LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Miscellaneous

LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Kriste » 06 Dec 2010, 20:40

Iekopēts no medniekiem.lv -

Saskaņā ar medību likuma 8. Pantu, šķirnes medību suņu izmantošanu medībās nosaka Ministru kabinets.

Medību noteikumu VII nodaļa Šķirnes medību suņu izmantošana medībās ( 77. Punkts ) nosaka, ka medīt atļauts tikai ar šķirnes medību suņiem, kuri reģistrēti un vakcinēti.
Normatīvajos aktos nav noteikts, kuras ir medību suņu šķirnes vai kuras par tādām varētu ( vajadzētu ) uzskatīt. Pasaulē ir vairāk nekā 700 suņu šķirņu un apmēram 400 no tām ir paredzētas vai savulaik bijušas paredzētas medībām. Šķirnei raksturīgās īpašības ir radušās cilvēka veiktas mērķtiecīgas selekcijas rezultātā un ir pārmantotas. Katra medību suņu šķirne ir piemērota noteiktam medību veidam un klimatiskajiem apstākļiem. Ne visas no šīm suņu šķirnēm būtu pieļaujams izmantot medībās Latvijā. Nebūtu pieļaujama Latvijas apstākļiem nepiemērotu suņu šķirņu, kas mērķtiecīgi selekcionētas specifiskiem, mūsu reģionam svešiem medību veidiem, izceļas ar īpašu niknumu vai citām nepieņemamām darba īpašībām, izmantošana. Latvijā tradicionāli izmantotās suņu šķirnes var iedalīt : 1.Dzinējsuņi, 2.Laikas,3.Alu suņi, 4.Putnu suņi, 5.Spanieli.

Vēsturiski Latvijas mednieku izvēli par labu vienas vai otras medību suņu šķirnes izvēlei ir noteikusi galvenokārt medību veida popularitāte attiecīgajā periodā.

Tradicionāli populārākais un vispieejamākais medību veids Padomju varas gados bija dzinējmedības uz pārnadžiem. Šajā medību veidā lieliski tika pielietotas laikas, galvenokārt Krievu – Eiropas un Rietumsibīrijas, kas savu popularitāti mednieku vidū pilnīgi pamatoti ir saglabājuši arī šodien.

Augstās kažokādu iepirkumu cenas un to radītā iespēja nopelnīt, savulaik veicināja alu suņu popularitātes pieaugumu – galvenokārt Vācu medību terjeri, foksterjeri un takši. Veiksmīgi tika izmantotas alu suņu universālās darba īpašības, izmantojot tos arī citos medību veidos. Pēdējo gadu laikā alu suņu popularitāte mednieku vidū ir mazinājusies.
Dažādo putnu suņu šķirņu grupa varētu būt tā, kura Latvijā ir īpaši plaši pārstāvēta, taču neliela it to suņu proporcija, kas praktiski tiek izmantoti medībās. Tikai neliels skaits suņu ir apmācīti nošauto medījumu atrašanā un padošanā.

Šķirnes medību suņu izmantošana medībās ir nepilnīga. Salīdzinoši neliels ir to mednieku īpatsvars, kas ir šķirnes medību suņu īpašnieki un izmanto suni medībās. Ir medību veidi, kuri Latvijā ir atļauti, bet praktiski netiek piekopti vai to dara tikai atsevišķi mednieki, tieši apmācītu suņu trūkuma dēļ.

Latvijā pilnīgi neapgūts un neizmantots medību veids ir sloku un rubeņu medības rudenī ar apmācītu putnu suni. Šis medību veids sekmīgi tiek kultivēts Rietumeiropā, Skandināvijas valstīs un citviet. Pēc pavasara medību aizlieguma ieviešanas var uzskatīt, ka rubeņi un slokas praktiski netiek medīti. Šādas medības ar apmācītu suni ļautu pilnvērtīgi izmantot rubeni un sloku kā medījamo dzīvnieku sugu.

Minimālos apmēros notiek lapsu un jenotsuņu medības alās ar alu suņiem un caunu medības, izmantojot laikas.

Par neapmierinošu jāuzskata stāvoklis saistībā ar savainoto pārnadžu atrašanu. Pārnadžu medības var uzskatīt par vispopulārāko medību veidu Latvijā. Pārnadži ( aļņi, staltbrieži, mežacūkas, stirnas ) tiek medīti gan dzinējmedībās ( medībās ar traucēšanu ), gan medījot individuāli ( uz gaidi vai pieejot ). Šo sugu medībās atļauts izmantot gan vītņstobra ieročus, gan gludstobra ieročus. Vienīgais ierobežojums attiecībā uz munīcijas pielietojumu – alnis un staltbriedis šaujams tikai ar lodi. Mednieku vidū joprojām populāra ir renkuļu izmantošana pārnadžu, jo īpaši mežacūku, stirnu medībās. Ņemot vērā, ka nenotiek periodiska mednieku šaušanas prasmju pārbaude, mednieki pilnībā nepārzina sava ieroča un munīcijas patiesās iespējas, ir pamats uzskatīt, ka vidējā šaušanas prasme valstī nav sevišķi augsta. Īpaši tas attiecināms uz dzinējmedībām bezsniega apstākļos, kur šāviens parasti tiek izdarīts pa dzīvnieku kustībā, nereti ar nepiemērotu munīciju, kas neļauj objektīvi novērtēt šāviena sekas. Daļa medību notiek vakara stundās, kad apgaismojums atļauj saskatīt mērķi un izdarīt šāvienu, bet šāviena seku novērtēšana jau ir apgrūtinoša.

Nav pieejami objektīvi un ticami dati par savainoto un neatrasto pārnadžu skaitu, taču ir pamats uzskatīt, ka ievērojams skaits šauto dzīvnieku neatrasti aiziet bojā vai izdzīvo, bet nīkuļo savainojuma rezultātā. Šāda situācija ir nepieņemama no medību ētikas viedokļa un nav uzskatāma par racionālu medību resursu izmantošanu.

Turpmāk lielāka uzmanība pievēršama suņu apmācībai. Ar apmācību šajā gadījumā saprotama suņa paklausība un uzvedība medību laikā, kā arī darba īpašību izkopšana. Suņu apmācība šobrīd īpaši aktuāla ir darbā ‘’ pa asinspēdu ‘’. Tādējādi par medību šķirnes suņiem būtu atzīstamas un izmantojamas medībām Latvijā sekojošas šķirnes :

1.Latvijas dzinējsuns
2.Igauņu dzinējsuns
3.Lietuvas dzinējsuns
4.Poļu dzinējsuns
5.Krievu dzinējsuns
6.Krievu raibais dzinējsuns
7.Gludspalvainais taksis
8.Asspalvainais un garspalvainais taksis
9.Vācu medību terjers
10.Velšterjers
11.Krievu – Eiropas laika
12.Rietumsibīrijas laika
13.Austrumsibīrijas laika
14.Karēļu – Somu laika
15.Norvēģu aļņu suns
16.Medību spaniels ( krievu spaniels )
17.Angļu kokerspaniels
18.Basets
19.Bledhaunds
20.Bīgls
21.Labradors – retrīvers
22.Vācu asspalvainais un īsspalvainais putnu suns
23.Skotu, īru un angļu seteri
24.Asspalvainais un gludspalvainais foksterjers
25.Bavārijas assinspēdu suns
26.Veimāras putnu suns

LMKA valdes priekšsēdētājs Armands Cirsis
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Kriste » 06 Dec 2010, 20:48

Es vēl pašlaik neizprotu šo LMKA priekšsēdētāja ieteikumu, cik tālu ir domāts bīdīt, bet man pašlaik nāk smiekli par to, ka es iegādājos atbilstoši savām vajadzībām medību suņu šķirni, kuru nedrīkstēšu izmantot :velnins: , ja šos noteikumus pieņems MK... Tai pašā laikā kokers ir riktīgs medību suns! (neapvainojās kokeristi, bet jūsu grezno spalvu purvā iedomāties es nevaru)...
Nu, nekas, būšu es arī maliķis... :parvertibas: Jo izrādās, ka nopirku dīvāna suni. :apkoku:
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby maksis » 06 Dec 2010, 20:57

Kas tevi pārsteidz? Es jau par to kaut kur iepriekš pavīdējušo sarakstu iesmīkņāju (kaut laikam raudāt īstenībā vajadzēja)... Skaidri redzams, ka cilvēks vnk nosauc tās šķirnes, par kurām viņš vispār ir dzirdējis. Nav dzirdējis - tātad neder. :velnins:
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby maksis » 06 Dec 2010, 20:58

Kriste wrote:19.Bledhaunds

Šitais gandrīz vai rupji skan... :kanepe:
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Kriste » 06 Dec 2010, 21:40

maksis wrote:
Kriste wrote:19.Bledhaunds

Šitais gandrīz vai rupji skan... :kanepe:


Maksi - labs! :kanepe: Es kļūdu pamanīju, bet tad vēl neiedomājos ielikt mīkstinājuma zīmes!
Es šito sarakstu redzēju pirmo reizi. Protams, man arī radās iespaids - ko zināju, to rakstīju.
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby maksis » 06 Dec 2010, 22:01

Bet nu situācija pēc būtības absurda... Es saprotu, ka jebkuram ir savi uzskati par kādas šķirnes piemērotību/nepiemērotību medībām LV apstākļos. Bet tas nekādā mērā nevar viņam dot tiesības liegt kādam citam izmantot medībām šīs šķirnes suni, ja šķirne tam paredzēta.
Kriste wrote: Nebūtu pieļaujama Latvijas apstākļiem nepiemērotu suņu šķirņu, kas mērķtiecīgi selekcionētas specifiskiem, mūsu reģionam svešiem medību veidiem, izceļas ar īpašu niknumu vai citām nepieņemamām darba īpašībām, izmantošana.

Prasītos pamatojums par katru šķirni tādā gadījumā. Kura un kāpēc ir nepieņemama. IMHO.
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby bluebelton » 06 Dec 2010, 23:30

Šķirnes medību suņu izmantošana medībās ir nepilnīga. Salīdzinoši neliels ir to mednieku īpatsvars, kas ir šķirnes medību suņu īpašnieki un izmanto suni medībās. Ir medību veidi, kuri Latvijā ir atļauti, bet praktiski netiek piekopti vai to dara tikai atsevišķi mednieki, tieši apmācītu suņu trūkuma dēļ.

Latvijā pilnīgi neapgūts un neizmantots medību veids ir sloku un rubeņu medības rudenī ar apmācītu putnu suni. Šis medību veids sekmīgi tiek kultivēts Rietumeiropā, Skandināvijas valstīs un citviet. Pēc pavasara medību aizlieguma ieviešanas var uzskatīt, ka rubeņi un slokas praktiski netiek medīti. Šādas medības ar apmācītu suni ļautu pilnvērtīgi izmantot rubeni un sloku kā medījamo dzīvnieku sugu.

Turpmāk lielāka uzmanība pievēršama suņu apmācībai. (citāta beigas)

Interesanti, kā tiks nodrošināta suņu apmācība? Un kas to darīs? Esmu pārliecināta, ka putnu suņu īpašnieki rindām vien stāvētu uz šādām apmācībām... :aizlaimes:
User avatar
bluebelton
Puppy
Puppy
 
Posts: 243
Joined: 13 Jan 2010, 17:57
Location: Riga, Latvia

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby bluebelton » 06 Dec 2010, 23:32

maksis wrote:Bet nu situācija pēc būtības absurda... Es saprotu, ka jebkuram ir savi uzskati par kādas šķirnes piemērotību/nepiemērotību medībām LV apstākļos. Bet tas nekādā mērā nevar viņam dot tiesības liegt kādam citam izmantot medībām šīs šķirnes suni, ja šķirne tam paredzēta.

:par:
User avatar
bluebelton
Puppy
Puppy
 
Posts: 243
Joined: 13 Jan 2010, 17:57
Location: Riga, Latvia

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Kriste » 06 Dec 2010, 23:54

Kriste wrote: Nebūtu pieļaujama Latvijas apstākļiem nepiemērotu suņu šķirņu, kas mērķtiecīgi selekcionētas specifiskiem, mūsu reģionam svešiem medību veidiem, izceļas ar īpašu niknumu vai citām nepieņemamām darba īpašībām, izmantošana.


Par šo punktu runājot, diez, kam tieši atbilst mans spaniels? :grr: Kāpēc viņš neder? ā, aizmirsu, par tādu šķirni viņš vienkārši tā īsti nav dzirdējis :hih: .Jebkurā gadījumā šī kunga teksts neliecina par īpašām un plašām zināšanām kinoloģijas jomā. Tās ir gaužām vienpusīgas. Mednieku foruma video ir arī intervija ar viņu. Tur viņš min, ka spanieli netaisa stoikas, bet tikai uzceļ putnu... Bet mans spaniels stoiku taisa... un kā vēl. Tik jāpiekoriģē tā pareizā virzienā. Un tur vēl bija vairākas aplamības un strīdīgas lietas.
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby BaibaB » 07 Dec 2010, 07:21

es mazliet nesapratu... kaut kādi MK noteikumi tiek bīdīti vai jau ir izbīdīti? ja tiek bīdīti, respektīvi, ir saskaņošanā starp ministrijām, padod man ziņu, lūdzu, es varu mēģināt savas ministrijas vārdā dot priekšlikumus. :smarzas: tikai man tad vajadzēs nelielu konsultāciju, lai viss ir smuki.
http://shnauceri.wordpress.com/
Dievs, dod man rāmu garu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, drosmi ietekmēt visu, ko spēju, un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra
User avatar
BaibaB
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1429
Joined: 13 Jan 2010, 13:00

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby AnitaJ » 07 Dec 2010, 08:56

Njā, vispār interesanti......diez kāpēc Labradori ir medību šķirne, bet Zeltainie retrīveri pēkšņi nav :sajucis:
User avatar
AnitaJ
Puppy
Puppy
 
Posts: 414
Images: 2
Joined: 13 Jan 2010, 14:04

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby maksis » 07 Dec 2010, 09:40

AnitaJ wrote:Njā, vispār interesanti......diez kāpēc Labradori ir medību šķirne, bet Zeltainie retrīveri pēkšņi nav :sajucis:

Tāpēc, ka labradori tika pieminēti plašajā diskusijā par nošautajiem suņiem un cienītais speciālists šo šķirnes nosaukumu iegaumēja. :velnins: Tā es domāju. Un uzprasās vēl jautājums ne tikai par zeltainajiem, bet vispār par visām n-tajām retriveru šķirnēm.
Дети, собаки, мужья - это все иногда так неудобно. А без них, любимых, так невозможно. ((c)К.М.)
User avatar
maksis
Champion
Champion
 
Posts: 2505
Joined: 13 Jan 2010, 12:57

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby JATA » 07 Dec 2010, 10:01

:akes: njā...
Tādu dīvainu vārdu salikumu kā ungāru vižla cienītais nav pat dzirdējis droši vien. Kaut gan Talsu pusē Dundagas medību kolektīvā aktīvi medībās piedalās mūsu audzēta vižla un saimnieks ir ļoti apmierināts :histerija:
http://www.weimaranersaldozo.com/ - vižlas un veimārieši
User avatar
JATA
Puppy
Puppy
 
Posts: 317
Joined: 13 Jan 2010, 15:28

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Kriste » 07 Dec 2010, 10:03

BaibaB wrote:es mazliet nesapratu... kaut kādi MK noteikumi tiek bīdīti vai jau ir izbīdīti? ja tiek bīdīti, respektīvi, ir saskaņošanā starp ministrijām, padod man ziņu, lūdzu, es varu mēģināt savas ministrijas vārdā dot priekšlikumus. :smarzas: tikai man tad vajadzēs nelielu konsultāciju, lai viss ir smuki.


Tas viss vēl tiek tik bīdīts! Bet es nevaru atrast info, cik tālu ir tikts ar šiem priekšlikumiem.
Cik saprotu, tad izmaiņas plānots veikt Medību likumā.
Ai, Baiba, šitais viss ir tāds fufelis! Es saprotu, ka cilvēks ticis atbildīgā amatā un tagad cenšas kaut ko darīt šajā sāpīgajā jautājumā, bet nu visu kārtīgi neizprotot, tā brauc tik kapitālās auzās.
Cilvēks pašlaik grib ierobežot medību šķirņu daudzveidību, pamatojoties uz kaut kādām muļķībām. Viņš ir iedomājies, ka, lūk, šīs šķirnes der, parējās nez kāpēc nē.
Jautājums kaut ko no jurisprodences saprotošajiem - ja šos priekšlikumus akceptē, vai tas nenonāk pretrunā ar šķirņu standartiem, FCI nolikumu u.t.t. ? Katrai šķirnei taču jau standartā pateikts, ka tā ir medību šķirne, a viena valsts izdomā, ka nē, tā tāda neskaitās?! Kam ir augstāks spēks?
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Eklēriņš » 07 Dec 2010, 10:28

Bet 6. un 7.gruapas tak pilnībā ir medību suņi, bez izņēmumiem, ok citās ir gan tādi, gan arī jau dīvāna suņi, jo atkal jāatvainojas dažiem suņu īpašniekiem, bet, piemēram, kupli apaugušu amerikāņu kokeru mežā pat iedomāties nevaru :neparliecinats:
Kā var izraut no katras grupas tikai dažās šķirnes un ieteikt tikai tās kā medībās izmantojamas. Tieši tā, kā JATA rakstīja, ar ko tad vižla, kura medī daudzās citās valstīs, te Latvijā būs sliktāka par to pašu Veimārieti?
User avatar
Eklēriņš
Champion
Champion
 
Posts: 2959
Joined: 13 Jan 2010, 14:22

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby JATA » 07 Dec 2010, 10:33

4. grupa ar pilnībā un liela daļa no 5. un 8. grupasir mednieki... Nu kāpēc nevar to normāli sakārtot - publicēt FCImedību šķirņu sarakstu- kam standartā skaidri rakstīts - medību šķirne.
http://www.weimaranersaldozo.com/ - vižlas un veimārieši
User avatar
JATA
Puppy
Puppy
 
Posts: 317
Joined: 13 Jan 2010, 15:28

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby BaibaB » 07 Dec 2010, 10:34

Latvijā ar starptautiskajiem procesiem ir, kā ir. :nagi:
tas, ka starptautiskam līgumam, konvencijai u.t.t. ir lielāks likuma spēks nekā nacionālam likumam, to es zinu, tas ir skaidrs. es nezinu, kā ir, ja ir pretruna starp nacionāla likuma (vai likumprojekta) normām un starptautiskas organizācijas noteikumiem vai standartiem. vajadzības gadījumā to var noskaidrot Tieslietu ministrijā.
ja nu šāds likumprojekts vai Medību likuma grozījumi sāk cirkulēt, padodiet ziņu, meitenes (uz PM), lai es nepalaižu garām. jo man ir citi pienākumi, parasti es nesniedzu atzinumus par likumprojektiem.
http://shnauceri.wordpress.com/
Dievs, dod man rāmu garu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, drosmi ietekmēt visu, ko spēju, un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra
User avatar
BaibaB
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1429
Joined: 13 Jan 2010, 13:00

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Kriste » 07 Dec 2010, 14:57

Cirša kungam es ieteiktu neizdomāt ābeci no sākuma un nesarežģīt sev dzīvi. FCI ir izstrādājis MEDĪBU šķirņu dalījumu vairākās grupās. Kā Jata minēja -
4. grupa - takši;
6. grupa - dzinējsuņi + dalmacieši un ridžbeki. Protams, šo grupu var rediģēt un izņem pēdējos;
7. grupa - "uzrādītājsuņi" - visi kurchāri, pointeri, vižlas, seteri u.t.t. Suņi, kas taisa stoikas.
8. grupa - retrīveri/ūdens suņi - labji, spanieli u.t.t. Rupji runājot - suņi, kas atnes nošautu pīli.
+terjeri un laikas.

Protams, to visu var sadalīt atbilstoši jau sen esošajam sadalījumam -

1.Dzinējsuņi, 2.Laikas,3.Alu suņi (takši +terjeri), 4.Putnu suņi, 5.Spanieli

Tikai dalījums - 4. un 5. manuprāt nav īsti korekts. Spanieli ir putnu suņi. Es nezinu, kādu medību veidu pārstāv krievu spaniels (universāls suns? :jaut: jo Krievijā viņu plaši izmanto arī dzinējmedībās), jo FCI šī šķirne nav akceptēta. Dēļ tās šķirnes šis sadalījums? Bet pārējie spanieli gan ir riktīgi putnu suņi. Līdz ar to es ieteiktu sadalīt šis pēdējās divas grupas kā FCI 7. un 8. grupa.
Un līdz ar to visas šķirnes atbilstoši http://www.fci.be/nomenclature.aspx iekopēt tajā likumā, lai nav pārkāptas starptaustiskās normas, jo jebkura no šīm šķirnēm ir atbilstoša mūsu apstākļiem, kā dēļ klimata, tā dēļ suņu temperamenta.
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby Kriste » 07 Dec 2010, 15:08

+ Ieteiktu paskatīties pareizus šķirņu tulkojumus -
http://termini.lza.lv/article.php?id=184
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: LMKA ieteiktās medību suņu šķirnes

Postby brex » 07 Dec 2010, 15:25

un dazi jau ir ari 0.grupa - kaut vai LDz
User avatar
brex
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Joined: 13 Jan 2010, 14:58
Location: Ogre

Next

Return to Citi jautājumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests