Suns rej - labi vai slikti?

Dogs Teaching

Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 20 Aug 2012, 15:44

Man te čp ar vieniem kaimiņiem iznāca. Sūdzējās, ka viņiem traucē mans suns (VAS metis).
Sunim ir pieeja pagalmam kad to vēlas. Pa vasaru viņš labprāt prakstiski visu dienu dzīvojas laukā, pat ja es esmu iekšā. Kaimiņi sūdzējās, ka tad kad manis nav ārā un viņi nākot mājās suns skrienot (un skrien viņš kā zirgs bez bremzēm) un pieskrējis pie pašas sētas rej (rej viņš pārsvarā 1-3 x vau) tāds kā dežurrējiens. Ja rej vairākas reizes tad rej uz svešiem suņiem, kaķiem vai kaut ko kas ārdās - bērni kliedz un kaujas uz ielas vai kaimiņiene sit suni u.tml. pie pašas sētas. It kā jau saprotu, ka no tāda uzrējiena sabīstas, bet atkal, vai tad tā ir psihopātiska (kā to pasniedza kaimiņiene) suņa pazīme, ka tas ar pāris rējieniem brīdina, ka kāds iet gar sētu? Nu ir viņam tāds niķis, neesmu mācījusi un kad dara manā klātbūtnē dabū rājienu, parasti rej uz tiem, kas iet pa ielu (pārsvarā ja iet ar suni), bet izrādās arī uz kaimiņienei rejot (uz kaimiņieni, kas viņam mazam esot bija UK un tagad ir atgriezusies). Bet te ir tāda problēma, ka viņš to dara tikai tad, kad manis nav. Kad esmu, viņš viņai paiet garām kā tukšai vietai un pat galvu viņas virzienā nepagriež. Es nezinu kā rīkoties un vai vispār vajag rīkoties. Varbūt lai iesālās? Kā Jūs rīkotos? Lūdzu, kādu padomu. Kaimiņiene gribēja lai sienu pie ķēdes vai spundēju istabā, bet pie ķēdes 100% nē un kāpēc lai spundēju istabā, ja reiz man ir tā sēta, kāpēc lai suns to nevar izmantot kad gribās? Suns viņu sētā netiek, arī neārdās aiz sētas kā traks visu laiku, vai tiešām suns vispār nedrīkst riet? Kopumā ņemot suns nav baigais vankšķis (vismaz salīdzinot ar takša metisu) parasti pieskrien pie sētas un noskatās kā cilvēki paiet garām, retajam eksemplāram pāris reizes uzrej.
Papildus dusmas uzdzen arī tas ka kaimiņiem pašiem mazsuns, kas rej arī tad, kad paši ir ārā un neklausa kad to apsauc (bet tas jau nekas, viņš tak maziņš :lamajas: ) un bija viņiem ķēdes suns, kas rēja un gaudoja pat uz tukšu gaisu, tai skaitā pa naktīm, un viņi sūdzas par manu suni, bet nu saprotu jau, ka tas ka viņiem pašiem neaudzināti, nenozīmē, ka manam tādam jābūt. Šobrīd es arī kad esmu iekšā skrienu pie loga un apsaucu, kad dzirdu, kad rej (pēdējo nedēļu rej vairāk, jo kuce meklējas un kavalieri lien sētā vai ložņā ap to). Ja nebūtu koki priekšā varētu pateikt vai rej uz arī kaimiņiem vai tikai uz suņiem (pēc tā no kuras puses skaņa nāk, nešķiet, ka uz kaimiņiem, drīzāk uz ceļa pusi).
Lūdzu, padalieties savos uzskatos - vai sunim nav jārej nemaz (tikai tad kad liek, vai jārej, lai brīdinātu, ka kāds iet ļoti tuvu gar sētu vai iekšā sētā)? Kā suni iemācīt neriet uz to, uz ko viņš rej, kad es neesmu klāt? Tiesa es arī negribu suni, kas laiž sētā visus pat neierejoties (tādu kas kož svešiem kas ienāk sētā arī negribu, bet tāds viņš arī nav) man tomēr šķiet, ka sunim ir jāuzrej, ja iet sētā, strīdīgs jautājums vai ir jārej tad ja iet ļoti tuvu (tuvāk par metru) sētai (un ko es varu darīt, ja viņiem mājas ieejas durvis ir pie pašas sētas, nevajadzēja aizmūrēt galvenās durvis, nebūtu problēmu :jautri: )
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 20 Aug 2012, 15:50

Ak jā, mums agrāk bija problēma ar riešanu uz citiem kaimiņiem (uz tiem visi mūsu suņi nez kāpēc rēja), bet šo es ataudzināju, tā ka neiespējami tas nav, šis tas jau man sanāk, bet es tikai nezinu kā lai iemāca nedarīt to, ko dara man blakus neesot (un paliek atklāts jautājums vai to vajag). Es neesmu ar dzelžainu pārliecību, ka sunim ir jārej šad un tad, tā ka ja te daudzi apgalvos, ka viņiem suns nekad nerej un tas kas mums notiek nav normāli, es savas domas mainīšu (t.i. neesmu aunapiere, kam tikai viena taisnība - t.i. manējā). Tā, ka lūdzu, droši izsakiet arī kritiku (ja vien tā satur arī kādu vērtīgu informāciju, nevis tikai apgalvojumu - muļķe :jautri: )
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby lauva » 20 Aug 2012, 16:02

nūūūūū.... ja godīgi,man jau liekas tikai normāli,ka suns pilda savu suņa pamatfunkciju - sargāt savu teritoriju un mīļos. un ja jau viņš tur nerej 24/7, tad jau viss ok. var jau būt,ka viņam tā kaimiņiene ir īpaši mīļa,ka viņai tiek special priekšnesums,bet es tur neko traģisku neredzu.
*The dog is the only animal that has seen his god.*
http://twitter.com/#!/LauvaGuna
User avatar
lauva
Champion
Champion
 
Posts: 2593
Images: 5
Joined: 14 Jan 2010, 14:22
Location: Liepāja/BCN/BRUX

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby OrlandoSeaHorse » 20 Aug 2012, 22:32

Man šķiet, ka visi suņi tā dara. Nelielas atšķirības niansēs, tas arī viss. Kad es vēl LV ar zirgu jāju, ciemā bija tādi suņi, kas klusiņām piezagās pie bieza dzīvžoga, ka viņus nemaz neredz un tad pēkšņi zem kājām "VAU!" Nu un neko, cilvēki un zirgi jau zināja, ka tur tāds ir un nekā vairāk par nelielu iztrūkšanos ar nebija. Te Lukšos ar, rej suņi. Ja nevankšķ 24/7 tad jau neko.
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby NARDICUM » 21 Aug 2012, 06:44

Lai iesālās.
Ja galīgi gribi izlēkt, aizej uz PVD un dabū no viņiem izziņu, ka riešana sunim ir fizioloģiska norma :kanepe: Mana draudzene tādu dabūja!
Galu galā suns, advokāts un deputāts ir tie, kas ar muti maizi pelna :kanepe:
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby energy » 21 Aug 2012, 07:52

Ja suns kādreiz ierejas, tad jau po, var pieciest, bet, ja tas tiešām ir 24/7, tad es to arī nespētu paciest. Man it sevišķi patīk :aizsvilstas: tie rējēji, kuri tiek turēti dzīvokļos. Kā āpkārtējie tos spēj pieciest :jaut:
User avatar
energy
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1532
Joined: 29 Jan 2010, 15:19
Location: Liepāja

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby OrlandoSeaHorse » 21 Aug 2012, 08:11

Bet te jau ir variants, ka kaimiņiene ir personīgi apvainojusies, ka uz viņu vispār kāds uzdrīkstās riet, nevis asti luncina. Būtu interesanti kādreiz paklausīties (nez, ieakstīt vai kā), ko tā kaimiņiene sunim saka, kad iet garām un tiek aprieta. Droši vien morāle par labām kaimiņattiecībām tāda ka tup un turies.
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 21 Aug 2012, 12:56

Nu man arī drusku aizdomas par to vai tā kaimiņiene adekvāti rīkojas, kad suns uzrej. Uz manis arī rej vienu citu kaimiņu jaunais suns, bet es parasti ar viņu draudzīgi aprunājos un tagad viņš rej krietni retāk. Turklāt lieta tāda, ka es ne reizes neesmu pat pamanījusi ka suns rej uz viņu (ne arī ko viņa atbild) ja jau rietu sazin cik daudz es tak dzirdētu (drusku kurla esmu, bet ne jau pilnīgi :jautri: ) Es te apdomāju varinatus ko var darīt un tomēr ir atšķirība vai man jāiemāca nereaģēt kad iet gar sētu, vai jāiemāca nereaģēt kad kaitina.

Mans suns rej drusku līdzīgi kā OSH min, t.i. rej tikai kad ir pie pašas sētas, bet skrien pie sētas viņš tā ka zeme rīb un klusu nepielavās. 24/7 suns nerej ne tuvu, man jau vispār liekas ka suns ir ļoti labs padevies (bet neesmu objektīva, katrs jau tā par savu suni domā, tādēļ nolēmu aprunāties, jo no malas jau labāk redzams, tādēļ arī sīkāk visu aprakstīju).

Šobrīd tā pat izlienu pa logu un atsaucu kad dzirdu kad rej (atsaukšanas komandai tas nāk tikai par labu), bet tas arī viss. Šodien pa logu izkārusies esmu tikai vienreiz (ar visu to ka kādi 5 suni visu laiku klīst ap māju un rušinās dobēs kā tādas vistas gaidīdami vai kuce nenāks ārā). Šobrīd esmu mājās slima ar diviem slimiem bērniem tāpēc suns pa āru šobrīd vairāk viens, es ar kuci pa iekšu un durvis ciet kamēr meklējas.
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby murkata » 22 Aug 2012, 09:23

es teiktu, ka jāierīko novērošanas kamera. iespējams, tā kaimiņiene provocē suni, bet par to jau ir pants! ;)
Dzīve ir jādzīvo, citādi tā ne ar ko neatšķiras no nāves!
http://www.weimargas.jimdo.com
http://www.varaviksnesfazans.com/
User avatar
murkata
Veteran
Veteran
 
Posts: 3087
Images: 24
Joined: 13 Jan 2010, 12:40
Location: Liepāja, DR

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 23 Aug 2012, 08:05

Heh, nu dēļ kaimiņienes vien pagaidām nepirkšu kameru :) Ņemot vērā, ka man blakus esot suns to kaimiņieni liekas vispār neredz un riešanas vispār ir ļoti maz arī kad manis nav, tad noteikti vēl tik traka tā kaitināšana nav (pat ja tāda vispār ir). Suns pat uz kuces kavalieriem beidzis riet (ja vien tobrīd pats neatrodas mājā, tad gan rej) staigā ar visiem kā baigais draugs. Nezinu priecāties par to ka man draudzīgs suns vai dusmoties, ka visiem pa savu pagalmu ļauj vazāties bez iebildumiem pat pēc maniem norādījumiem, ka tie ciemiņi ir nevēlami (es, ar grābekli rokās skaļi un dusmīgi bļaujot, skrienoša pa sētu) :jautri: Man pirmo gadu ir tā, parasti kucei uzmanību gandrīz nepievērsa, tagad saradušies kaut kādi jaunuļi, kam šis pirmais gads un lien iekšā kā traki, tikko es vienu izdzenu pa vienu pusi, tā otrs pa otru. Viņi izlauž sētās pat caurumus, visu ko es nostiprināju lai kuce netiek prom tie suņi salauž (kuce maza un nevajag tik izturīgas konstrukcijas), nezinu kā to visu salabošu. Kā brālis smējās, nesaprotu, kā var izskriet caur sētu suns augumā līdz celim, pat nepieliecoties - es ar izskrietu, ja man pakaļ skrietu nikns vecis ar lāpstu :jautri:
Nez kas notiktu, ja es tos suņus noķertu un izkastrētu un aizvestu uz patversmi :jautri: Konkrēti kaitina divi, jo saprotu, ka var gadīties reizēm, ka pasprūk, bet tie divi ir visu laiku un tik nekaunīgi, ka paiet man durvīs stāvošai garām kā tukšai vietai un ieiet manā mājā cik nu tālu vaļējas durvis ļauj. Vazājās viņi apkārt visu laiku, ļoti bieži redzu braucot ar mašīnu, ka pa ceļu vazājas arī pirms kuce meklējās. Kas zina, varbūt pat izdarītu pakalpojumu, jo suņi jauni un vēl nav rūdīti vazaņķi, varbūt beigtu vazāties pēc kastrācijas. Bet bail, ka patversmē domās, ka savus suņus tiem mēģinu ieskapēt :jautri: Un aizdomas ka tas nav īsti legāli.

Murkata tiešām ir tāds pants, ka nevar kaitināt suni? Tas man reizēm noderētu biedēšanai, lai liek mieru atsevišķi eksemplāri :jautri:
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby murkata » 23 Aug 2012, 08:59

pārmeklēju likumi.lv un atradu tikai spēkā zaud;ējušus noteikumus. bet es vēl painteresēšos policijā, jo kaut kā man prātā ir, ka par provocēšanu soda provokātoru un tas nu gan (viņiem) visiem jāatcerās ;)
Dzīve ir jādzīvo, citādi tā ne ar ko neatšķiras no nāves!
http://www.weimargas.jimdo.com
http://www.varaviksnesfazans.com/
User avatar
murkata
Veteran
Veteran
 
Posts: 3087
Images: 24
Joined: 13 Jan 2010, 12:40
Location: Liepāja, DR

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 01 Nov 2012, 19:11

Man vajag padomu. Atkal tā trakā attesās. Izvirzīja visādas prasības vai nu lai
1) Lai suni atdodu vectēvam :jautri: Kā Jums patīk?
2) Lai piesienu ķēdē
3) Lai ceļu voljeru
4) Lai pa perimetru sētai uzbūvēju nožogojumu tā lai suns netiek pie sētas malas

Pasūtīju trīs mājas tālāk. Palika nikna un izteica draudus (ka tad rīkosies pati). Izsakiet minējumus ko viņa var pasākt (ceru neindēs, bet drošības pēc pateicu, ka lai neaizmirst, ka viņai pašai arī ir suns un ka ja veiks pretlikumības saukšu policiju). Vēl man prātā nāk ka var izlaist no sētas atverot vārtiņus. Man ir doma nopirkt piekaramo atslēgu ar kodu (lai nav atslēga visu laiku līdz jānes. Ko vēl tādu var izdarīt no kā man būtu jāpiesargās?
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby seila » 01 Nov 2012, 19:37

vipdu wrote:Ko vēl tādu var izdarīt no kā man būtu jāpiesargās?

Nekad ne uz sekundi neatstāj suni bez uzraudzības vienu - iebaros kaut ko, pat acis nepaspēsi nomirkšķināt!
User avatar
seila
Junior
Junior
 
Posts: 988
Images: 0
Joined: 22 Feb 2012, 16:37

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 01 Nov 2012, 19:43

Mani drusku pārtrauca.
Vēl esmu ik pa laikam atradusi akmeņus savā pagalmā (tiešām milzīgus, ja ar tādu trāpīs sunim tad tur viss, beigas) Ko vispār darīt? Man pat nav ideju ko lai iesāk. Suni no riešanas uz viņu es neatradināšu (viņš pat ir sācis riet vairāk kā agrāk, agrāk praktiski vispār nerēja tik sēdēja un skatījās kā cilvēki iet pa ceļu, tagad mēdz riet arī uz garāmgājējiem, kas iet rajonā gar to māju). Es apjautājos arī citiem kaimiņiem, nevienam citam netraucē, viņi saka ka suns mēdz uzriet, bet ja ar to normāli parunā (labs suns utt.) tad ir miers. Kad jautājumu kaimiņienei ko šī dara viņa teica - neko nobīstos iekliedzos un eju tālāk. Nu domāju sunim tā kliegšana nepatīk un arī biedē, tātad tur ir apburtais loks.

Man iekšā tagad viss vārās. Galvenais viņa man vēl pasaka - es tev izvirzu nomālas prasības (skatīt augstāk :jautri: ), bet tu ar mani runā kā ar mazu bērnu (pateicu, lai ieraksta internetā un tur ieraudzīs, ka suņi mēdz riet un tas ir normāli un tas nav nekas sodāms). Es neredzu izeju. Man negribās galīgi strīdēties ar kaimiņiem, bet es vispār nesaprotu ko lai dara, kā iziet no situācijas. Būtu ļoti pateicīga par kādu padomu, varbūt kādam bijis kas līdzīgs. Ja kas pēc plkt. 21:00 suns ārā netiek laists un kad mājās vispār neviena nav suns arī netiek ārā (dzīvo apsildāmā garāžā un palīgtelpās), bet citādi tas ir āras suns un istabā dzīvot nav pieradis un vecāki savā mājā iekšā visu dienu turēt kategoriski nepiekrīt.
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 01 Nov 2012, 19:47

Tas nozīmē, ka suns praktiski visu dienu (jo mājās no darba tieku ātrākais 20:00 un eju prom 7:00) sēdēs garāžā. Mājās ir brāļa meitene, bet viņa ar suni ārā arī nesēdēs un pastaigās neies (viņai problēma ar ceļiem un nevar noturēt suni, ja nu kas). Par indēšanu gluži nešķiet ka tā darīs un es jau viņai piedraudēju caur puķēm, lai neaizmirst ka man arī ir ko vinai noindēt (es gan to nekad nedarītu, bet viņa jau to nezina, ceru tas būs papildus stimuls).
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby Linda B. » 01 Nov 2012, 19:48

Sarunu vislabak butu bijis ierakstit un uzreiz sutit uz policiju.Par draudiem ari kaut kas pienakas.Es izliktu kameras un kaut kur pie zoga zimi,ka tiek veikta videonoverosana.Saubos,ka vers vala vartus,ja vinai no ta suna bail.Drizak meginas noindet,vel pastav varianti ar kaut ko mest vai meginat sasaut.Tacu jebkura gadijuma kameras ir vajadzigas!Pastav iespeja,ka nobisies un neko nedaris vai ja daris,tad bus pieradijumi(to var ari pateikt tiesi,ka ir izstaditas kameras un ja vina kaut ko daris,tad versisies policija ar uzfilmetiem materialiem)
User avatar
Linda B.
Champion
Champion
 
Posts: 2157
Images: 10
Joined: 15 Jan 2010, 00:40
Location: Iecava

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 01 Nov 2012, 19:59

Par kamerām es arī domāju. Cik tāda lieta vispār maksā? Man sanāktu no mājas jāvelk kādi 100m un nav arī uz kā piestiprināt (tur klajš lauks, bet kaut ko jau izdomātu). Vārtiņus atstāt var vaļā kamēr suņa nav (un esmu diez gan droša, ka ne visi ģimenes locekļi atcerēsies aiziet apskatīties uz dārza otru galu vai tie vārti nav vaļā - piemēram mans vecvectēvs), par suni ārpus sētas gan es varētu atrauties. Tāpat arī viņa zina ka suns nav agresīvs un nekostu. Viņai nav problēmu ar suņa agresivitāti, bet to ka suns ir ļoti sparīgs un skrien ļoti ātri (un klusi) un ierejas tikai pieskrienot pie pašas sētas līdz ar to sabiedē viņu (bet ja godīgi es nesaprotu, ja tik traki biedē, tad tak var iet pa mājas otru pusi ko viņa spraucas gar pašu žogu, bet nu manis pēc lai iet pa kuru pusi grib, bet tik tad lai nesūdzas un neizvirza absurdas prasības)
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 01 Nov 2012, 20:00

Par sarunas ierakstīšanu. Nav jau tā ka viņa teica skaidri un gaiši, ka noindēs. Teica, ja Jūs neko nedarīsiet tad darīsim mēs. Nu nez ko viņa tur var darīt.
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby vipdu » 01 Nov 2012, 20:06

Vēl man ienāca prātā, ka var izsaukt kaut kādus beztabu. Tā ka ja redzat raidījumu par trako kaimiņieni ar monstru suni, tad tā esmu es :jautri: Bet nu šaubos, ka viņi brauktu dēļ tā ka kādu kaimiņu aprej otra kaimiņa suns (bet ņemot vērā, ka zinu cik dramatiskas vēstules viņa prot rakstīt nebūtu brīnums arī ja atbrauktu :jautri: )
User avatar
vipdu
Junior
Junior
 
Posts: 760
Joined: 11 May 2011, 08:45
Location: Ogre, Latvia

Re: Suns rej - labi vai slikti?

Postby Linda B. » 01 Nov 2012, 20:33

vipdu wrote:Vēl man ienāca prātā, ka var izsaukt kaut kādus beztabu. Tā ka ja redzat raidījumu par trako kaimiņieni ar monstru suni, tad tā esmu es :jautri: Bet nu šaubos, ka viņi brauktu dēļ tā ka kādu kaimiņu aprej otra kaimiņa suns (bet ņemot vērā, ka zinu cik dramatiskas vēstules viņa prot rakstīt nebūtu brīnums arī ja atbrauktu :jautri: )

Atbrauktu un ta pat aizbrauktu.Kaut kas man stastija,ka kads esot zinojis kaut kadai tv paaraidei par diviem agresiviem suniem,kas skrienot lauka no savas teritorijas un visus sakozot.Televizija atbrauca un ta pat aizbrauca,jo minetaja vieta preti skreja divi suneli,kas bija mazaki par taksi,turklat no svesa cilveka baidijas :D
User avatar
Linda B.
Champion
Champion
 
Posts: 2157
Images: 10
Joined: 15 Jan 2010, 00:40
Location: Iecava

Next

Return to Suņu audzināšana/apmācība/dresūra

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests