Sargsuņa audzināšana

Dogs Teaching

Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 13:34

Kaut gan mūsdienās, liekas, visbiežāk suns dzīvo pie cilvēka faktiski tikai kā draugs, ne vienam vien saimniekam suns ir iegādāts arī kā mājas - sētas sargs ar vēlēšanos, lai tas patiešām būtu nopietns sargs nevis visiem draugs vai tikai nekaitīgs rējējiņš. Šim nolūkam tad arī tiek izvēlētas atbilstošas suņu šķirnes - vidusāzieši, kaukāzieši, kuriem izteikti izpaužas teritorijas sarga instinkts, kā arī citas suņu šķirnes, kuru būtībā sarga jūtas nav svešas.

Jautājums man ir, - kā un vai tas iet kopā, ka kinologi sirsnīgi ieteic suni socializēt, pat aicināt uz mājām cilvēkus, radus, draugus, lai tie suni mīļotu, un suns pierastu pie cilvēkiem, bet tai pat laikā suns pēc būtības nevienu citu, izņemot ģimenes locekļus, sētā vai pie mājam durvīm laist nedrīkst, jo svešinieka nepaklausības gadījumā suņa uzdevums ir arī kost? (Cik zinu, ja suns kādu cilvēku (ne savējo) savā sētā sakož, tad tas nav sodāms. Runa, protams, attiecas tikai uz savu (privāto) sētu.) Un vai tā ir vispareizākā rīcība topošajam sargsunim jau kopš ''kucēnības'' liegt satikties ar citiem cilvēkiem un suņiem, izņemot pašu mājas ļaudis, lai viņš būtu ideāls sargs (kādas vidusāziešu audzētavas saimnieces ieteikums)? /Esmu redzējusi kādu gadījumu, kur šāds suns tad patiešām ir iznācis riktīgs ''zvērs'', un nerodas pat vismazākā vēlēšanās pavērt vārtiņus, vai vēl vairāk - ieiet sētā. Un paši saimnieki tiek ar suni galā. Un tas it kā nebūtu slikti./

Pie tam nākošajam sargam netiek pieļauta arī uzturēšanās ārpus sētas. Respektīvi, arī pastaigas atkrīt, jo tās saradina ar apkārtējiem.

Tātad secinājums - nesocializēts suns ir daudz labāks sargs par socializētu.(?) Šeit es nedomāju par mācītajiem suņiem, kuri ir speciāli apmācīti sargāt īpašumu (saimnieku) un, saprotams, ir lieliski arī socializēti.


Un par pastaigām vēl viens jautājums - vai tad, ja suni, kurš dzīvo laukos, pagalmā, ved pastaigāties vai vienkārši ņem līdzi, saimniekam izejot no sētas, suns var nodomāt, ka viņa teritorija ir daudz plašāka un, uz to pamatojoties, sākt klaiņot? Attiecīgi, vai liedzot sunim nāk kaut kur ārpus pagalma līdzi, pastāv daudz lielāka iespējamība, ka viņš neklaiņos?
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Spigana » 27 Feb 2017, 17:32

Visu šo lasot, man rodas tikai viens jautājums - kāda velna pēc cilvēki joprojām domā, ka sargsuņi ir vajadzīga un laba lieta?
Ja vajag tikai un vienīgi māju sargāt - signalizācija būs daudz efektīvāka un lētāka.
Ja gribas suni - tad audzinām adekvātu un cilvēkiem drošu suni, nevis tādu, ko var turēt tikai pie ķēdes, un beigās nevienu neaicināt ciemos, jo sveši nevar pagalmā ienākt.

Es pat nezinu, no kuras puses sākt argumentus pret sargsuņiem, bet nudien nesaprotu - kāpēc ir jānodarbojas ar tādu nežēlību kā suņa turēšana pie ķedes visu dzīvi? Jo skaidrs taču, ka tādu lielu, agresīvu, netrenētu un nesocializētu nekur skriet palaist nevarēs nekad.
Ir terjeri, ir rasela terjeri un ir Mio.
Mio, my dog
Mio Instagramā
Image
User avatar
Spigana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Images: 279
Joined: 28 Nov 2015, 18:28

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby MartaK » 27 Feb 2017, 20:21

Atbalstu Spīgana teikto.
Apvelc savai teritorijai lāzersignalizāciju un neviens nepamanīts tur neiekļūs!
Nekad neesmu šo sapratusi. Tie nesocializētie, vai socializetie,bet pie ķēdes/voljērā turētie tāpat agri vai vēlu nojūdzās un rej bez apstājas, vienalga, vai kāds tuvojās,vai nē... Zaglis visu sētu tukšu var iznest, jo kā saimnieks, tā visi kaimiņi sen jau vairs nereaģē un suņa riešanu visu cauru nakti!
ImageDogs are my favorite people
Image
User avatar
MartaK
Puppy
Puppy
 
Posts: 116
Images: 0
Joined: 05 Oct 2015, 12:11
Location: Salaspils

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby fedelta » 27 Feb 2017, 20:32

Varbut kads man nepiekritis, bet es to uztveru kā cilvēka egoismu - gribu pārvērst dzīvu būtni par monstru. Kā pašam cilvēkam patiktu,ja viņu iespundētu istabā, neko nerādītu un ēst pa spraugu ar mietu pastumtu (jo tādi paliek suņi, kas nezin neko par cilvēkiem, citiem dzīvniekiem, pasauli apkārt). Un piedodiet, atvainojiet, neviena ķēde, neviens žogs nevar garantēt, ka tāds suns netiks ārpus teritorijas, un kādam neuzbruks.
Un vispar,pec likuma suns, kas turets pie ķedes IR javed staigāt vismaz pus stundu dienā. Un kurš tad būs tas drosmīgais, kas līdīs klāt, vedīs ārā un liks uzpurni (jo tads suns ir bīstams) un spēs noturēt, kad ieraudzīs kādu kaķi, suni vai cilvēku, kas sunim liekas svešs un kam jāuzbrūk. Piedodiet, bet es iedomājos skatu ar neaudzinatu kaukāzieša izmēra suni, nu es tadu negribetu uz ielas pat ar uzpurni satikt, jo ir iespeja, ka tas uzpurnis maz ko līdzēs, ja nespēs noturēt un suns nesīsies virsū.

Varbūt skarbi, bet es esmu pret suņu izolēšanu no ārpasaules, tā ir dzīva būtne, ar savām vajadzībām. Gribi pasargat īpašumu,nopērc elektrisku kastīti, kas par to parūpēsies un neviens no tā necietīs.
Sunim piemīt skaistums bez iedomības, spēks bez uzpūtības, drosme bez nežēlības un visi cilvēka tikumi tikai - bez grēkiem...
Image
Image
User avatar
fedelta
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1536
Images: 25
Joined: 13 Aug 2013, 21:47
Location: Jelgava

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 22:24

Jā, cilvēku uzskati ir dažādi... Pagaidām neviens no rakstītājiem neaudzina suņus, lai tie būtu ne tikai draugi, bet arī sargātu. ;) Tomēr agrāk tika speciāli veidotas šķirnes ar nolūku izveidot pēc iespējas labākus, efektīvākus sargsuņus. Tie varbūt bija pārāk tumsonīgi laiki un tumsonīgi, maz ko jēdzoši cilvēki... Nu labi, nebija signalizācijas, lāzersignalizācijas u.t.t. Bet, paņemot suni, ''nošauj divus zaķus uzreiz'' - ir gan sirsnīgs draugs, gan tai pat laikā labs sargs.
Protams, nopietnu zagli neviens suns neaizturēs, bet ''gadījuma pēc'' arī neviens sētā neieklīdīs.
Un par turēšanu pie ķēdes nebija ne vārda. Runa ir par nožogotu pietiekama lieluma teritoriju. Galu galā suns pie ķēdes nav nekāds sargs. Tāpat suņi nav nepaklausīgi, un saimniekiem nav problēmu tikt ar tiem galā. Un arī neviens no tiem, ko zinu, nav rējēji bezsakarā.


Un ko tie, kas suņa - sarga lomu noliedz, saka par tiem, kurus speciāli apmāca uzbrukt cilvēkiem?
Manuprāt, šāda suņa bīstamību varētu vērtēt līdzīgu šaujamieročiem.

Atkal sanāca gari, man laikam īsi grūti izteikties... :sarkstosa:
Last edited by Magdalena on 27 Feb 2017, 22:43, edited 1 time in total.
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 22:26

fedelta wrote:Gribi pasargat īpašumu,nopērc elektrisku kastīti, kas par to parūpēsies un neviens no tā necietīs.


A kas tā par kastīti? :neparliecinats:
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Spigana » 27 Feb 2017, 22:34

Nesocializēts un neapmācīts suns nebūs sirsnīgs draugs savam saimniekam.
Ir terjeri, ir rasela terjeri un ir Mio.
Mio, my dog
Mio Instagramā
Image
User avatar
Spigana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Images: 279
Joined: 28 Nov 2015, 18:28

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 22:40

Nesocializēts - tas tiesa, bet savas sētas robežās pietiekami apmācīts.

To, ka tādā gadījumā suns ārpus sētas neklausītu, to zinu. Savu suni mācu arī ārpus ierastajām robežām.
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Felix_PS » 27 Feb 2017, 22:44

Suņus, kurus sportam apmāca uzbrukt cilvēkam, patiesībā māca kost tikai un vienīgi speciāli tam paredzētajā "cimdā", kas sunim patiesībā ir sava veida rotaļlieta. Pareizi apmācītam sunim neradīsies un nedrīkst rasties nekāda agresija pret cilvēku.
Visā visumā psihiski līdzsvarots suns ar labiem instinktiem lieliski zinās, ko nelaist pagalmā arī tad, ja tiks perfekti socializēts.
Par mukšanu no pagalma - mans hofavarts, kas ar mani devās garās pastaigās da jebkur, prom ņemu ka un no pagalma laukā negāja pat caur atvērtiem vārtiem, priekšnieka borders, kuru neviens staigāt neved ir iekarojis gan mūsu ciematiņu, gan kaimiņu.
Ja jūs iespundēsiet bērnu mājās viņš kaut pa logu izlīdīs, lai iepazītu pasauli, bet ja jūs viņam to parādīsies viņš jutīsies labi tur, kur ir un gaidīs nākošo kopīgo piedzīvojumu. Suņi nemaz tik ļoti neatšķiras.
Image
User avatar
Felix_PS
Puppy
Puppy
 
Posts: 455
Joined: 07 Aug 2014, 12:14

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 22:56

Felix_PS wrote:Suņus, kurus sportam apmāca uzbrukt cilvēkam, patiesībā māca kost tikai un vienīgi speciāli tam paredzētajā "cimdā", kas sunim patiesībā ir sava veida rotaļlieta. Pareizi apmācītam sunim neradīsies un nedrīkst rasties nekāda agresija pret cilvēku.

Bet policijas un/vai armijas suņi? Tāpat arī franču ringā -, kaut gan tas skaitās sporta veids, tomēr suņi kož ne tikai tajā rokas cimdā. Tādēļ tiem saucamajiem figurantiem viscaur ir aizsargtērps.
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Spigana » 27 Feb 2017, 22:57

Magdalena, bet kāpēc nolemt to nabaga suni tikai dzīvošanai sētā? Un ar ko suns māju aizsargās labāk par signalizāciju?

Un policijas suņi tomēr nemetas krāgā katram dīvaina paskata svešiniekam.
Ir terjeri, ir rasela terjeri un ir Mio.
Mio, my dog
Mio Instagramā
Image
User avatar
Spigana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Images: 279
Joined: 28 Nov 2015, 18:28

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 23:07

Felix_PS wrote:Visā visumā psihiski līdzsvarots suns ar labiem instinktiem lieliski zinās, ko nelaist pagalmā arī tad, ja tiks perfekti socializēts.

Man arī liekas, ka tā vajadzētu būt.
Bet nezinu, cik tad dzīvē/īstenībā ir tādu tik perfektu suņu, kā, piemēram, Mūks stāstā par Tilli un Suņu vīru, kurš sajuta, ka ienākušajam puisim ir nelāgi nodomi un uzbruka viņam tieši brīdī, kad viņš taisījās ''neitralizēt'' Suņu vīru, lai pēc tam to aplaupītu.
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Felix_PS » 27 Feb 2017, 23:10

Policijas suņi uzbrūk pēc komandas un ir līdz sīkumiem perfekti socializēti un apmācīti, viņi noteikti nepārvēršas rīkļu rāvējos, kas metas virsū katrai pavicinātai rokai. Tādas problēmas ir ar neaudzinātiem suņiem, kas aiz gara laika atrod sev darbiņu - klaiņot, ravēt dobes, grabēt 24/7, remontēt māju vai kost visam, kam var iekost.
Image
User avatar
Felix_PS
Puppy
Puppy
 
Posts: 455
Joined: 07 Aug 2014, 12:14

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 23:17

Spigana wrote:Un policijas suņi tomēr nemetas krāgā katram dīvaina paskata svešiniekam.

Nu jā, tāpat kā pistole arī pati un kuram katram nešauj.


Labi, bet tie, kurus māca apsargāt, piemēram, auto vai īpašumu? Tur neviens klāt nestāv un komandas nedod. Nevēlamais cilvēks, ja pieies tuvāk par noteikto robežu, dabūs trūkties.
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 27 Feb 2017, 23:44

Spigana wrote:Magdalena, bet kāpēc nolemt to nabaga suni tikai dzīvošanai sētā?

Jā, nu tā ir katra saimnieka paša izvēle. Šai gadījumā es gribēju pie zinošiem cilvēkiem painteresēties, vai rīkojoties pretējā gadījumā - ļaujot satikties ar citiem un staigājoties apkārt, suns sētu un māju sargās tikpat labi, jo tomēr ar suni, kas sargā, ir daudz drošāka jušanās. It sevišķi, ja paliec savās mājās mežā viens. :jaa:

Un tas nenozīmē, ka kāds speciāli rīda visiem ienācējiem suni virsū. Ja cilvēkam patiešām vajag ienākt mājā, suns uz to brīdi tiek norobežots, bet ja nevajag, tad tāpat vien neiemaldīsies.

/Vasarā bija brīdis, kad mūsu pašu pagalmā parādījās vieni ''vasarnieki'', pie tiem savu suni pieradināju, jo pie ķēdes turēt negribas, pēc tam ieradās vēl kāds un vēl kāds, kamēr viņa uz svešiem sētā iebraukušiem cilvēkiem pat īsti virsū nepaskatījās. Likās gandrīz - brauc un nāk, kas grib, suns īpaši nereaģē./
Last edited by Magdalena on 28 Feb 2017, 00:00, edited 1 time in total.
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby fedelta » 27 Feb 2017, 23:54

Ar elektrisku kastiti bija domata signalizacija, kas paziņo ka ir kads, kam tur nevajadzetu but.

Kadreiz ari suņus sita un pakļâva, lai viņi klausītu, kādreiz cilvēki dzīvoja alās un ēda viens otru, kādreiz daudz kas bija citādāk. Man kaimiņos ir bijuši visādi kadri ar suņiem, sakiet ko gribiet, bet nesocializetu monstru blakus, nevienam nenovelu. Zinu,kā ir dzivot blakus rota jauktenim, kas dzīvē tik sētas mietińus redzejis un izdomā paņemt brīvsoli. Nu nav patīkami atrasties līdzās tādam "mājas sargam". Jā, viņš nāk,ja savejie sauc PAGALMĀ. Jo suns ir mācīts tikai tur. Kā Jūs varat garantēt, ka līdz mūža beigām, ar nodomu audzināts agresīvs suns, netiks ārpus teritorijas. Neviens žogs negarantēs, ka tas nevienu citu dzivu butni neredzējušais suns ,netiks ārā un neizdomās izmantot savus zobus, jo tak sveši ir slikti.

Un ir muĺķīgi salidzinat policijas un citus speciali apmacitus suņus ar nesocializētu un teritorijā iespēju robežās apmācītu suni.
Suns,kas kož, kad grib, netiek pielaists darbā policijā un arī no sacensībām tiks nońemts. Jo tāds suns IR BĪSTAMS.

Man ir VAS, un jā, viņš atļautu jebkuram pańemt manu riteni, bet es nezinu nevienu,kas riskētu pie tāda auguma un paskata suņa līst, kur nu vel kaut ko ņemt. Un man sirds lūztu skatoties, kā tads suns neko citu kā sētu nebutu redzejis un pataisits par kaut kadu kodējmonstru.
Un tad mēs brīnamies, ka cilveki no kaukaziešiem, VASiem, rotiem , pitbuliem utt. baidās. A kā lai nebaidās, ja kāds uz savu galvu izdomā, ka kāds eksemplārs varētu forši māju apsargāt. Izolējam un sargsuns gatavs. Dzīvas radības nemaz nav žēl? Un to cilvēku, kas patrāpītos izbēgušam sunim ceļā?
Man un manam sunim ir uzbrukuši no sētas nejauši izmukuši tădi "sargsuņi". Ziniet, tad gribas lai tadi "saimnieki" paši nonak tada situacijā tikpat daudz reižu, varbut tad saprastu, ka tā nedrīkst dzīvniekus turet.
Gribi, lai cilvēki baidās, noperc signalizaciju, kas izdveš šaujamieroča skaņas, skries atrak prom nekā no suņa.
Sunim piemīt skaistums bez iedomības, spēks bez uzpūtības, drosme bez nežēlības un visi cilvēka tikumi tikai - bez grēkiem...
Image
Image
User avatar
fedelta
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1536
Images: 25
Joined: 13 Aug 2013, 21:47
Location: Jelgava

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby fedelta » 28 Feb 2017, 00:03

Magdalena wrote:
Spigana wrote:Magdalena, bet kāpēc nolemt to nabaga suni tikai dzīvošanai sētā?

Jā, nu tā ir katra saimnieka paša izvēle. Šai gadījumā es gribēju pie zinošiem cilvēkiem painteresēties, vai rīkojoties pretējā gadījumā - ļaujot satikties ar citiem un staigājoties apkārt, suns sētu un māju sargās tikpat labi, jo tomēr ar suni, kas sargā, ir daudz drošāka jušanās. It sevišķi, ja paliec savās mājās mežā viens. :jaa:
Un tas nenozīmē, ka kāds speciāli rīda visiem ienācējiem suni virsū. Ja cilvēkam patiešām vajag ienākt mājā, suns uz to brīdi tiek norobežots, bet ja nevajag, tad tāpat vien neiemaldīsies.


Dodieties pie konologa, socializējiet suni un viņš nedomās, ka jārej ir uz visu, kas kustas. Mans suns bezjēgā nerej uz visiem, kas iet garām,nāks kāds pie vārtiem, ries. Vai iekšā laistu,nezinu, neviens svešs nav riskējis nākt. Pietiek suni apsaukt un pārtrauc i riet, i iekšā ielaiž. Suns labi izprot, ka viss, kas iet un kustas nav bīstams, jo ir to iepazinis. Tieši otradak šķiet, ka tie, kas neko citu kaa setu nav redzējuši "brīdinās" par visu ko redz, jo vienkārši nezin,kas tas ir.
Apmāciet, socializējiet suni,un dzīvojiet droši un laimīgi ar draugu, kas jūs klausīs, neesot bīstams citiem, nevis instinktīvi uz savu galvu metīsies virsū visiem.
Sunim piemīt skaistums bez iedomības, spēks bez uzpūtības, drosme bez nežēlības un visi cilvēka tikumi tikai - bez grēkiem...
Image
Image
User avatar
fedelta
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1536
Images: 25
Joined: 13 Aug 2013, 21:47
Location: Jelgava

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby Magdalena » 28 Feb 2017, 00:28

Konkrēti mans suns tiek ņemts gandrīz visur līdzi. Bet vieniem kaimiņiem gan suns (VASveidīgs) nekur ārpus mājas teritorijas netiek un nav ticis vests, un arī pats nekad neiet. Saprot savas robežas, kaut nekā tāda, kas viņu fiziski aizturētu, nav. Un suns ir pavisam normāls; ja kāds ieiet viņu pagalmā dabū dzirdēt viņa dobjos rējienus, bet nevienam pie rīkles nemetas. Bet laikam tādam sunim vienkārši nav ''iekšās'' pārlieks niknums.
Last edited by Magdalena on 28 Feb 2017, 10:58, edited 1 time in total.
Image

Image
User avatar
Magdalena
Baby
Baby
 
Posts: 54
Images: 2
Joined: 02 May 2016, 15:52

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby dagi » 28 Feb 2017, 01:12

Manai klasesbiedrenei bija rots. No pagalma negāja pat kaimiņu kuču laikā, nevienam neuzbruka, bet es neuzdrošinātos viena, bez pieteikšanās pagalmā izkāpt no mašīnas. Jo slava nāk līdzi šķirnei. Arī mani pireneji ir pietiekoši socializēti un svešu čubināti, bet slava, ka tur gan dzīvo brrriesmīgi suņi, tāpat izplatījusies pa visu miestu, lai gan viņi jau kā šķirne nav cilvēkēdāji. Katrā ziņā es drošāk jūtos ar normālu, socializētu suni kā zvērīgu monstru, jo nekad nevar garantēt, ka varēšu 100% nodrošināt viņa nesatikšanos ar svešiem cilvēkiem un negribu ne justies vainīga, ne atbildēt par sekām tam, ko mans zvērs nodarījis. Normāls zaglis nelīdīs teritorijā, kurā uzturas suns, jo baidīsies, bet, ja nāks ar tiešām ļauniem nodomiem, neitralizēt var jebkuru, pat niknāko asinssuni, diemžēl.
dagi
Baby
Baby
 
Posts: 46
Images: 0
Joined: 18 Jan 2015, 23:13

Re: Sargsuņa audzināšana

Postby ash » 28 Feb 2017, 07:32

ja sunim ir instinkts sargāt, viņš to darīs neatkarīgi no tā vai ir mācīts/socializēts vai audzināts kā mežonis. arī lieliski socializēts, adekvāts suns var būt labs mājas sargs. vienīgi jāpiedomā pie šķirnes izvēles.
mani divi sunči no skata neliekas nekādi sargi, tomēr šķirne pirmssākumos tika izmantota, lai brīdinātu par svešinieku tuvošanos (watchdog). ja esam mājās, var sākt riet, ja kāds klauvē pie durvīm, bet nomierinās tiklīdz sadzird, ka tas pazīstams vai tiek apsaukti. ja neesam mājās, tad uz aizdomīgiem trokšņiem reaģē daudz skaļāk, dusmīgāk. tāpat arī pagalmā - ja es esmu tuvumā, neviens netiks apriets, ja esmu mājā vai kaut kur tālākā stūrī - aizdomīgi svešinieki tiks norieti, lai mani brīdinātu par to tuvošanos. nekas viņiem nav mācīts, suņi ir ļoti draudzīgi pret cilvēkiem, tiek socializēti un netup visu dzīvi mājās aiz žoga. ja kāds svešs nāktu pagalmā - pilnīgi noteikti nekostu, jo kost cilvēkam būtu pretrunā viņu instinktiem. taču ir šķirnes, kuru pārstāvji instinktīvi ir gatavi aizsargāt savu teritoriju arī ar zobiem.
ja izvēlēties šķirni, kuras uzdevums ir patiešām sargāt (guard dog) tad suns sargās savu teritoriju, saimnieku. ja tas ir ļoti būtiski, var meklēt vecākus ar attiecīgu temperamentu. protams, šāds suns ir jāaudzina un jāsocializē ļoti atbildīgi, nopietni.
Image
Image
User avatar
ash
Junior
Junior
 
Posts: 950
Images: 3
Joined: 06 Apr 2011, 13:07

Next

Return to Suņu audzināšana/apmācība/dresūra

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests