Sāc ar sevi. Māras blogs.

Blogs and Chats

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Spigana » 29 Nov 2017, 22:48

Jā, lūk, šo izstāžu aspektu es nesaprotu. Kā tīri no izskata vispār var pateikt, ka tas ir labs, vaislai derīgs suns? Un kāpēc izstāžu tituliem darba un temperamenta pārbaudes nav obligāts nosacījums?
Reāli izstādes ir kļuvušas par skaistumšovu un šī prastā pieeja jau ir sabojājusi labi daudz šķirnes, galīgi nav skaidrs, kāda velna pēc tādā pašā garā turpinām. Jo sākotnējā izstāžu ideja - ļaut šķirni turpināt tikai šķirnei atbilstošiem eksemplāriem principā nebija slikta, bet tas viss ir aizgājis pilnīgā marazmā.
Ir terjeri, ir rasela terjeri un ir Mio.
Mio, my dog
Mio Instagramā
Image
User avatar
Spigana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Images: 279
Joined: 28 Nov 2015, 18:28

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby pixy » 30 Nov 2017, 08:16

Māra wrote:Kādēļ suns, kurš spēj veikt šķirnei paredzēto uzevumu, izstādē dabon diskvalu?
Ne visās šķirnēs ir tik ļauni - es prasīju par darba klamberiem, audzētāja teica, ka pat dažreiz teicami dabūjot. Atšķiras ļoti, ļoti, bet, ja palasa standartu, šaubu nav, kurš no virzieniem tam atbilst. Tas jau mūžīgais jautājums par izstāžu pamatdomas absolūtu degradāciju, tam sen vairs nav nekāda sakara ar sākotnējo uzstādījumu. Un tā ir, ka šie seteri un spanieli ir vienas no šķirnēm, kurās šīs divas līnijas jau izskatās pēc divām dažādām šķirnēm. Un es neticu, ka tās jebkad atkal pietuvosies viena otrai. Ielikšu arī savu ilustrāciju par sev tik mīļajiem klamberiem.
Šova klambers, es pat teiktu, ka tomēr ne pats ekstrēmākais variants, ātrumā nevarēju neko trakāku atrast, bet pietiek jau ar šo...
Image
Un viens no manās acīs pašiem skaistākajem darba klamberiem no Dukeries' audzētavas Vācijā:
Image
Jā, arī tiem otriem ir kažoks, bet viņiem tas nevelkas šlepē aizmugurē. Un viņiem ir acis un viņiem ir kājas...
Apmēram tas pats ir visās šajās šķirnēs, iespējams, ja sapītu tās garās pīckas bizēs un palaistu izstāžu seteru pēc pīlēm, tur kādi instinkti būtu, bet diemžēl tos, kas šos suņus selekcionē, šādi "sīkumi" sen vairs neinteresē...
User avatar
pixy
Veteran
Veteran
 
Posts: 4118
Images: 0
Joined: 13 Sep 2010, 07:28
Location: mežs

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Rotija » 30 Nov 2017, 08:41

Tas otrais ir superīgs! Spanieli galīgi nav manas grupas suņi,bet nez kapēc klamberi vienmēr patikuši :samilejies:
Rotija
Champion
Champion
 
Posts: 2611
Images: 17
Joined: 13 Jan 2010, 14:15
Location: Rīga, Ķīšezera mala

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Elbe » 30 Nov 2017, 11:21

Man arī radās vēlme padalīties domās: pārspīlētie izstāžu varianti man arī nepatīk, otrais klamberītis ir ļoti feins, bet pirmais nu tāds dikti pārspīlēts un ne visai laimīgs. Tad iebilde Spīganai: izstādē jau novērtē eksterjeru un temperamentu, un, ja tie neatbilst kritērijiem, tad ne par kādu vaislu vispār nevar būt runa, tomēr ar to jau vien viss nav galā, jo ir vēl arī veselības pārbaudes, kas bieži vien arī ļoti daiļiem eksemplāriem nav kārtībā. Tas jau atkarīgs no audzētāja godaprāta, vai par varītēm spiest uz kucēniem, vai tomēr piebremzēt. Mazs piemērs: mana Pata ir BaltCh un ir daži CACIBI, bet ... vaislā es viņu nelaižu, jo ir neliela entropija pāris skropstas un kur teikts, ka pēcnācējiem tas nebūs stiprāk?! Ir vēl daži it kā vaislai pieļaujami sīkumi, bet tas viss kopā varētu radīt pēcnācējiem nopietnākas problēmas.
User avatar
Elbe
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1617
Images: 7
Joined: 13 Jan 2010, 16:00
Location: Rīgas rajons

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby pixy » 30 Nov 2017, 14:23

Elbe wrote:izstādē jau novērtē eksterjeru un temperamentu, un, ja tie neatbilst kritērijiem, tad ne par kādu vaislu vispār nevar būt runa,
Patiesībā arī tas vairs nav spēkā... Sanbernārs, kurš metas virsū sunim, rotveilers BOB, kurš ringā mēģina nokost BOS, kas ir kuce, un tiek izvilkts no ringa ar divu veču palīdzību, pārbailīgi suņi, kurus praktiski nevar apskatīties, bet nu labi, ir jau smuks utt...
User avatar
pixy
Veteran
Veteran
 
Posts: 4118
Images: 0
Joined: 13 Sep 2010, 07:28
Location: mežs

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby nezinīte » 30 Nov 2017, 16:13

Vot es arī šito nesaprotu. Cilvēki ir gadu simtiem pūlējušies radīt šķirnes konkrētiem mērķiem, a tagad to visu pakāš, noguldinot visus suņus dīvānos un tikai sapucējot, saķemmējot uz izstādēm. ;(
nezinīte
Puppy
Puppy
 
Posts: 144
Images: 12
Joined: 08 Aug 2017, 15:14

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Spigana » 30 Nov 2017, 16:54

Elbe, tas labais eksterjers ir tik ļoti modes jautājums, ka īpaši nav vērts runāt par šķirnes saglabāšanu šinī kontekstā. Pietiek jau paskatīties uz supertitulētajiem VASiem ar varžu kājiņām, lai būtu skaidrs, ko skaistumšovi un stulba sabiedrība var izdarīt ar lielisku šķirni.
Un varbūt es kaut ko nesaprotu, bet es neesmu pārliecināta, ka suņa temperamentu var noteikt to suni pie pavadiņas aplūkojot pāris minūtes.
Ir terjeri, ir rasela terjeri un ir Mio.
Mio, my dog
Mio Instagramā
Image
User avatar
Spigana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Images: 279
Joined: 28 Nov 2015, 18:28

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby nezinīte » 30 Nov 2017, 17:20

Tad sanāk kā - ja cilvēks grib nopirkt normālu šķirnes kucēnu, tad vienalga var gadīties smagi iegrābties, pat ja pērk pilnīgi legālā vietā, un kucēns no "pareiziem" un titulētiem vecākiem...?
nezinīte
Puppy
Puppy
 
Posts: 144
Images: 12
Joined: 08 Aug 2017, 15:14

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Elbe » 30 Nov 2017, 18:23

pixy, spīgana, tak ne par smukumu ir runa, bet par atbilstību šķirnes standartam. Un kur tad to pārbaudīt, ja ne izstādē!? Un temperamentu redz gan un pa gabalu arī pavadas galā.
Mode suņiem ir runga ar diviem galiem un tur nu lieta tā, ka suņinieki lielākoties ir dāmas un dāmas mīl modi. Jo trakāk, jo labāk. Un štrunc par raksturiem, darba spējām u.c . "figņām", kas tikai traucē izpausties :pilnmeness:
Un vēl ambīcijas: družkai sadzima 3 metieni , a man tik 1, man ar vajag! Tas, ka nav īsti laba kuce arī štrunc! Bišķīt pievērs acis uz trūkumiem un pameklēs labi titulētu kobeli. Gan jau nopārdos tāpat. Tas, ka titulētajam kobelim uz vecuma galu pēcnācēji nāk ar trūkumiem, jau nav jāreklamē.

No šitāda aspekta skatoties, daudz sakārtotāka izskatās sportiskā vide: vai nu tu un tavs suns varat vai nevarat kaut ko izdarīt, un viss atkarīgs no ieguldītajiem pūliņiem pilnīgi neatkarīgi no spalvas garuma vai kāju līkuma :velnins:
Un sory, ka iebāzos cienījamā blogā ar saviem pārspriedelējumiem - kaut kā likās, ka esmu pie pixy
User avatar
Elbe
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1617
Images: 7
Joined: 13 Jan 2010, 16:00
Location: Rīgas rajons

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby nezinīte » 30 Nov 2017, 20:49

Tad jau drīz var pienākt brīdis (ja nav jau pienācis), kad apšaubāmas izcelsmes suns no ss.lv vairāk atbildīs šķirnes standartam nekā kāds šāds izstāžu uzvarētājs.
nezinīte
Puppy
Puppy
 
Posts: 144
Images: 12
Joined: 08 Aug 2017, 15:14

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Imagine » 30 Nov 2017, 20:57

Tad sanāk kā - ja cilvēks grib nopirkt normālu šķirnes kucēnu, tad vienalga var gadīties smagi iegrābties, pat ja pērk pilnīgi legālā vietā, un kucēns no "pareiziem" un titulētiem vecākiem...?


Tāpat kā pirms jebkura cita suņa ņemšanas, vispirms saproti, kāpēc vajag un ko tu grasies darīt, tad arī, izrietot no tā, ej un meklē.

Mednieki labu medību suni nemeklēs šova līnijās, nopietnam kamanu suņu sporta entuziastam diez vai pirmā izvēle būs šovu līniju tīršķirnes haskijs, ganiem diez vai borders vai jebkurš cits aitu suns nāks no šova suņiem, kuri aitas vairākās paaudzēs redzējuši tikai televizorā, un tā šo sarakstu varētu arī turpināt. Tiem, kam suni vajag darbam, nevis smukumam un rozetēm, suni izvēlēsies pēc darba spējām vispirms, jo "nav laba darba suņa nepareizā krāsā".

Un - jā - pieredze rāda, ka no veselības problēmām nav pasargāti ne 3000 eiro vērti super-titulētu vecāku suņi ar visām pārbaudēm (kaut gan būsim reāli - tas, ko pārbauda, ir mikroskopiska daļiņa no visa genoma - līdz ar to arī tā nav garantija), ne arī "bez papīriem" pirktam "čivauvam" Rīgas autoostas uzgaidāmajā telpā. Ir šķirnes, kurām ir predispozīcija uz iedzimtām slimībām vai anatomiskās uzbūves dēļ ir nepieciešama īpaša aprūpe visa mūža garumā, tāpēc šķirnes kucēnu nevajadzētu izvēlēties tikai tāpēc, ka "smuki izskatās", jo var sanākt smagi aplauzties tajā brīdī, kad rēķins pie veterinārārsta 10x pārsniedz ieguldītās naudas vērtību. Forumā kaut kur bija arī diskusija, kur cilvēks bija nopircis VAS kucēnu no it kā labas un prestižas audzētavas, abiem vecākiem ir displāzijas pārbaudes ar labiem rezultātiem, bet bērnam D pakāpes gūžas jau gada vecumā.

elbe - ļoti skaisti sasummēji par izstādēm un dāmām ar šova suņiem. :par:

pixy - es pasērfoju vēl pa darba klamberu Facebook lapām, un ir tik tiešām forši, ka arī šiem suņiem ir strādājošas un funkcionālas līnijas ar normālu acu anatomiju. Rādīju kolēģei, kura ir spanielu entuziaste (un saimniece), un kopā priecājāmies. :)

neziniite - es esmu redzējusi ļoti daudzus VAS jaukteņus, kuriem ir normālas muguras un kuri ir visai tuvi tam VASam, kāds tas izskatījās 20. gs. sākumā, kā arī bez neirotiskā temperamenta, kas nereti robežojas ar agresiju. Un dzīvo arī ilgāk. Tā ka es izteikšu visai nepopulāru viedokli šeit, bet reizēm patversmes vai ss.lv suns, kas nemaksā neko, var izrādīties labāks variants.
User avatar
Imagine
Junior
Junior
 
Posts: 582
Joined: 23 May 2013, 23:59

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Spigana » 30 Nov 2017, 23:24

Visā šinī cepienā nevajag aizmirst to, ka eksistē brīnišķīgi audzētāji ar gana lielu pieredzi un zināšanām, cilvēki, kam tiešām rūp šķirnes nākotne. Un manuprāt suņu saimnieku pienākums ir izvēlēties šādus audzētājus. Tas, ko es runāju par izstādēm - mani satrauc kontroles trūkums negodprātīgiem un nezinošiem suņu pavairotājiem, nevis šķirņu eksistence kā tāda.
Un nē, ss.lv nekad nebūs labāka vieta, kur paņemt kucēnu. Nu nekad un neviens ss.lv tirgotājs nebūs mega rūpējies par kucēnu labklājību, vecāku temperamentu un to, vai tur neizaugs agresīvi, neadekvāti suņi.

Par sabojātajām šķirnēm runājot - es laikam nekad nespētu sevi piespiest gribēt suni no tik sačakarētas šķirnes kā VASi, piemēram, tad jau labāk tiešām patversmes jauktenīti (un nevis ss.lv!).
Ir terjeri, ir rasela terjeri un ir Mio.
Mio, my dog
Mio Instagramā
Image
User avatar
Spigana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Images: 279
Joined: 28 Nov 2015, 18:28

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby pixy » 01 Dec 2017, 11:21

Spigana wrote:Un nē, ss.lv nekad nebūs labāka vieta, kur paņemt kucēnu.
Nav tik ļauni, tur reklamējas arī daudzi labi audzētāji, jo tas vienkārši ir lielākais sludinājumu portāls. Drīzāk tas ir kaut kāds termins "ss.lv", kurš ieviesies kā sliktā etalons, pašam portālam nav ne vainas.
Ar katru brīdi vairāk sajūsminos par tādu šķirni kā Austrumeiropas aitu suns - VASi izskatās tik baigi, ka salīdzinoši AAS ir TIK skaists, lai gan mani šī tipa šķirnes vispār neuzrunā. Muguras brīnišķi taisnas un gaita kā normālam sunim :samilejies: . Tā, ka es noteikti tiem, kam vēlme pēc tāda suņa, bet ir skaidrs, ka ķenguru mājā nekārojas, ieteiktu skatīties uz austrumiem ;) .
User avatar
pixy
Veteran
Veteran
 
Posts: 4118
Images: 0
Joined: 13 Sep 2010, 07:28
Location: mežs

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby ash » 01 Dec 2017, 11:30

par laimi pasaulē ir ārkārtīgi daudz suņu šķirņu, un ne visas ir skārusi "modes problēma". tā skārusi populārākās šķirnes. līdz ar to vienmēr ir iespēja meklēt šķirni, kas nav meinstrīma top desmitniekā un atrast sev piemērotu variantu. un arī starp populāro šķirņu audzētājiem var atrast normālus suņus, nu labi - par VASiem nezinu, lai gan vēl tagad šad tad uz ielas gadās redzēt normālus suņus. Jebkurā gadījumā, izvēloties kucēnu ir jāskatās uz viņa vecākiem, nevis uz vecāku tituliem, jo ne vienmēr titulētākais suns būs tas labākais – vairāk titulu ir tam, kuru vairāk izstāda, un jāņem vērā jau arī tas, ka jo vairāk suns tiek izstādīts un saņem titulus, jo vairāk viņš atbilst ….modes tendencēm.
Image
Image
User avatar
ash
Junior
Junior
 
Posts: 950
Images: 3
Joined: 06 Apr 2011, 13:07

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby lauva » 01 Dec 2017, 19:08

Kaut kad sen atpakaļ, rotveileru forumā, KR pateica vienu frāzi, kura man labi ir paliksui atmiņā - standarts ir viens, nav 'darba' standarts un 'šova' standarts. Līdz ar to, novirze no standarta ir kļūda. Līdz ar to, manā skatījumā, visi šitiem pārspīlētie suņi, kuri neatbilst šķirnes standartam, bet vinnē izstādes, ir brāķi,kaut sit mani nost. Tie ir brāķi. FCI lapās ir daudz diskusiju par šo jautājumu, kauninot ekspertus, audzētājus,etc. Ja meklē suni, no sākuma iepazīsties ar standartu, ar to,kam tas suns ir paredzēts un vai maz jebkad varētu izpildīt savu uzdevumu, nekas, ka Tu ar to nenodarbies, bet jautājums ir vai jebkad varētu to darīt.
Rotveileri, ap absurdu svaru, īsām kājām, saspiestām galvām, bokseri, kuri knapi var elpot, absurdā anatomija, liekās ādas, VASi ar ķenguru cienīgu anatomiju, etc. Uzvar izstādes, BOO, BOS, BOB etc... labā ziņa ir,ka joprojām ir audzētāji,kuri koncentrējas uz suņiem ar reālām darba spējām, kuri atbilst standartam. Holandē ir VAS audzētāji,kuriem ir labi suņi, Vācijā ir, bet tie nav tie,kurus redzēsi šovos, jo tas viņiem neinteresē.
Skumja ir situācijā,kādā ir nonākušas tik daudzas šķirnes, bet tā, ļoti lielā mērā, ir arī pircēju vaina. Es patiešām nezinu,kā var nošļukusi āda likties jauka, vai īsas,strupas kājeles suņiem,kuriem paredzets ilgi skriet, etc.

Tapat para ss - ir daudz labu audzētāju,kuri savus suņus tur reklamē, un ne tikai Latvijā. protams, ir jāieslēdz loģiskais, kritiskais filtrs, meklējot suņus, bet es nekad neteiktu,ka nevar atrast apzinīgus un godīgus audzētājus.
*The dog is the only animal that has seen his god.*
http://twitter.com/#!/LauvaGuna
User avatar
lauva
Champion
Champion
 
Posts: 2593
Images: 5
Joined: 14 Jan 2010, 14:22
Location: Liepāja/BCN/BRUX

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby nezinīte » 01 Dec 2017, 20:26

standarts ir viens, nav 'darba' standarts un 'šova' standarts. Līdz ar to, novirze no standarta ir kļūda. Līdz ar to, manā skatījumā, visi šitiem pārspīlētie suņi, kuri neatbilst šķirnes standartam, bet vinnē izstādes, ir brāķi,kaut sit mani nost. Tie ir brāķi.

Pilnīgi piekrītu!
Kamēr es nebiju sākusi lasīt šo forumu, man pat ne jausmas nebija par šādu situāciju, sabojātām šķirnēm un to, ka brāķi uzvar izstādēs (tas vēl būtu štrunts, lai jau izklaidējas) un - kas visbriesmīgākais - tiek izmantoti pavairošanai. (es gan bildēs redzēju tās slīpās muguras, bet domāju, ka vienkārši neveiksmīgi nofotografēts, suns tieši tajā brīdī sēžas vai tml.) Es (un gan jau arī daudzi citi, kas nav speciālisti, bet vienkārši vēlas suni) pilnīgā naivumā domāju, ka no legāla audzētāja pirkts šķirnes kucēns būs tāds, kādam tam jābūt (man gribas teikt - normāls). Tā ka liela laime, ka man nebija naudas šādam pirkumam.
Jā, patiesi AASam nav tās šķībās muguras, kad tā paskatās. Agrāk man nelikās, ka tā būtu nopietna šķirne. Šķita, ka tas ir tikai tāds kā sovjetu "pakaļdarinājums" VASam. Bet tagad sanāk, ka šī "pakaļdarinātā" šķirne izrādījusies veiksmīgāka.
nezinīte
Puppy
Puppy
 
Posts: 144
Images: 12
Joined: 08 Aug 2017, 15:14

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby lauva » 02 Dec 2017, 14:44

Redz kā ir, jebkurā jomā ir jāskatās kas un kā, jo nekad nekas nebūs tikai melns vai balts. Ar suņiem tas ir tas pats, cilvēks parastais ir cilvēks slinkais, jo ne jau tikai suņu lietās neiedziļināsies, bet ļoti daudzās citās ar ne. Un tas nav ne uzbrauciens kādam personiski vai kā, bet tā tas vienkārši ir. Daudz vieglāk ir ņemt pirmo, vai akceptēt vienkāršāko, izplatītāko variantu, tāpēc esam,kur esam jebkurā jomā.
*The dog is the only animal that has seen his god.*
http://twitter.com/#!/LauvaGuna
User avatar
lauva
Champion
Champion
 
Posts: 2593
Images: 5
Joined: 14 Jan 2010, 14:22
Location: Liepāja/BCN/BRUX

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby fedelta » 03 Dec 2017, 15:10

Māra wrote:Imagine, tieši zinot par darba šķirnēm, manī radies šis jautājums, jo ja izstādē tiek novērtēts labākais ŠĶIRNES pārstāvis, kas medījamo redzējis tikai pa tv, guļot dīvānā, tad... kāpēc?
(video, kur kokeris medī, ir darba kokerspaniels)
Kādēļ suns, kurš spēj veikt šķirnei paredzēto uzevumu, izstādē dabon diskvalu?
To gribu saprast.


A es kaifoju par bildēm, forši, ka liekat kā piemērus īru seterus :D
Bet tā globāli, tas ir arī VASiem utt.,redzot dažus show VASus, man vemt gribas - kājas kā ķenguram, purni kā mastifam utt. Un arī es nesaprotu, kas tur skaists.
Sunim piemīt skaistums bez iedomības, spēks bez uzpūtības, drosme bez nežēlības un visi cilvēka tikumi tikai - bez grēkiem...
Image
Image
User avatar
fedelta
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1536
Images: 25
Joined: 13 Aug 2013, 21:47
Location: Jelgava

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Spigana » 03 Dec 2017, 18:19

fedelta, bet kas skaists ir tajos seteros, kas pa mežu nevar paskriet?

Nu, un vispār es arī nesaprotu, kas tik skaists ir nomanikirētā sunī ar perfektā līnijā apgrieztu spalvu. Vai, piemēram, kāpēc ir okei tas, ka pūdeļiem tās pufīgās frizūras uz izstādēm taisa ar matu gumijām uzkasītā spalvā un tonnu matu lakas.
Ir terjeri, ir rasela terjeri un ir Mio.
Mio, my dog
Mio Instagramā
Image
User avatar
Spigana
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Images: 279
Joined: 28 Nov 2015, 18:28

Re: Sāc ar sevi. Māras blogs.

Postby Boulevard » 03 Dec 2017, 20:01

Baumo, ka amerikāņi saviem seteriem piešpricējuši afgāņu kurtus - lai spalva būtu garāka un skaistāka un vispār - šovīgāk izskatītos. Viņuprāt. Par ko runājot, es, protams, nesaprotu, kādā sakarā kurtam nepieciešama spalva, kas velkas pa zemi, bet, ja jau audzētājiem tas šķiet skaisti un patīk ar visu to kopšanu, žāvēšanu, cirpšanu un tamlīdzīgi nojēgties - lai. Man ir tādas aizdomas, ka, lai izstādei sagatavotu afgāņu kurtu, aiziet vēl vairāk stundu kā pūdelim. Vai vismaz apmēram tikpat. Pēdējā instancē gan spalvas garums un frizūras mani pie šķirnēm uztrauc vismazāk - uz tā fona, cik bēdīgi daudzās ar veselību un dzīves garumu. Un vismaz šai ziņā, šķiet, gan seteriem, gan afgāņiem un pūdeļiem īpašu problēmu nav.
User avatar
Boulevard
Puppy
Puppy
 
Posts: 275
Joined: 20 Feb 2014, 20:57

PreviousNext

Return to Blogi un tērzētavas

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests