Receptes suņiem un to saimniekiem

Grooming and Feeding of Dogs

Receptes suņiem un to saimniekiem

Postby Dylan » 12 Mar 2014, 10:00

Labrīt, tā kā mana suņa organisms īsti nepārstrādā sauso barību, ārsts ieteica, mums ir vārīt putras un ēst naturālo ēdienu. Lai visu procesu padarītu ērtāku man, ir ideja, ka varētu reizi divās nedēļās savārīt ēdienu nākamajām divām nedēļām, sadalīt pa porcijām un likt saldētavā. Katru vakaru atsaldējot nākamajai dienai.
Saprotu, ka, ja mans suns sver 14kg, tad tas ir jāreizina ar koeficientu 0,05 un sanāk optimālā dienas deva (piem. 14 000gr x 0,05 = 700 gr /dienā; katrā ēdienreizē 350gr)

Nākamais pie kā es apstājos ir receptes, tā kā man īsti nav pieredzes ar vārītu suņu ēdienu, aicinu dalīties ar receptēm. Saprotu, ka ēdienam ir jāsastāv no 2daļām gaļas/olas/zivis; 1daļas graudaugi (rīsi, griķi); 1daļas dārzeņiem. Kā arī saprotu, ka dārzeņi ir jāsarīvē/jāsablenderē citādāk suņa organisms neņem pretī.

Mana šodienas recepte ir vārīti griķi sajaukti ar blenderētu burkānu un iemaisītas smalki sagrieztas vistu akniņas, jo mans žuļiks vakar griķus & burkānus atstāja tikai izlasīja tītara gaļiņu.

Tātad, es jūs aicinu dalīties ar veselīgām un gardām suņu ēdienu receptēm.
Sunshine terrier
Image
User avatar
Dylan
Puppy
Puppy
 
Posts: 368
Joined: 18 Dec 2013, 19:35

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby čība » 12 Mar 2014, 10:28

viewtopic.php?f=9&t=238&p=183023#p183023

Domāju, ka šeit varēsi izlasīt daudz par dabīgo barošanu :)
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby pixy » 12 Mar 2014, 13:54

čība, tur nav par vārītiem ēdieniem, vismaz paredzēts nav. Drīzāk vienkārši jāparakņājas pa forumu, ik pa brīdim kaut kur kāds par to runā. Dylan, izbrauc cauri virsrakstiem, man ļoti šķiet, ka atmiņā ir visādas tēmas par putrām un vārītām gaļām :) .
User avatar
pixy
Veteran
Veteran
 
Posts: 4118
Images: 0
Joined: 13 Sep 2010, 07:28
Location: mežs

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby ievish » 12 Mar 2014, 13:56

Kāpēc gaļa jāvāra?
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby čība » 12 Mar 2014, 14:02

pixy wrote:čība, tur nav par vārītiem ēdieniem, vismaz paredzēts nav. Drīzāk vienkārši jāparakņājas pa forumu, ik pa brīdim kaut kur kāds par to runā. Dylan, izbrauc cauri virsrakstiem, man ļoti šķiet, ka atmiņā ir visādas tēmas par putrām un vārītām gaļām :) .


Nu es drīzāk gribēju "pabīdīt"uz to, ka varbūt nav jāvāra :D
Vismaz es vārītu ēdienu sunim neatbalstu, neredzu jēgu :)
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby ievish » 12 Mar 2014, 14:07

čība wrote:Nu es drīzāk gribēju "pabīdīt"uz to, ka varbūt nav jāvāra :D
Vismaz es vārītu ēdienu sunim neatbalstu, neredzu jēgu :)


:par:
Es par to pašu ;) Protams, ka, ja grib ar graudaugiem suni barot, tad bez vārīšanas neiztikt. Bet es neteiktu, ka putras ir labākais veids kā barot suni. Tas, ka tas ir pierastākās ar "mājas ēdienu" barotam sunim, ir cita lieta.
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Ane » 12 Mar 2014, 20:59

Domāju, ka labāk suni barot ar mājās vārītu barību, nekā lētu, nekvalitatīvu sauso barību, īpaši, ja suns slims. Speciālās, slimiem suņiem domātās barības ir ļoti dārgas, arī laba sausā barība nav lēta. Protams, ideāli būtu barot slimu suni ar speciālu sauso barību... Bet ne katrs to var atļauties. :(
Savus suņus baroju ar Hills, bet vāru arī putras, jo reizēm ir vairumā lēti gaļas atgriezumi.
Vislabāk ir griķi + liesa gaļa, kuru sagriežu sīki vai arī samaļu + burkāni. Putru nevajag sālīt, burtiski dažus sāls graudiņus gan var iebērt, burkānus var ierīvēt zaļus barošanas reizē, var vārīt. Visu veidu gaļu vāru vienmēr, lai izslēgtu inficēšanos ar parazītiem vai kādām slimībām.
Ja gaļa pavisam liesa, var ieliet kādu karoti augu eļļas, vistu ādiņas arī var likt. Daļu griķu var aizstāt ar rīsiem, ja sunim nav diabēts. Ja sunim slimas nieres, nevajadzētu dot daudz olbaltumvielu, tas ir - gaļas, laikam rīsi arī neder (?). Olu olbaltumu jēlā veidā vispār nevajag dot, var rasties problēmas ar apspalvojumu, olas dzeltenumu var iejaukt atdzisušā putrā.
Suns nav cilvēks, viņam dažādot ēdienu nevajag, jo suns pierod pie vienas barības un tad viņš ražo nepieciešamos gremošanas fermentus, viņam uzreiz pāriet no vienas barības uz pilnīgi citu ir grūti, vajag pakāpenski.
Kaulus mazajiem suņiem nedodu, lai nebūtu problēmu, jo sarijas un staigā vemkādami. Lielā sune māk skaisti apgrauzt lielos stilbu kaulus, tai reizēm dodu, lai patīra zobus.
Domāju, ka neko te jaunu nepateicu, bet varbūt kādam noder. :pastaiga:
Veiksmi visiem! :)
Ane
Puppy
Puppy
 
Posts: 305
Images: 5
Joined: 22 Mar 2010, 11:00

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Dylan » 12 Mar 2014, 21:06

Es sākumā iedevu viņam pamēģināt jēlas aknas, tās viņš man atvēma. Ātri novārītas iet uz urrā. Bet vai dodot tikai gaļu viņš uzņem visus nepieciešamos vitamīnus un uzturvielas?

Ane, šoreiz ir stāsts, ka suns nesagremo sauso barību, tā pa otru galu nāk laukā tāda pati (tikai samalta). Ir ēdis hills, taste of wild, natyka, specific, royal canin, josera.
Sunshine terrier
Image
User avatar
Dylan
Puppy
Puppy
 
Posts: 368
Joined: 18 Dec 2013, 19:35

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby ievish » 12 Mar 2014, 22:45

Jēlas aknas nav laba izvēle, daudzi suņi tās nepanes. Vārītas - OK.

Par vitamīniem un gaļu labāk pateiks, kas vairāk lasījuši par RAW barošanu, bet principā suns var pārtikt lielākoties no gaļas, kauliem, subproduktiem. Viens no veselīgākajiem un vitamīniem bagātākajiem gaļas produktiem ir jēli liellopa kuņģi (meklē tirgū tur, kur pārdod citus subproduktus). Bet ir, kam negaršo, jāpamēģina. Tikai sākumā prātīgi, tie mēdz būt trekni. Vēl no vistas var daudzko dot - kaklus, māgas, sirdis, spārnus, karkasus (ragū), nav nemaz tik dārgi. Var arī gaļīgākas vistas detaļas, bet tas jau būs dārgi). Liellopa kauli ar gaļu ir forši. Liellopu un cūku sirdis ir baigi labā lieta. Aitas/jēra gaļu/kaulus arī var dot. Par cūkgaļu mēdz būt dažādi viedokļi, tur jāskatās no suņa, jo mēdz būt alerģijas.

Visu dod jēlu, protams. Ja ļoti bail no parazītiem, var saldētavā pāris nedēļas paturēt, lai iespējamie mošķi aiziet bojā. Vistas gaļā mošķu nemēdz būt, salmonelozi suns nevar saķert, viņam kuņģa baktērijas ir agresīvākas kā cilvēkam.
Last edited by ievish on 13 Mar 2014, 09:00, edited 1 time in total.
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Sisija » 13 Mar 2014, 08:35

Ane wrote: Putru nevajag sālīt, burtiski dažus sāls graudiņus gan var iebērt, burkānus var ierīvēt zaļus barošanas reizē, var vārīt. Visu veidu gaļu vāru vienmēr, lai izslēgtu inficēšanos ar parazītiem vai kādām slimībām.

Pilnīgi nepiekrītu tam, ka gaļa ir jāvāra, ja to pērk legālās tirdzniecības vietās. Un kā jau ievish rakstīja, ja tiešām bail no parazītiem, tad var sasaldēt pirms došanas sunim. Visvērtīgākā ir jēla gaļa, ja reiz to dod, izņēmums varētu būt aknas. Jēlu gaļu bez problēmām var vienkārši piemaisīt klāt tiem pašiem griķiem vai rīsiem, ja tie tiek doti, bet burkānu gan labāk vismaz nedaudz termiski apstrādāt, "zaļš" tas praktiski nepārstrādājas, ja vien burkāns nav vienkāršī našķis.
Image Image
Sisija
Champion
Champion
 
Posts: 2271
Joined: 13 Jan 2010, 21:45
Location: Rīga, Pārdaugava

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Dylan » 13 Mar 2014, 10:14

Šorīt tirgū nopirku nieres, sunim ļoti garšoja. Man vistuvāk sanāk Matīsa tirgus, bet tur tā subproduktu izvēle nav tik liela. Būs jāmēģina nokļūt uz centrāltirgu. Sāku lasīt arī RAW/BARF tēmu, pagaidām skaidrāks nav kļuvis, jāsagaida, kad būs brīvāks laiks un jāiedziļinās kādā citā resursā vēl. Pagaidām došu vārītus griķus, rīsus (1/4) ar svaigu gaļu (2/4) un sablenderētu dārzeni (1/4). Jo šķiet, ka vēdera izeja sunim ir krietni uzlabojusies.
Sunshine terrier
Image
User avatar
Dylan
Puppy
Puppy
 
Posts: 368
Joined: 18 Dec 2013, 19:35

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby ievish » 13 Mar 2014, 10:19

Matīsa tirgū vislabākā vieta, kur sunim pirkt visu ko ir, ejot iekšā gaļas paviljonā, uzreiz pa labi. Tur tāda dāma ar brillēm un īsiem tumšiem matiem strādā. Viņi pārdod arī liellopa kuņģus, bet tie nav izlikti, ir jājautā, vai ir. Ja nav bijusi darīšana ar liellopa kuņģiem, tie ir visai smirdīgi ;)

Par nierēm der ievērot šo lietu par orgānu/muskuļu gaļu: http://suni.lv/viewtopic.php?f=9&t=238&start=440
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Dylan » 13 Mar 2014, 10:29

Jā, es taisni vakar tur pirku akniņas, šodien nieres iegādājos tajā veikaliņā pirms paviljona, kur pārsvarā ir cūkgaļa, bet arī liellopu var dabūt. Es taisni tagad lasu to diskusiju un man radās jautājums, kurš vēl ir ūdeni neizdalošs orgāns - sirdis, plaušas, kuņģis? Kas vēl?

Par vistas gaļas subproduktiem uzjautāšu zemniekiem, kas man olas ved.

Bet tad es vēl vairāk visu nesaprotu, šķidrumu izdalošos orgānus var dot līdz 10% no kopējā gaļas daudzuma. T.i. ja es dodu 175gr vienā reizē gaļas, tad 17,5gr ir nieres/aknas un 157,5g ir karbonāde?
Gaļas lietās neesmu speciāliste, jo pati baigi daudz to uzturā nelietoju un reizēs, kad lietoju - tikai liellopu vai jēru. Ar subproduktiem vispār esmu iepazinusies tikai kopš man ir suns.
Sunshine terrier
Image
User avatar
Dylan
Puppy
Puppy
 
Posts: 368
Joined: 18 Dec 2013, 19:35

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby ievish » 13 Mar 2014, 10:47

Ja baro tikai ar gaļu, kucēnam dienā ir jāapēd apmēram 10% no sava svara, ko sadala tik ēdienreizēs, cik reizes suni baro. Kucēnam pieaugot, devas samazina. Pieaugušam sunim vajag ~2-3%. Tik daudz gaļas dod, ja baro tikai ar gaļu. Ja dod vēl ko citu, tad gaļas attiecīgi mazāk.
Jā, aprēķins par gramiem ir pareizs, bet orgānu gaļa nav obligāta, tas ir vēlamais procents dienā. Orgāni neizdala ūdeni, bet dažādus citus sekrēcijas šķidrumus. No tiem, kas neizdala šķidrumus un ir dodami tādos daudzumos kā muskuļu gaļa, ir sirds, plaušas, kuņģi. Vairāk arī nebūs nekas cits nopērkams. Sunim droši var dot arī gaļu ar kauliem, skrimšļiem, tas pat ir veselīgi. Ja kaulu daudz, gaļas dienas devu attiecīgi palielina.
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Dylan » 13 Mar 2014, 11:06

Skaidrs, tad man jāiepērk tās tītaru sirsniņas, kas tur labi izskatījās un jāprasa kuņģi, kas zem letes. Izmēģināsim kā tas būs.
Vismaz tagad zinu, ka ne ar aknām, ne nierēm nevajag pārspīlēt. Es pareizi saprotu, ka muskuļu gaļa (sirdis, kuņģi) = ar parasta gaļa ar skrimšļiem un to var dot neierobežotā daudzumā (nu dienas normas ietvaros)(nav jāmēra tur 10%-vai cik procenti no kopējā gaļas daudzuma)?
Sunshine terrier
Image
User avatar
Dylan
Puppy
Puppy
 
Posts: 368
Joined: 18 Dec 2013, 19:35

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby ievish » 13 Mar 2014, 11:16

Dylan wrote:Es pareizi saprotu, ka muskuļu gaļa (sirdis, kuņģi) = ar parasta gaļa ar skrimšļiem un to var dot neierobežotā daudzumā (nu dienas normas ietvaros)


Jā, var jau dot arī vairāk, ja ir vēlme suni uzbarot, bet, tā kā Dilanam ir veselības problēmas, labāk lēnām, pavērojot, kā organisms tiek galā.
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby čība » 13 Mar 2014, 11:20

ievish wrote:
Dylan wrote:Es pareizi saprotu, ka muskuļu gaļa (sirdis, kuņģi) = ar parasta gaļa ar skrimšļiem un to var dot neierobežotā daudzumā (nu dienas normas ietvaros)


Jā, var jau dot arī vairāk, ja ir vēlme suni uzbarot, bet, tā kā Dilanam ir veselības problēmas, labāk lēnām, pavērojot, kā organisms tiek galā.


:par:
Turklāt sirds, kuņģis - ir trekni! Tā var būt pārāk smaga barība. Protams, variants, kas prasa mazliet pūles - attaukot (tā daru es).
User avatar
čība
Champion
Champion
 
Posts: 2669
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 12:32
Location: Rīga, Centrs

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Dylan » 13 Mar 2014, 11:28

Super liels paldies par konsultāciju! Domāju, ka Dilanu uzbarot nevajag : ) Svars un apjoms viņam ir ļoti labs - kompakts. Nu jau nedaudz augstāks par bīglu. Viņš kopā aug (parka ietvaros) ar labradoru meitenīti un viņi kopš 3 mēnešu vecuma aug vienādi strauji un izmēros ir vienādi, domāju, ka ne par daudz, ne par maz.
Sunshine terrier
Image
User avatar
Dylan
Puppy
Puppy
 
Posts: 368
Joined: 18 Dec 2013, 19:35

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby Dylan » 13 Mar 2014, 11:31

čība wrote:
ievish wrote:
Dylan wrote:Es pareizi saprotu, ka muskuļu gaļa (sirdis, kuņģi) = ar parasta gaļa ar skrimšļiem un to var dot neierobežotā daudzumā (nu dienas normas ietvaros)


Jā, var jau dot arī vairāk, ja ir vēlme suni uzbarot, bet, tā kā Dilanam ir veselības problēmas, labāk lēnām, pavērojot, kā organisms tiek galā.


:par:
Turklāt sirds, kuņģis - ir trekni! Tā var būt pārāk smaga barība. Protams, variants, kas prasa mazliet pūles - attaukot (tā daru es).


Es vakar pirmo reizi mūžā redzēju kā izskatās tītara sirds, kuņģus vēl neesmu redzējusi. Attaukošana nozīmē nogriezt tās baltās ķeskiņas? To es varu : ) Vienīgi man ir TOP klases asistents, kad darbojos ar gaļu, viņš pat reizēm sāk gaudot/stāstīt, ka man ir jāpasteidzas, lai viņš ātrāk var ēst.
Sunshine terrier
Image
User avatar
Dylan
Puppy
Puppy
 
Posts: 368
Joined: 18 Dec 2013, 19:35

Re: Receptes suņu ēdieniem

Postby ievish » 13 Mar 2014, 11:33

Dylan wrote:
Es vakar pirmo reizi mūžā redzēju kā izskatās tītara sirds, kuņģus vēl neesmu redzējusi. Attaukošana nozīmē nogriezt tās baltās ķeskiņas? To es varu : ) Vienīgi man ir TOP klases asistents, kad darbojos ar gaļu, viņš pat reizēm sāk gaudot/stāstīt, ka man ir jāpasteidzas, lai viņš ātrāk var ēst.


Putnu sirdis nav tik treknas, tām var neko negriezt nost. Liellopa sirdīm un kuņģiem gan vajag tos dzeltenīgos taukus nogriezt.
User avatar
ievish
Champion
Champion
 
Posts: 2634
Joined: 02 Feb 2010, 15:46
Location: Rīga, Pļavnieki

Next

Return to Suņu kopšana un barošana

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests

cron