimums - ķepas ar mitru lupatiņu apslaucīju, lai nenes dubļus istabā. :)
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby čība » 07 Aug 2012, 12:38

Sirke wrote:Kādi ir tie dezinfekcijas šķidrumi? Kaut kādi parastie ar ko māju tīra?


Man jau šķiet, ka te ir sarkasms tomēr mazliet.
Bet dezinfekcijas līdzekļus var nopirkt, tie gan nav "parastie ar ko māju tīra", bet "īpašie ar ko māju tīra".

Bet - vai suni var no visa pasargāt? Vai dzīvošana sterilā vidē nāk par labu imunitātei, vai tomēr nē?

Parvovīruss ir bīstama slimība, bet... arī piroplazmoze ir bīstama slimība, un automašīnas ir bīstamas, un citi suņi ir bīstami, nemaz nerunājot par cilvēkiem...

Risks ir risks, protams, dzīvoklī tas ir mazāks, bet izslēgt to nevar. Un saimniekam pašam jāvērtē - kā būs.

Mans pirmais suns sēdēja mājās karantīnu, otrais nē. Atšķirība bija tāda, ka ar vienu (otro) nebija problēmu, ar pirmo karoju par normālu uzvedību sabiedrībā vēl ilgi.

Runājot par "drošajiem" pagalmiem - vai apkārt ir kāds kupols? Jo ir tāda suga - kaķis, kurš staigā, kur pašam tīk. Jā, man laukos ar drošs pagalms, suņi manējie veseli. Tikai tur lapsas mēdz iegriezties (ar visu to, ka ir suņi), par svešiem kaķiem nerunājot. Un tur kucēns būtu baigi pasargāts?
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Sirke » 07 Aug 2012, 12:41

maksis wrote:Sirke
Ja tas jautājums man, tad sorry - tā bija vnk ironija. Nekad nevienam sunim neko neesmu dezinficējusi. Maksimums - ķepas ar mitru lupatiņu apslaucīju, lai nenes dubļus istabā. :)


Es biju vairāk domājusi vai ir kadi speciāli līdzekļi, lai dezinficētu dzīvokli no tiem vīrusiem?
ImageImage
User avatar
Sirke
Baby
Baby
 
Posts: 39
Joined: 06 Aug 2012, 17:24
Location: Rīga

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby maksis » 07 Aug 2012, 12:43

Sirke
Priekš kam??? Tas Jums kā jaunajām mātēmar pirmo bērnu - kad durvju rokturus ar spirtā izmērcētu lupatiņu apslauka. ^^
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby čība » 07 Aug 2012, 12:44

Sirke wrote:
maksis wrote:Sirke
Ja tas jautājums man, tad sorry - tā bija vnk ironija. Nekad nevienam sunim neko neesmu dezinficējusi. Maksimums - ķepas ar mitru lupatiņu apslaucīju, lai nenes dubļus istabā. :)


Es biju vairāk domājusi vai ir kadi speciāli līdzekļi, lai dezinficētu dzīvokli no tiem vīrusiem?


Protams ir, veterinārārsti tak savas telpas dezinficē :jaa:
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Sirke » 07 Aug 2012, 12:49

maksis wrote:Sirke
Priekš kam??? Tas Jums kā jaunajām mātēmar pirmo bērnu - kad durvju rokturus ar spirtā izmērcētu lupatiņu apslauka. ^^


Jā, domāju, ka tieši tas sindroms man ir ieslēdzies :)
Bet tas ir mans pirmais suns... man viss liekas ļoti nopietni un gribu no savas puses izdarīt visu maksimāli pareizi...
:)
ImageImage
User avatar
Sirke
Baby
Baby
 
Posts: 39
Joined: 06 Aug 2012, 17:24
Location: Rīga

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby lauva » 07 Aug 2012, 12:52

viss jau ir ok,tikai nevjag aiziet galējībās un nebaidīties jautāt,ja kaut kas nav skaidrs :)
*The dog is the only animal that has seen his god.*
http://twitter.com/#!/LauvaGuna
User avatar
lauva
Champion
Champion
 
Posts: 2593
Images: 5
Joined: 14 Jan 2010, 14:22
Location: Liepāja/BCN/BRUX

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby maksis » 07 Aug 2012, 12:53

Sirke
Pēc manām domām pareizi būtu nepakļauties šai sterilitātes un ka_tik_es_visu_izdaru_pareizi psihozei. ;) Kas par daudz, tas par skādi.
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby čība » 07 Aug 2012, 13:00

Sirke wrote:maksimāli pareizi...


Diemžēl tādas formulas nav.
Katram sava pieredze, savi uzskati. Suņa saimniekam vienkārši jāvadās pēc labākās sirdsapziņas, jo tādas vienas formulas vienkārši nav.
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Linda B. » 07 Aug 2012, 13:29

čība,nevajag jau tāpēc sākt ķiķināt un ironizēt.Ja vakcinēts un līdz tam brīdim ļoti spēcīgs un izturīgs suns to zarazu dabūja,tad nevakcinētam 2 mēnešus vecam kucēnam to draņķi noķert ir vēl vienkāršāk.Nē,pagalms nav 100% droš,bet drošāks kā parks un iela noteikti.

Sirke,manis minētais vīrus izpaužas kā nemitīga vemšana,rīstīšanās,zaļa caureja kā ūdens vai asiņaina caureja ar asins recekļiem arī kā ūdens(varbūt ir iespējamas abas kopā,mums bija tikai tā pēdējā),novājēšana pāris dienu laikā tik tāl,ka izskatās mēnesi badināts,pēc tam iespējams,ka paliek turpmākas sekas uz gremošanas sistēmu.Vai arī iespējams,ka suns nomirst.Mums tfu,tfu,tfu nekādas sekas nav,turpinam dzert vitamīnus gremošanas trahtam un sirdij.Zinot,ka vēl nesen visa Iecavas klīnika bija pilna ar parvovīrusa slimniekiem un esot bijis arī Bauskā...nu es neriskētu vest savu kucēnu tagad nepotētu laukā.Labāk pēc tam karot ar uzvedību,nevis nedēļu vai vairāk spīdzināt nabaga suni ar potēm un sistēmām un cerēt,ka vispār izķepurosies.Klīnikā bija viens nepotēts amerikāņu buldoga kucēns,gāja viņam krietni grūtāk kā mums un ārste teica,ka vispār liekot mazas cerības,ka viņš izdzīvos,taču par laimi mazais izķepurojās.Un es nedomāju,ka sākot socializāciju 3 mēnešu vecumā notiks kaut kas briesmīgs.Vecajai suņai socializāciju sāku 4 mēnešu vecumā un nekādu uzvedības problēmu nav,nebaidās ne no cilvēkiem,ne motocikliem,nedz arī no kaut kā cita,jaunāko 6 mēnešu vecumā,nu tur gan var teikt,ka bija par vēlu,jo viņa ir bailīga,taču arī ne vairs tik ļoti kā tad,kad tikko paņēmu un progress ir jūtams ar katru nedēļu,kā arī nebaidās no trokšņiem kā tādiem,ne no negaisa,ne šāvieniem,ne mašīnām vai vilcieniem,tikai no cilvēkiem un arī tikai atsevišķās situācijās.
User avatar
Linda B.
Champion
Champion
 
Posts: 2157
Images: 10
Joined: 15 Jan 2010, 00:40
Location: Iecava

Re: Par nokārtošanos dzīvoklī un ārā.

Postby Sirke » 07 Aug 2012, 13:53

Paldies visiem par komentiem un informāciju.
Dzīvosim redzēsim kā būs, bet vismaz tagad zinu kas kam par ko.

Katram jau sava pieredze un viedoklis, katram savādāka vide apkārt...
Nestresojam, uzmanamies un domājam labas domas ;)
un tiešām liels paldies par atrajām atbildēm un noderīgiem padomiem ;)

Gan jau man būs vēl jautājumi :))
ImageImage
User avatar
Sirke
Baby
Baby
 
Posts: 39
Joined: 06 Aug 2012, 17:24
Location: Rīga

Next

Return to Suņu audzināšana/apmācība/dresūra

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests