Zobu trūkums un risinājumi

Dog Health

Zobu trūkums un risinājumi

Postby Henriete » 19 Apr 2015, 19:26

Rakstu šo postu paziņas vietā, kura interesējās par radušos situāciju, šeit īsti nemāk apieties un izveidot postus, tāpēc rakstu viņas vietā.
Radusies šāda situācija..
Kucēnu paņēma, mutē bija visi zobi (piena). Augot notika trauma, kur pazaudēja 2 zobus. Skaitās aizmugurējie , ja pareizi sapratu P4 un P2 no apakšējās rindas, suņa mutes kreisajā pusē (virzienā uz degunu).
Image
Saimniece jautā, vai ir iespējams risināt šo problēmu, jo faktiski, tas ir brāķis, ja trūkst šo zobu, vispār, ja trūkst kaut kādi zobi mutē. Sunim tas dzīvot netraucē, bet saimniecei ir vēlēšanās piedalīties izstādēs, taču es paskaidroju, ka zobu trūkums ir diskvalifikācijas jautājums izstādē, tāpēc pacēlām tēmu par to, kā to risināt. Vai ,teiksim, šīs traumas gadījumā vets varētu izsniegt izziņu, ka tā bija trauma, nevis vienkārši zobu trūkums mutē, uzrādot to ringa darbiniekam?
Jo pēc idejas, stulbi, ka dēļ tā nāktos atteikties no mērķiem, jo saimniece teica, ka bija pilns zobu komplekts, gan jaunam esot, gan augot iznāca visi zobi.

Neieslīgsim sīkumos, kā suns pazaudēja zobus, tas šeit nav būtiski, būtiski ir tas, vai to var risināt vispār?

Personīgi ar to neesmu saskārusies, nevienam arī īsti nezinu jautāt, priecāšos par viedokļiem un nodošu tos.:)
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Elbe » 19 Apr 2015, 20:32

Manuprāt, vajadzētu uzdot jautājumu LKF speciālistiem. Tiesnešu viedokļi var būt atšķirīgi un principā zobu trūkums ir diskvalificējošs faktors. Taču, ja zobi zaudēti traumas dēļ, tad vaislā suni varētu laist, bet izstādēs teicamu novērtējumu visticamāk tikai pie tiesnešiem, kas zobus vispār neskatās, var dabūt.
User avatar
Elbe
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1617
Images: 7
Joined: 13 Jan 2010, 16:00
Location: Rīgas rajons

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Bafija » 20 Apr 2015, 08:04

Varu padalīties pieredzē.
Man ir suns, kuram nav 2 ilkņu - tie ir izpoperēti pēc kautiņa ar no ķēdes norāvušos suni,... arī neieslīgšu sīkumos :)

Ir no Jelgavas universitātes klīnikas operējošā dr. A.Ilgaža uz speciālas lapas noformēta izziņa, ka zobi ir izopertēti un suns ir izmantojams vaislā, jo trukums nav ģenētiks.
Šo lapu ne reizi neesmu uzrādijusi ringā, bet man viņa ir līdzi (krāsaina kopija). Rezultāts ir sekojošs - 3 izstādes 2 x CAC BET!!! haskijam standartā zobu trūkums nav DQ pazīme, otrkārt mums bija tikai 2-4 konkurenti uz dzimumu.
pieņemu, ja suns ir 1,2,3 grupa, tad tas neies cauri, sevišķi pie konkurences.
manā gadījumā pirmā eksperte pateica, ka redz to, ka zobi ir zaudēti, otrā eksperte pateica, ka ar tādu sakodienu uz EX nav ko cerēt, trešā zobiem nepievērsa uzmanību.
Ja ir doma nopietni kko vinnēt, tad saku - nelolojiet cerības! :( suns labu karjeru neizveidos un tas ir tikai normāli.

p.s. pēdējā CACIBā Ievas Fībei neideva pat aprakstu, jo eksperte ieraudzija, ka viņai ir izlauzts mazais priekšējais griezējs. Tas nekas, ka viņa 2 x ir vinnējusi grupu un BISā vietas. Tā lūk tas notiek.
Image
*** http://www.husky.lv siberians for sled, show & LOVE ***
User avatar
Bafija
Champion
Champion
 
Posts: 2316
Joined: 13 Jan 2010, 12:49
Location: husky.lv

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Henriete » 20 Apr 2015, 10:23

Dita, liels paldies.
Es jau teicu saimniekiem, ka zobu zaudējums ir ļoti skumja lieta. Agrāk zināju meitenei, kuras VAS pazaudēja zobu ķerot koku un izstādēm nācās atmest ar roku.
Tas pats gadījums šeit, ja trūkst 2 zobi (pat ne 1, bet vesali 2), tad grūti būs un nāksies saskarties ar bargāku kritiku.
Viņi teica, ka riskēs piedalīties, bet interesējās par izziņu, par kaut ko, kas pierādītu, ka zobi ir zaudēti, nevis ģenētiski trūkst.
Jā, var gadīties palikt bez apraksta vai disq.
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby NARDICUM » 20 Apr 2015, 17:40

Nu man ir pilnīgi citāda pieredze :)
Nevienam nav noslēpums, ka darba šķirnēs suņiem zobu traumas nav retums. Specenē Maskavā redzēju jagdterjeru, kas darba klasē izstādījās ar 6 (SEŠĀM!) dažādos laikos izdotām izziņām par 6 dažādu zobu neatgriezeniskām traumām! Nekas, savu teicami dabūja. Pati esmu izstādījusi vidusāziešus vienam bija izsisti 2, otram- 4 zobi. Ne reizi nekādu problēmu nebija.
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Creme de la Creme » 27 Apr 2015, 12:27

Mans puika (ar izziņu no vetārsts par zoba trūkumu), ieguva pat Vācijas čempiona titulu (kur nu vēl pedantiskāku tiesāšanu). Nerunājot par citiem...
Lai gan tepat LV eksperts draugu sunim ieveda ''labi'' un apraksta norādīja - trūkst P1. Tas nekas ka sunim bija izziņa. Tas nekas ka konkrētai šķirnei 1x P1 trūkums ir pieļaujams. :kanepe:
Tā kā daudz kas atkarīgs no eksperta. Ir jārēķinās ka var notikt visādi.
Asspalvaino takšu audzētava ''Creme de la Creme'' cremedelacremeteckel@inbox.lv
http://cremedelacremeteckel.jimdo.com/
http://cremedelacremehandmade.jimdo.com/
Ogres kinoloģiskais klubs, takšu sekcija
User avatar
Creme de la Creme
Veteran
Veteran
 
Posts: 3440
Joined: 13 Jan 2010, 15:49
Location: Sējas novads

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Henriete » 27 Apr 2015, 14:00

Paldies par atbildēm visiem. Caur visu šo izsecinājām, ka taisīs rentgenu, lai izdod izziņu un tad jau izsādes rādīs.. kas notiks.
Cik saprotu, diskābelis ir diez gan griezīgs jautājums, jo viņu noņemt arī vajag.
Sanāk, ja vienreiz iedod DQ, tad piedalīties vispār izstādēs vēl var? vai ir jānoņem, un tikai tad var?
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Līga S. » 27 Apr 2015, 14:45

Henriete wrote:Paldies par atbildēm visiem. Caur visu šo izsecinājām, ka taisīs rentgenu, lai izdod izziņu un tad jau izsādes rādīs.. kas notiks.
Cik saprotu, diskābelis ir diez gan griezīgs jautājums, jo viņu noņemt arī vajag.
Sanāk, ja vienreiz iedod DQ, tad piedalīties vispār izstādēs vēl var? vai ir jānoņem, un tikai tad var?

Ieteiktu arī to rengenu uz izstādēm ņemt līdz un kopā ar izziņu iesniegt ringa darbiniekiem pirms vēl suns dodas ringā :)
User avatar
Līga S.
Baby
Baby
 
Posts: 64
Joined: 27 Jul 2011, 07:11
Location: Stopiņu novads

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Creme de la Creme » 27 Apr 2015, 14:59

Ar disq. nevarēs pārot suni (vismaz kas attiecās uz LV dzīvojošiem/reģistrētiem suņiem). Uz izstādēm tas neatstāj iespaidu.
Man vienmēr bija līdzi izziņas kopija. Oriģinālu nekad neņēmu līdzi. Ja nu netīšām nozūd...Turklāt man vienā izstādē to izziņu noņēma nost (laikam jau minētajā Vācijā tas bija). Savāks vēl oriģinālu kopā ar rtg - ko tad :apstulbis: :jautri: Protams - izziņai jābūt ''pie rokas''. Eksperts negaidīs kamēr aiziesi uz mašīnu un atnesīsi :kanepe:
Asspalvaino takšu audzētava ''Creme de la Creme'' cremedelacremeteckel@inbox.lv
http://cremedelacremeteckel.jimdo.com/
http://cremedelacremehandmade.jimdo.com/
Ogres kinoloģiskais klubs, takšu sekcija
User avatar
Creme de la Creme
Veteran
Veteran
 
Posts: 3440
Joined: 13 Jan 2010, 15:49
Location: Sējas novads

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Henriete » 27 Apr 2015, 17:18

Līga S. wrote:Ieteiktu arī to rengenu uz izstādēm ņemt līdz un kopā ar izziņu iesniegt ringa darbiniekiem pirms vēl suns dodas ringā :)


Jā, tā laikam vajadzētu, stulba situācija.
Varbūt kas zināms par protēzi tieši tie 2 zobi? Saimniece jautā, vai tādas lietas sunim pasāv.
Manā skatījumā, suns ar savu spēcīgo žokli var to protēzi viens un divi izlauzt, nav jau cilvēks, nešķiro, ko var uzkost uz tā zoba, ko nē. Bet nu versijas jau pastāv, jā.
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Henriete » 27 Apr 2015, 17:21

Creme de la Creme wrote:Ar disq. nevarēs pārot suni (vismaz kas attiecās uz LV dzīvojošiem/reģistrētiem suņiem). Uz izstādēm tas neatstāj iespaidu.
Man vienmēr bija līdzi izziņas kopija. Oriģinālu nekad neņēmu līdzi. Ja nu netīšām nozūd...Turklāt man vienā izstādē to izziņu noņēma nost (laikam jau minētajā Vācijā tas bija). Savāks vēl oriģinālu kopā ar rtg - ko tad :apstulbis: :jautri: Protams - izziņai jābūt ''pie rokas''. Eksperts negaidīs kamēr aiziesi uz mašīnu un atnesīsi :kanepe:


Protams, jā! Es to arī pateicu. Un jā, noteikti kopija jāuztaisa, vairākos eksemplāros. Katrā ziņā, situācija virzās uz priekšu, vizīte pieteikta Jelgavā, es domāju, lietas risinās. Redzēs cik tālu tas attīstīsies.
Jā, ja uz izstādēm nettiecas, tad mazliet labāk. Jo ,ja vienreiz disq. un vairs piedalīties nevar, kamēr nav noņemts, tas būtu patizli.
Jo, piemēram, suni piesaka uz dubulto izstādi, vai trīskāršo - pirmajā, piemēram, saņem DQ, tad 2 izstādes aiziet gar degunu, sūdīga oma, skumjas un nauda vējā.
Ja, teiksim, saņem arī to DQ un nākošās dienas dalību tas neietekmē, tad vēl OK. Jo jāskatās, ko eksperts vispār teiks, kāda attieksme.
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Creme de la Creme » 29 Apr 2015, 11:30

Protezēt nav liela jēga. Vai tās izstādes ir tik svarīgas lai tērētu milzīgu naudu protezēšanai un liktu suni lieku reizi zem narkozes.
Lai dodās pie dr.Ilgaža. Visu kārtīgi izskaidros.
Kad man suns nolauza zobu, arī bija doma par kronīti :kanepe: Beigās ar dakteri visu kārtīgi izrunājām un secinājām ka labāk zobu izraut pilnībā (palika nelāga asa kante kas traucēja, kā arī draudēja zoba tālāka bojāšanās).
Asspalvaino takšu audzētava ''Creme de la Creme'' cremedelacremeteckel@inbox.lv
http://cremedelacremeteckel.jimdo.com/
http://cremedelacremehandmade.jimdo.com/
Ogres kinoloģiskais klubs, takšu sekcija
User avatar
Creme de la Creme
Veteran
Veteran
 
Posts: 3440
Joined: 13 Jan 2010, 15:49
Location: Sējas novads

Re: Zobu trūkums un risinājumi

Postby Henriete » 29 Apr 2015, 12:20

Ok, super un paldies par viedokli, visu šo nodevu! :)
User avatar
Henriete
Champion
Champion
 
Posts: 2620
Joined: 13 Jan 2010, 21:22
Location: Latvia, Riga


Return to Suņu veselība

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests