Sterilizācija / kastrācija

Dog Health

Sterilizācija / kastrācija

Postby čība » 15 Jan 2010, 12:13

Šeit varētu padalīties ar viedokļiem par un pret. Kā arī dalīties pieredzē.

Mans dilemmiskais jautājums vienmēr ir bijis - ja nav problēmu kuci nosargāt, labāk izvēlēties sterilizāciju vai tomēr nē? Tieši no suņuka veselības viedokļa.

Pašiem mums ir divas sunes, abas - šņiki šņaki. Bet tur strādāja svarīgs aspekts - lauku māja un kaimiņu suņi, kā arī tas, ka neviena nav tīršķirnes. Bet ko ar šķirnes suņiem? Kā jūs izvēlaties - sterilizēt vai nē?
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Bafija » 15 Jan 2010, 12:52

Man liekas, ja kuce (arī suns) nav domāti vaislai, tad labāk sterilizēt neatkarīgi no šķirnes vai bezšķirnes.
Atkrīt stress pašam dzīvniekam un pārējiem suņiem, saimniekam nav lieku uztarukumu. Sterilizācija kuci pasargā no piena dziedzeru, dzemdes audzējiem.
Sterilizācijas mīnusi - var būt tieksme apataukoties, tādēļ jāizvēlas īpaši kastrētiem dzīvniekiem paredzēta barība. Lielo šķirņu kucēm dažkārt vērojama urīna nesaturēšana, kuru var ārstēt izmantojot hormonu zāles.
No pieredzes mums zināmajiem suņiem nekas tāds nav novērtos (Pērkot PET klases dzīvnieku mūsu audzētavā sterilizlācija ir obligāts pasākums, kas atrunāts līgumā) :)
Tā pat pensionētās kucīte arī tiks noteikti sterilizētas, kad sasniegs 8 gadu vecumu. Par suņu puikām nemāku spriest, jo FCI neeksistā kastrātu klase, bet veterānos gribētos piedalīties :cry:
Image
*** http://www.husky.lv siberians for sled, show & LOVE ***
User avatar
Bafija
Champion
Champion
 
Posts: 2316
Joined: 13 Jan 2010, 12:49
Location: husky.lv

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Unkas » 15 Jan 2010, 13:35

Piekrītu Bafijai, mums arī vajadzētu atrunāt līgumos par sterilizāciju ne izstāžu suņiem, bet vai visi ievēro to kas rakstīts līgumā.Mums arī pensionētās kucītes ir sterilizētas, nekādas izmaiņas veselības vai uzvedības ziņā nav manītas.
Unkas
 

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Sinty » 15 Jan 2010, 18:28

Tādā gadījumā Dino Zoo māca "gudrības" :evil:
Jautājums
kucītes sterilizācija
Labdien! Man ir 5 mēnešus veca Zeltainā retrīvera kucīte.Vēlētos uzzināt no kāda vecuma ir ieteicamākā kucītes sterilizācija vai kastrēšana? Kāda ir atšķirība starp sterilizāciju un kastrēšanu un kura metode ir saudzīgāka un nekaitīgāka kucītei?Jau iepriekš pateicos par atbildi.
Atbilde:
vēlams būtu, ka kucīte kaut reizi dzemdē mazuļus. Sterilizācija ir operatīva metode, kuras laikā tiek nosieti olvadi. Kastrācija - operatīvā ceļā tiek izņemtas olnīcas, olvadi, dzemde. ieteiktu veikt kastrāciju, jo agrāk vai vēlāk dzmedes dobumā vai olnīcās var veidoties jaunveidojumi, dzemdes dobums iekaist un tad tik un tā jāveic kastrācija. Abas operācijas norit pie pilnas narkozes, tiek atgriezts vēdera dobums. Ja mazuļu nebūs ne reizi, tad es parasti iesaku kastrēt pēc otrās meklēšanās reizes, tas parasti ir ap 1,5 gada vecumu.
(c) http://www.dinozoo.lv/content/view/13916/68/
User avatar
Sinty
Junior
Junior
 
Posts: 616
Images: 10
Joined: 13 Jan 2010, 13:10
Location: Rīga

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Bafija » 15 Jan 2010, 20:41

Sinty wrote:Tādā gadījumā Dino Zoo māca "gudrības" :evil:
Jautājums
kucītes sterilizācija
Labdien! Man ir 5 mēnešus veca Zeltainā retrīvera kucīte.Vēlētos uzzināt no kāda vecuma ir ieteicamākā kucītes sterilizācija vai kastrēšana? Kāda ir atšķirība starp sterilizāciju un kastrēšanu un kura metode ir saudzīgāka un nekaitīgāka kucītei?Jau iepriekš pateicos par atbildi.
Atbilde:
vēlams būtu, ka kucīte kaut reizi dzemdē mazuļus. Sterilizācija ir operatīva metode, kuras laikā tiek nosieti olvadi. Kastrācija - operatīvā ceļā tiek izņemtas olnīcas, olvadi, dzemde. ieteiktu veikt kastrāciju, jo agrāk vai vēlāk dzmedes dobumā vai olnīcās var veidoties jaunveidojumi, dzemdes dobums iekaist un tad tik un tā jāveic kastrācija. Abas operācijas norit pie pilnas narkozes, tiek atgriezts vēdera dobums. Ja mazuļu nebūs ne reizi, tad es parasti iesaku kastrēt pēc otrās meklēšanās reizes, tas parasti ir ap 1,5 gada vecumu.
(c) http://www.dinozoo.lv/content/view/13916/68/



Jā, vispārēja dzmedes izņemšana saucoties tā pat kā suņiem - kastrācija. Bet nu atbildes autors jādomā ir kāds aizvēsturisks vets, jo terminam "dzemdēt 1x "nav nekādu zinātnisku izskaidrojumu. Tā pat piem. ASV 90% tiek kastrēti pirms 6! mēnešu vecuma (es gan šoreiz vairāk par savu šķirni). Nav ne infantili, ne kā citādi tizli, neizauguši vai atpalikuši. Tā pat kā nekavalitatīvi vai nevēlami kucēni ar visām no tā izrietošajām sekām :)

Unkas - mēs līgumā prasam, un patreiz konfliktu īsti nav bijis. Cenšamies cilvēkiem izskaidrot kāpēc tā. Iesakam gan vetu, gan parādam kā piemēru normālas kuces/suņus. Vēl labāk ir parādīt kucēnu atstātos "nospiedumus" istabā, mājā, kur ir tie audzēti no 0 - atdošanas brīdim :lol: un tad pajautāt, vai viņi vēlas izaudzēt metienu.
Image
*** http://www.husky.lv siberians for sled, show & LOVE ***
User avatar
Bafija
Champion
Champion
 
Posts: 2316
Joined: 13 Jan 2010, 12:49
Location: husky.lv

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Unkas » 15 Jan 2010, 21:26

:P Paldies par padomu.Mēģināsim.
Unkas
 

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby čība » 15 Jan 2010, 22:43

Sinty wrote:Tādā gadījumā Dino Zoo māca "gudrības" :evil:
Jautājums
kucītes sterilizācija
Labdien! Man ir 5 mēnešus veca Zeltainā retrīvera kucīte.Vēlētos uzzināt no kāda vecuma ir ieteicamākā kucītes sterilizācija vai kastrēšana? Kāda ir atšķirība starp sterilizāciju un kastrēšanu un kura metode ir saudzīgāka un nekaitīgāka kucītei?Jau iepriekš pateicos par atbildi.
Atbilde:
vēlams būtu, ka kucīte kaut reizi dzemdē mazuļus. Sterilizācija ir operatīva metode, kuras laikā tiek nosieti olvadi. Kastrācija - operatīvā ceļā tiek izņemtas olnīcas, olvadi, dzemde. ieteiktu veikt kastrāciju, jo agrāk vai vēlāk dzmedes dobumā vai olnīcās var veidoties jaunveidojumi, dzemdes dobums iekaist un tad tik un tā jāveic kastrācija. Abas operācijas norit pie pilnas narkozes, tiek atgriezts vēdera dobums. Ja mazuļu nebūs ne reizi, tad es parasti iesaku kastrēt pēc otrās meklēšanās reizes, tas parasti ir ap 1,5 gada vecumu.
(c) http://www.dinozoo.lv/content/view/13916/68/

Ļoti interesants ieteikums... Bet "draugos" man neviens netic, ka saku, ka vetārsti vēl aizvien to iesaka - pirmos kucēnus! :(
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Nora » 15 Jan 2010, 23:20

Bafija wrote:Man liekas, ja kuce (arī suns) nav domāti vaislai, tad labāk sterilizēt neatkarīgi no šķirnes vai bezšķirnes.

Attiecībā par šķirnes / bezšķirnes piekrītu, bet ja runa ir par konkrētām šķirnēm, tad, piemēram, īru seteriem nereti vielmaiņa (un tālāk - spalvas struktūra, svars utt.) pēc sterilizācijas / katrācijas izmainās tādā pakāpē, ka ne ar diētiskām barībām, ne regulāru un pamatīgu grūmingu suns nav noturams ne tuvu īru setera vizuālajam tēlam. Šķiet, Maruta P. jau ne reizi vien mūsu "iepriekšējā dzīvē" ir publicējusi vienkārši šausminošas īru bildes.

Papildinu ar brīvu tulkojumu no Krievijas seteru foruma, posta autore īru seteru audzētāja Kristīna no Lietuvas:
Ir vairākas šķirnes (garspalvainie takši, kokeri un diemžēl arī īru seteri), kuru organisms uz kastrāciju reaģē neadekvāti. Dzīvniekiem burtiski uzreiz pēc kastrācijas izpaužas spēcīga vielmaiņas satricinājuma sekas, suņi kļūst ļoti resni, nevis vienkārši pieņemas svarā,bet reāli piepūšas kā baloni, nepalīdz ne diētas, ne fiziskā slodze, un kā sekas sākas arī citas veselības problēmas. Tāpat īri apaug ar baltu, pūkainu vilnu, it kā kucēna spalvu, un šī spalva izlien ārpusē. [...] Daži veterinārārsti, zinot šīs problēmas, iesaka daļēju kastrāciju, - tiek izoperēta tikai dzemde. Kuce nevar kļūt grūsna, bet tecēšana kā bija, tā arī paliek, taču suns nekļūst resns, nemainās spalvas struktūra, veselības traucējumu nav. Sunim šāds risinājums ir ievērojami labāks par pilnu kastrāciju, bet saimnieki, protams, saskaras ar visām kuces tecēšanas laika neērtībām - reizi pusgadā, visu kuces dzīves laiku.
Suns nesaprot, kad tu saki "Es tūlīt atgriezīšos". Viņš saprot, ka tu aizej.
http://clicker-nealremy.blogspot.com/
User avatar
Nora
Junior
Junior
 
Posts: 755
Joined: 14 Jan 2010, 12:49

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby elīna » 16 Jan 2010, 00:06

mana kuce ir kastrēta. gan man tā ērtāk, gan viņai.
pie plusiem varētu pieskaitīt:
- varu suni droši vest ārā visu cauru gadu un visur, kur gribu; nav nekādas "tikai ātri pie mājas pačurāt un atpakaļ istabā" pastaigas, varam droši staigāt bez pavadas savas ierastās 3-4h dienā (un kaut arī viņa nav pats aktīvākais suns, ja gadās tādu vai citādu iemeslu dēļ kādu dienu pastaigāt mazāk, to var ļoti just, pie savas slodzes viņa ir pieradusi un viņai tā ir vajadzīga)
- viņa var gulēt man blakus gultā visu cauru gadu :D
- nav nekādas viltus grūtniecības, viltus kucēnu un tādu lietu
- varu braukt uz nodarbībām visu cauru gadu; varu viņu ņemt līdzi ciemos nebaidoties, ka kaut kur kaut kas tiks sasmērēts

mīnusi? pagaidām neesmu nevienu manījusi.
pēc kastrācijas nav mainījies ne raksturs, ne liekais svars parādījies. domāju, ka visi mani suņi turpmāk tiks kastrēti, ja vien nedomāšu kādu kādreiz izmantot vaislā.
cilvēkam vajag suni.
User avatar
elīna
Puppy
Puppy
 
Posts: 392
Joined: 13 Jan 2010, 23:16

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Noise » 16 Jan 2010, 00:07

Nora, tas ir arii iemesls kaapeec es nekastreeju Popsi, kavalieriem ir taa pati probleema, kas seteriem, spalvas struktuura ta viena. un vismaz pagaidaam mums nav nekaadu iemeslu vinju kastreet, par meiteneem interese nav.
Image
User avatar
Noise
Junior
Junior
 
Posts: 750
Joined: 13 Jan 2010, 13:24
Location: Londona

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby Nora » 16 Jan 2010, 00:18

Noise, nu, re, par kavalieriem nebiju dzirdējusi.
Suns nesaprot, kad tu saki "Es tūlīt atgriezīšos". Viņš saprot, ka tu aizej.
http://clicker-nealremy.blogspot.com/
User avatar
Nora
Junior
Junior
 
Posts: 755
Joined: 14 Jan 2010, 12:49

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby čība » 16 Jan 2010, 12:00

rema wrote:mana kuce ir kastrēta. gan man tā ērtāk, gan viņai.
pie plusiem varētu pieskaitīt:
- varu suni droši vest ārā visu cauru gadu un visur, kur gribu; nav nekādas "tikai ātri pie mājas pačurāt un atpakaļ istabā" pastaigas, varam droši staigāt bez pavadas savas ierastās 3-4h dienā (un kaut arī viņa nav pats aktīvākais suns, ja gadās tādu vai citādu iemeslu dēļ kādu dienu pastaigāt mazāk, to var ļoti just, pie savas slodzes viņa ir pieradusi un viņai tā ir vajadzīga)
- viņa var gulēt man blakus gultā visu cauru gadu :D
- nav nekādas viltus grūtniecības, viltus kucēnu un tādu lietu
- varu braukt uz nodarbībām visu cauru gadu; varu viņu ņemt līdzi ciemos nebaidoties, ka kaut kur kaut kas tiks sasmērēts

mīnusi? pagaidām neesmu nevienu manījusi.
pēc kastrācijas nav mainījies ne raksturs, ne liekais svars parādījies. domāju, ka visi mani suņi turpmāk tiks kastrēti, ja vien nedomāšu kādu kādreiz izmantot vaislā.


Nu es arī pagaidām neredzu nevienu mīnusu. VAS meitene vispār ar visu sterilizāciju ēd barību, kas paredzēta aktīviem suņiem, vēl dabū klāt visu ko, a ribas kā spīdēja tā spīd...

Bet gatavojamies iegādāties šķirnes kucēnu. Agrāk viss šķita vienkārši - gribu draugu, gribu mācīties, gribu sacensības, negribu izstādes un negribu kucēnus - tātad sterilizācija. BET... ienirstot forumos un sākot domāt... izstādes tomēr gribu :roll: Pārāk foršas bildes un paši braucieni un... jauni draugi :D Un ja nu izrādās super - duper suns? Tas būtu noziegums, ja nebūtu kucēnu... It kā varētu gaidīt, bet cik ilgi? Jo vislabāk jau sterilizēt pirms pirmās meklēšanās, bet tad jau pat vēl nebūtu īsti skaidrs, vai suns ir vai nav perspektīvs...
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby elīna » 16 Jan 2010, 12:20

čība wrote:Jo vislabāk jau sterilizēt pirms pirmās meklēšanās, bet tad jau pat vēl nebūtu īsti skaidrs, vai suns ir vai nav perspektīvs...

nu skatoties ko tu saproti ar "perspektīvs"? un par kādu šķirni runā... īstam darba sunim, ja ar viņu nopietni strādā jau kopš mazotnes, jau ļoti agri var redzēt ir vai nav viņš perspektīvs; nu tas ir tieši par darba spējām, nevis par eksterjeru. bet eksterjeru jau ar, cik zinu, labi audzētāji prot novērtēt ļoti agri, tāpēc jau vienā metienā ir gan lētāki, gan dārgāki kucēni
cilvēkam vajag suni.
User avatar
elīna
Puppy
Puppy
 
Posts: 392
Joined: 13 Jan 2010, 23:16

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby agich » 16 Jan 2010, 12:53

Sinty wrote:Sterilizācija ir operatīva metode, kuras laikā tiek nosieti olvadi. Kastrācija - operatīvā ceļā tiek izņemtas olnīcas, olvadi, dzemde.

Par šo es kaut kā nebiju aizdomājusies. Biju pārliecināta, ka pie mums visi vetārsti sterilizējot ņem visu ārā, nevis tikai olvadus nosien. Bez tam visur cik skatos klīniku cenrāžos arī tiek rakstīts kucītes sterilizācija. Vai tad tiešām pie mums ir veti kas praktizē to olvadu nosiešanu, nevis visu izņem?
He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart.
User avatar
agich
Puppy
Puppy
 
Posts: 492
Images: 11
Joined: 13 Jan 2010, 13:47
Location: Bolderāja

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby čība » 16 Jan 2010, 12:57

rema wrote:
čība wrote:Jo vislabāk jau sterilizēt pirms pirmās meklēšanās, bet tad jau pat vēl nebūtu īsti skaidrs, vai suns ir vai nav perspektīvs...

nu skatoties ko tu saproti ar "perspektīvs"? un par kādu šķirni runā... īstam darba sunim, ja ar viņu nopietni strādā jau kopš mazotnes, jau ļoti agri var redzēt ir vai nav viņš perspektīvs; nu tas ir tieši par darba spējām, nevis par eksterjeru. bet eksterjeru jau ar, cik zinu, labi audzētāji prot novērtēt ļoti agri, tāpēc jau vienā metienā ir gan lētāki, gan dārgāki kucēni

Būs hofavarts. Nu cik esmu iebrauksi, tā tāda šķirne, kur eksterjeru vērtē mazāk kā darba spējas. Bet nu arī darba spējas tādas interesantas manā skatījumā. T.i. nu hofavarta darbs no malas izskatās citādāk kā VASa.
Bet atkal no pieredzes, es ar savu dizainēto VAS (kā tur sanāk, dizainētais laikam :D ) cīnījos ilgi, kad viņai bija 6 mēneši, pat sapņos nerādījās ka izaugs tik normāls suns :D
Lai arī pati esmu par sterilizāciju/kastrāciju, visu laiu galvā sēž arī Vijas Klučenieces viedoklis...
No vienas puses par to es vēl varēšu domāt daudz un dikti, galu galā mans kucēns pat vēl nav piedzimis :D
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby elīna » 16 Jan 2010, 12:59

agich wrote:
Sinty wrote: Biju pārliecināta, ka pie mums visi vetārsti sterilizējot ņem visu ārā

tā ir kastrācija. sterilizējot nosien, kastrējot visu ņem ārā-dzemdi, olnīcas, olvadus, visu.
Last edited by elīna on 16 Jan 2010, 13:01, edited 1 time in total.
cilvēkam vajag suni.
User avatar
elīna
Puppy
Puppy
 
Posts: 392
Joined: 13 Jan 2010, 23:16

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby elīna » 16 Jan 2010, 13:01

čība wrote:Bet atkal no pieredzes, es ar savu dizainēto VAS (kā tur sanāk, dizainētais laikam :D ) cīnījos ilgi, kad viņai bija 6 mēneši, pat sapņos nerādījās ka izaugs tik normāls suns :D

tu domā normāls raksturā? strādāt un cīnīties jau var visādi, māksla ir to prast darīt pareizi.
cilvēkam vajag suni.
User avatar
elīna
Puppy
Puppy
 
Posts: 392
Joined: 13 Jan 2010, 23:16

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby agich » 16 Jan 2010, 13:26

rema wrote:
agich wrote:
Sinty wrote: Biju pārliecināta, ka pie mums visi vetārsti sterilizējot ņem visu ārā

tā ir kastrācija. sterilizējot nosien, kastrējot visu ņem ārā-dzemdi, olnīcas, olvadus, visu.


Jā, es to sapratu. Bet tur jau tā lieta, ko no vetiem attiecībā uz kucītēm šķiet nekad neesmu dzirdējusi vārdu kastrācija un arī cenrāžos visur rakstīts sterilizācija, bet principā taču visi veic kastrāciju.
Ar cik ārstiem par šo lietu runāju neviens nemaz neko neieminējas par to, ka ir divi sterilizācijas veidi, tā, ka pieņemu, ka pie mums to olvadu nosiešanu neviens īpaši nepraktizē.
He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart.
User avatar
agich
Puppy
Puppy
 
Posts: 492
Images: 11
Joined: 13 Jan 2010, 13:47
Location: Bolderāja

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby čība » 16 Jan 2010, 13:27

rema wrote:
čība wrote:Bet atkal no pieredzes, es ar savu dizainēto VAS (kā tur sanāk, dizainētais laikam :D ) cīnījos ilgi, kad viņai bija 6 mēneši, pat sapņos nerādījās ka izaugs tik normāls suns :D

tu domā normāls raksturā? strādāt un cīnīties jau var visādi, māksla ir to prast darīt pareizi.

Man jau liekas, ka raksturā viņa ir palikusi tāda pati kā bija :D Tikai attieksme pret mani ir mainījusies.
Ir jau dažādi suņi, vienu jāmāca ar uķi puķi, otru ar mietu. a šito princesi - ne šā, ne tā :D Galvenais jau bija tas, ka līdz gadam diendienā bija jācīnās par galvenā vietu, domāju, reti kurš ir sunim sēdējis virsū tik ilgi, cik es un reti kurš var nēsāties pakaļ sunim ar žagaru pusstundu lai sodītu (tik nepārprotiet, šagars bija ļoti simbolisks, bet viņai - tāds kauns) :D Vispār dominants suns un vēl viņa pārņēmusi dažas sliktas īpašības no manis, pret kurām bija vēl grūtāk cīnīties. bet nu tam jau visam nav nekāda sakara ar sterilizāciju :D
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Sterilizācija/kastrācija

Postby elīna » 16 Jan 2010, 14:04

čība wrote:Ir jau dažādi suņi, vienu jāmāca ar uķi puķi, otru ar mietu

ar mietu nav jāmāca NEVIENS suns. bet dažus cilvēkus gan vajadzētu.

agich wrote: no vetiem attiecībā uz kucītēm šķiet nekad neesmu dzirdējusi vārdu kastrācija un arī cenrāžos visur rakstīts sterilizācija

njā, tā ir. man liekas, ka savu lomu spēlē stereotips "suņus kastrē, kuces sterilizē". kad Kori kastrēju, Drapče klīnikā "jūs uz sterilizāciju, ja?". protams, nekas tur netika nosiets, bet gan viss izgriezts; vnk tā teikt ir iegājies
cilvēkam vajag suni.
User avatar
elīna
Puppy
Puppy
 
Posts: 392
Joined: 13 Jan 2010, 23:16

Next

Return to Suņu veselība

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests